"Αδιαφανείς, αναξιόπιστες και μεροληπτικές διαδικασίες από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκ/σης Ν. Καρδίτσας" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Είθισται κάθε χρόνο η ΕΝΩΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ Ν. Καρδίτσας να αναθέτει στη Δ/νση Δ/θμιας Εκ/σης τη διοργάνωση των εξετάσεων NOCN στην Αγγλική Γλώσσα.
Μέχρι και πέρυσι ο πίνακας των καθηγητών - επιτηρητών για τις εξετάσεις συγκροτείτο από τους καθηγητές του σχολείου που φιλοξενούσε τη διοργάνωση των εξετάσεων. Και καθότι τα τελευταία χρόνια οι εξετάσεις διεξάγονταν στο συγκρότημα των Τεχνικών Λυκείων, ως επιτηρητές πήγαιναν κυρίως οι εκεί καθηγητές. Όχι ότι δεν υπήρχε ενδιαφέρον και από άλλους εκπαιδευτικούς, το αντίθετο μάλιστα, αφού η ημερήσια χρηματική αποζημίωση δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητη. Απλώς, ποτέ δεν λάμβαναν γνώση μέσω κάποιου εγγράφου της Δ/νσης για το πότε και πού των εξετάσεων και ,κυρίως, ποτέ δεν τους δόθηκε η δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής ως επιτηρητές.
Φέτος, για πρώτη φορά, η Δ/νση Δ/θμιας Εκ/σης, αντιλαμβανόμενη ίσως το παράτυπο και παράλογο της διαδικασίας, αποφάσισε να ενημερώσει μέσω εγγράφου τους εκπαιδευτικούς του νομού σχετικά με το σχολείο και το χρόνο διεξαγωγής των εξετάσεων (4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, Σάββατο, 28-5-2016) και να τους δώσει τη δυνατότητα να υποβάλουν ηλεκτρονικά μέχρι την Τετάρτη 25-5-16 μέσω του σχολείου τους αίτηση συμμετοχής. Σε περίπτωση που οι ενδιαφερόμενοι θα ήταν περισσότεροι των αναγκαίων, θα γινόταν –έλεγε το έγγραφο- ηλεκτρονική κλήρωση.
Επιτέλους, διαφάνεια, αξιοπιστία, αντικειμενικότητα, ισοτιμία των εκπαιδευτικών. Δυστυχώς, η συνέχεια διέψευσε για ακόμη φορά την πίστη μας στην τήρηση των παραπάνω βασικών αρχών.
Ενώ την Πέμπτη 26/5/16 ενημερωθήκαμε τηλεφωνικώς από το σχολείο υποδοχής , περίπου στις 12.00, ότι επιλεγήκαμε ως επιτηρητές στις προαναφερόμενες εξετάσεις και κληθήκαμε να δηλώσουμε ώρες παρουσίας μας στο Σάββατο , δύο ώρες αργότερα ενημερωθήκαμε από τη Δ/νση τώρα, ότι ακυρώθηκε η επιλογή μας . Όχι μόνο η δική μας, βέβαια, αλλά και μερικών άλλων συναδέλφων, περίπου δέκα.
Τι μεσολάβησε αυτές τις δύο ώρες; Προφανώς, οι γνωστές πιέσεις όσων εξαιρέθηκαν φέτος, αφού θεωρούσαν πλέον κεκτημένο δικαίωμά τους να συμμετέχουν στις εξετάσεις κάθε χρόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι. Γιατί, μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθούν οι πολλές και -διαφορετικές σε διαφορετικά πρόσωπα - δικαιολογίες που επικαλέστηκαν οι υπεύθυνοι της Δ/θμιας για την αλλαγή του πίνακα: ότι την Πέμπτη δέχτηκαν και άλλες αιτήσεις μέσω ταχυδρομείου, ότι το διαβιβαστικό κάπου παράπεσε και αδίκως δεν μπήκαν τα ονόματα στη λίστα, ότι ένας διευθυντής ξέχασε να στείλει το διαβιβαστικό, ότι…. ότι...
Ας μη γελιόμαστε, για άλλη μια φορά η Δ/νση ήθελε να εξυπηρετήσει ημετέρους, εμπαίζοντας όμως κάποιους άλλους, εμάς δηλαδή. Γιατί, πώς μπορούν να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα; Ότι η Δ/νση έκανε δεκτές εκπρόθεσμες αιτήσεις, ότι έκανε δεκτές αιτήσεις με διαβιβαστικό, ενώ όριζε να αποσταλούν με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, ότι τα περισσότερα ονόματα που ήρθαν εκπρόθεσμα ήταν και τα τυχερά της «ηλεκτρονικής κλήρωσης?», ότι κανείς από τους ενδιαφερόμενους δεν παρέστη στην «ηλεκτρονική κλήρωση», που αμφιβάλλουμε αν ποτέ έγινε.
Εν κατακλείδι, θεωρήσαμε την όλη διαδικασία ψυχοφθόρα, αντιδεοντολογική, αδιαφανή, αναξιόπιστη και κυρίως εμπαιγμό στο άτομο μας, που νομίζουμε δεν το άξιζε έχοντας μια αξιοπρεπή παρουσία 30 και πλέον χρόνων στο χώρο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Με εκτίμηση,
Ντάλλα Φανή
Μανωλάκη Άννα
Καθηγήτριες του 1ου Γυμνασίου Καρδίτσας