ΔΕΥΑ Μουζακίου: Έγκριση μελετών στο πλαίσιο της αποκατάστασης υποδομών ύδρευσης λόγω Daniel - Αφορούν Οξυά, Πευκόφυτο, Κρυοπηγή και Δρακότρυπα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![ΔΕΥΑ Μουζακίου: Έγκριση μελετών στο πλαίσιο της αποκατάστασης υποδομών ύδρευσης λόγω Daniel - Αφορούν Οξυά, Πευκόφυτο, Κρυοπηγή και Δρακότρυπα](/media/k2/items/cache/5a040c788cafd78074f50d8a3f99d191_L.jpg)
Τρεις μελέτες, συνολικού προϋπολογισμού έργων 435.575 ευρώ, πλέον ΦΠΑ, ενέκρινε το Δ.Σ. της ΔΕΥΑ Μουζακίου, στo πλαίσιo της ενταγμένης σε πρόγραμμα του υπουργείου Εσωτερικών πράξης με τίτλο «Αποκαταστάσεις Υποδομών Ύδρευσης της ΔΕΥΑ Μουζακίου από το πέρασμα του κυκλώνα “Daniel”».
Οι μελέτες αφορούν παρεμβάσεις στις Τ.Κ. Κρυοπηγής, Πευκόφυτου, Οξυάς και Δρακότρυπας και πρόκειται για τρία υποέργα της προαναφερόμενης πράξης της Δημοτικής Επιχείρησης.
Πιο αναλυτικά:
1.«Επισκευές – αποκαταστάσεις υδρομαστεύσεων στις ΤΚ Κρυοπηγής - Πευκοφύτου»
Οι υπόψη υδρομαστεύσεις στις περιοχές Κρυοπηγής (συν. Ξηρόκαμπος), Πευκοφύτου (συν. Νησιά) υπέστησαν σοβαρές ζημιές από το καιρικό φαινόμενο “Daniel”με αποτέλεσμα να έχουν καταστεί μη λειτουργικές και να χρήζουν άμεσης ανακατασκευής.
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στα 40.334,68 ευρώ πλέον ΦΠΑ24% και περιλαμβάνει εκ νέου εκσκαφή και επανακαλλιέργεια των υδρομαστεύσεων, ώστε να καταστούν λειτουργικές και να διασφαλίζουν ικανή ποσότητα νερού, κατάλληλου για ανθρώπινη κατανάλωση.
Οι εργασίες που περιλαμβάνονται αφορούν χωματουργικές εργασίες, κατασκευή κατάλληλων τεχνικών για την συλλογή και διόδευση του νερού σε κατάλληλα φρεάτια υδροσυλλογής για τον έλεγχο και χειρισμό της παροχής του νερού, καθαρισμό και επένδυση της επιφάνειας περιμετρικά της υδρομάστευσης με σκυρόδεμα για την αποφυγή κατείσδυσης επιφανειακού νερού στα υπόγεια στρώματα του εδάφους που μπορεί δυνητικά να οδηγήσει σε θολότητα του νερού που συλλέγει η υδρομάστευση.
2.«Αντικατάσταση αγωγών εξωτερικού υδραγωγείου στην ΤΚ Οξυάς»
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στα 293.381,45 ευρώ πλέον ΦΠΑ24% και περιλαμβάνει εργασίες αντικατάστασης του κεντρικού μεταφορικού αγωγού τμήματος του εξωτερικού υδραγωγείου της ΤΚ Οξυάς για την υδροδότηση των συνοικισμών Πλατανίων, Παλαιοχωρίου, και Βαγένια.
Εξαιτίας των καταπτώσεων και των εκτεταμένων καθιζήσεων του υπεδάφους που έλαβαν χώρα κατά την εκδήλωση του καιρικού φαινομένου «Daniel» στον δρόμο που διέρχεται το εξωτερικό υδραγωγείο, ο αγωγός υπέστη μηχανικές θραύσεις σε πολλά σημεία του ενώ μεγάλα τμήματα έχουν τοποθετηθεί υπέργεια αναρτημένα από συσματόσχοινα.
Η διαδρομή της όδευσης του αγωγού είναι ιδιαιτέρως δύσκολη καθιστώντας δύσκολη ακόμη και την διενέργεια αυτοψίας για την επιθεώρηση του, πολλώ δε μάλλον την επισκευή του στην περίπτωση βλάβης. Για την διασφάλιση της ομαλής και απρόσκοπτης υδροδότησης των ανωτέρω περιοχών, προτείνεται αλλαγή στην όδευση του αγωγού, με πορεία διέλευσης παράλληλα στην επαρχιακή οδό προς Αργιθέα. Ο νέος μεταφορικός αγωγός θα εκκινεί από υφιστάμενο φρεάτιο δικλείδων με διακλαδώσεις προς τους οικισμούς Οξυά, Ζαμανάτικο και Παλιάμπελα και θα τοποθετηθεί παράλληλα προς τις οριογραμμές του επαρχιακού δικτύου και έξω από το ασφαλτικό κατάστρωμα της οδού.
3. «Αποκατάσταση υδρομάστευσης στην ΤΚ Δρακότρυπας»
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στα 101.858,87 ευρώ πλέον ΦΠΑ24% και περιλαμβάνει εργασίες επισκευής και συντήρησης της κεντρικής υδρομαστεύσεως – πηγής υδροληψίας του οικισμού της Δρακότρυπας, συμπεριλαμβανομένων των συνοικισμών Κεραμαριό-Σπάθες, Πουλαίικα, Αη Γιάννη, Τριγώνας.
Προβλέπονται εργασίες αποκατάστασης τμήματος δρόμου που οδηγεί στην υδρομάστευση, εργασίες καθαρισμού του ευρύτερου χώρου αυτής για την διασφάλιση ικανής ζώνης προστασίας, στεγανοποίηση και επανακατασκευής της βάσης θεμελίωσης της υδρομάστευσης, σκυροδέτηση της πλάκας της υδρομάστευσης, κατασκευής τοιχείων προστασίας και τεχνικού διάβασης του κεντρικού αγωγού από το στόμιο υδροληψίας στην απέναντι όχθη του υδατορέματος για την αποκατάσταση της λειτουργικότητας του εξωτερικού υδραγωγείου.
Και οι τρεις μελέτες που συντάχθηκαν από την Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών του Δ¨ημου Μουζακίου εγκρίθηκαν ομόφωνα, ενώ ομόφωνη απόφαση πάρθηκε και για την εκτέλεση των έργων που μελετήθηκαν.
Π.Κ.