Τους 2.800 έφθασαν οι δικαιούχοι, που υπέβαλαν φάκελο για αποζημίωση από τον "Ιανό" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τους 2.800 έφθασαν οι δικαιούχοι, που υπέβαλαν φάκελο για αποζημίωση από τον "Ιανό"](/media/k2/items/cache/c60b41b7686e62c9f602b0a11b0194b8_L.jpg)
Ολοκληρώθηκε σήμερα Παρασκευή, 3 Δεκεμβρίου, η προθεσμία προσκόμισης δικαιολογητικών για αποζημιώσεις από το φαινόμενο «Ιανός», με τον αριθμό επιχειρηματιών και κατόχων γεωργικών και κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων να φθάνει τους 2.800 συνολικά.
Η προσέλευση στην Διεύθυνση Ανάπτυξης Καρδίτσας (κατατίθενται τα δικαιολογητικά των Επιχειρήσεων) ήταν μεγάλη, καθώς, όπως ενημέρωσε το KarditsaLive.Net, η Διευθύντρια κ. Μαρία Κόντου, τις δύο τελευταίες ημέρες της προθεσμίας έσπευσαν τουλάχιστον 200 επιχειρηματίες. Με τα 3/4 αυτών να επιλέγουν την Παρασκευή!
Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας διαπιστώθηκε ότι το σύνολο των δικαιούχων επιχειρηματιών που έφεραν δικαιολογητικά ανέρχεται σε 1.450 περίπου, από τους 1.550 που αρχικά είχαν υποβάλει δήλωση ζημιών. Στους 100 που δεν προσκόμισαν δικαιολογητικά περιλαμβάνονται και ορισμένες επιχειρήσεις που πλέον έχουν κλείσει. Επίσης η κ. Κόντου τόνισε πως είναι και ένα μικρό κομμάτι επιχειρήσεων, που δεν έλαβαν την τελική ειδοποίηση, καθώς επεστράφη στην υπηρεσία. Σε αυτές θα επιδιωχθεί να δοθεί ένα επιπλέον χρονικό περιθώριο για την προσκόμιση των δικαιολογητικών.
Τέλος, να αναφέρουμε πως η Διευθύντρια Ανάπτυξης μας ενημέρωσε πως οι πλήρεις φάκελοι επιχειρήσεων που έχουν αποσταλεί στο Υπουργείο και αφορούν σε επιχειρήσεις, ανέρχονται σε 800, χωρίς προς το παρόν να υπάρξει εκταμίευση χρημάτων για κάποια από αυτές. Η αποστολή των φακέλων θα συνεχιστεί το επόμενο διάστημα.
Αγροτικές και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις
Σύμφωνα με τον περιφερειακό σύμβουλο κ. Νίκο Καραγιάννη, ο οποίος και έχει και την επίβλεψη της διαδικασίας για αγρότες και κτηνοτρόφους, οι δηλώσεις κατόχων γεωργικών και κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων, που υπέστησαν ζημιά, ήταν αρχικά 1.502. Στις αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας (Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης) τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να ελεγχθούν και να δημιουργηθούν φάκελοι, υπέβαλλαν 1350 περίπου.
Οι ολοκληρωμένοι φάκελοι που ήδη έχουν αποσταλεί προς το υπουργείο, είναι 1232. Υπάρχουν, δηλαδή, άλλοι 120 φάκελοι που έχουν εκκρεμότητες και κυρίως το πιστοποιητικό δικαστικής φερεγγυότητας το οποίο δεν προσκόμισαν καθόλου. Επίσης, υπάρχουν 150 αρχικές δηλώσεις για τις οποίες δεν προσκομίστηκαν δικαιολογητικά και ουσιαστικά δεν υπάρχει φάκελος.
Εδώ θα πρέπει να πούμε πως ο κ. Καραγιάννης τόνισε πως και για τους 170 αυτούς φακέλους, με χρήση της νέας διάταξης που ισχύει, ζητήθηκε υπηρεσιακά η χορήγηση του πιστοποιητικού από το Πρωτοδικείο. Έτσι θα προστεθεί σε αυτούς που λείπει και θα αποσταλούν ενώ θα είναι διαθέσιμο και στην περίπτωση που κάποιους από τους 150 αποφασίσει να υποβάλλει φάκελο. Απαντώντας σε σχετική μας επισήμανση περί λήξης της προθεσμίας σήμερα 3 Δεκεμβρίου, μας είπε, πως εμείς θα παραλάβουμε και θα αποστείλουμε φακέλους, αν υπάρξει προσκόμιση από δικαιούχους.
Επίσης, όπως είχε καταγράψει σε πρόσφατο ρεπορτάζ το KarditsaLive.Net, οι δηλώσεις ΟΣΔΕ που είναι προαπαιτούμενο δικαιολογητικό, έχουν σταλεί ηλεκτρονικά από τον ΟΠΕΚΕΠΕ στην περιφερειακή ενότητα και ήδη βρίσκονται στο υπουργείο, χωρίς εμπλοκή των αγροτών.
Π.Κ.