Συνεννόηση Περιφέρειας - ΤΕΡΝΑ για τη γέφυρα "Αργύρη" - Ενημερώθηκε ο στρατός για το πρόβλημα στη γέφυρα "Καραϊσκάκη" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Δύο ιδιαίτερα σημαντικές, ως προς την οδική επικοινωνία γέφυρες, στην περιοχή του Μουζακίου, υπέστησαν σοβαρές ζημιές από την κακοκαιρία «Daniel» και δημιούργησαν σημαντικά προβλήματα σε κατοίκους πολλών κοινοτήτων.
Μία είναι η γέφυρα "Aργύρη" μεταξύ Μουζακίου και Δρακότρυπας, με την οποία έχει ασχοληθεί πολλάκις το KarditsaLive.Νet και η άλλη η γέφυρα "Γ. Καραϊσκάκη" που ενώνει τον Δήμο Μουζακίου με ορεινά χωριά του Δήμου Μουζακίου και ακολούθως με τη Λίμνη Πλαστήρα. Η συγκεκριμένη είχε υποστεί ζημιές επί ΙΑΝΟΥ, τοποθετήθηκε σιδερένια γέφυρα από τον στρατό, η οποία όμως τις τελευταίες ημέρες ενδέχεται να υπέστη ζημιά με την αστυνομία να μην επιτρέπει την κυκλοφορία κανενός οχήματος προς Κρυοπηγή και άλλες κοινότητες.
Για τις δύο γέφυρες η ηλεκτρονική μας εφημερίδα επικοινώνησε με τον ειδικό σύμβουλο του περιφερειάρχη Θεσσαλίας, για θέματα έργων κ. Δημήτρη Κουτρομάνο.
Η ενημέρωση που είχαμε ήταν πως στη γέφυρα του Αργύρη ξεκίνησε να κάνει αποκαταστάσεις η ΤΕΡΝΑ αλλά κρίθηκε ότι έπρεπε να υπάρξει αναθεώρηση του τρόπου που γίνονταν. Ως εκ τούτου υπήρξε συνεννόηση των αρμοδίων υπηρεσιών της περιφέρειας με την εταιρεία για το πώς και θα ξεκινήσουν άμεσα.
Σε ότι αφορά την γέφυρα Καραϊσκάκη, ο κ. Κουτρομάνος τόνισε πως έχει ήδη ενημερωθεί ο στρατός που είναι αρμόδιος για την επισκευή της και αναμένονται ενέργειες από μέρους του.
Εν τω μεταξύ στο συγκεκριμένο δρόμο υπάρχει και ένα επιπλέον πρόβλημα, αφού καταστράφηκε η πρόχειρη γέφυρα που είχε στηθεί μετά τον ΙΑΝΟ για Ελληνόκαστρο και Αμυγδαλή.
Ακόμα, δηλαδή κι αν περάσει κάποιος από την στρατιωτική γέφυρα δεν μπορεί να προσεγγίσει τα δύο χωριά όπου υπάρχουν άνθρωποι τυπικά και ουσιαστικά εγκλωβισμένοι, με άμεση ανάγκη τροφίμων νερού και φαρμάκων.
Είναι χαρακτηριστική η ενημέρωση-έκκληση που είχαμε από αναγνώστρια του KarditsaLive.Net, της οποίας οι γονείς βρίσκονται εκεί, έχουν προβλήματα υγείας και πρέπει να μεταφερθούν.
Προς το παρόν δεν έχει δοθεί λύση στο πρόβλημα που είναι σημαντικό και εντείνεται από το γεγονός ότι δεν υπάρχει και ρεύμα, συνεπώς και δυνατότητα επικοινωνίας.
Π.Κ.