Σε εξέλιξη οι εργασίες του κυκλικού κόμβου στη περιοχή του υδατόπυργου της Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Σε εξέλιξη οι εργασίες του κυκλικού κόμβου στη περιοχή του υδατόπυργου της Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/7554446c4a06ffc34ff2478ade08c24a_L.jpg)
Στο τμήμα που βρίσκεται στην πλευρά του υδατόπυργου και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εξελίσσονται μέχρι στιγμής από οι εργασίες του έργου «Κατασκευή κυκλικού κόμβου στο 6ο Δημοτικό Σχολείο για την βελτίωση της οδικής ασφάλειας» που ξεκίνησαν στα τέλη Μαΐου. Ήδη μετά την αρχική κοπή κάποιων δένδρων και την μεταφορά του περιπτέρου στην είσοδο του Κοιμητηρίου, έχουν γίνει οι αναγκαίες χωματουργικές εργασίες με βάση τα υψομετρικά χαρακτηριστικά του κόμβου σύμφωνα με την μελέτη, ενώ κατασκευάστηκαν τάφροι και ρείθρα.
Αυτές τις ημέρες πραγματοποιούνται και κάποιες αναγκαίες εργασίες για δίκτυα που διέρχονται από τον κόμβο που πρέπει να προηγηθούν της κατασκευής του και γενικά το έργο προχωρά απρόσκοπτα, έστω κι αν ο καύσωνας των τελευταίων ημερών έχει μειώσει την ένταση και τη διάρκεια των εργασιών για λόγους προστασίας της υγείας των εργαζομένων σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης.
Με απόφαση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καρδίτσας έχει απαγορευτεί εως την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου η διέλευση κάθε είδους οχήματος επί της οδού Ολύμπου, μεταξύ των οδών από νότιο Περιφερειακό έως κόμβο Ταυρωπού και Σαρανταπόρου, για την εκτέλεση των εργασιών και η κυκλοφορία των οχημάτων προς τις κυριότερες οδούς της πόλης, διεξάγεται μέσω των πλησιέστερων κάθετων οδών και από τις διασταυρώσεις από τις οποίες επιτρέπεται η στροφή προς αυτές.
Σ’ αυτό το στάδιο των εργασιών δεν απαιτήθηκαν κυκλοφοριακά μέτρα επί της οδού Ταυρωπού ή επί της παρακείμενης Σαρανταπόρου, κάτι που θα απαιτηθεί όταν ανοίξει το «μέτωπο» της δυτικής πλευράς του έργου κάτι που δεν αναμένεται πριν το φθινόπωρο.
Τι προβλέπεται να κατασκευαστεί
Ο σχεδιασμός αφορά σε κυκλικό κόμβο δυτικά του 6ου Δημοτικού Σχολείου. Ο κυκλικός κόμβος στην περιοχή κρίνεται απαραίτητος για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας καθώς σήμερα ήμερα η κυκλοφορία διεξάγεται μέσω ενός προβληματικού ισόπεδου κόμβου όπου περιλαμβάνει πλέξεις κυκλοφορίας, ασάφεια στην πορεία των οχημάτων, μη ασφαλή κίνηση πεζών σε ένα σημείο μάλιστα που γειτνιάζει με σχολικές εγκαταστάσεις.
Η διάμετρος του κόμβου θα είναι 43 μέτρα και το πλάτος της ασφαλτικής λωρίδας κυκλοφορίας 6,50 μέτρα. Θα δημιουργηθεί υπερβατή ζώνη πλάτους 2,50m με διαμορφωμένη επιφάνεια από σκυρόδεμα το οποίο μπορεί να διαγραμμιστεί, να βαφεί ή να πλακοστρωθεί. Προτείνεται η υπερβατή αυτή ζώνη να διαστρωθεί με κοκκινόχρωμους κυβόλιθους έτσι ώστε να προκαλείται έντονη χρωματική αντίθεση σε σχέση με το οδόστρωμα. Η υπερβατή αυτή ζώνη θα χρησιμοποιείται μόνο από οχήματα μεγάλου μήκους. Τα επιβατικά, μικρά φορτηγά και λεωφορεία κινούνται εντός του πλάτους της λωρίδας των 6,50 μέτρων.
Η κεντρική νησίδα θα έχει ακτίνα 11,00 μέτρα και ο διαχωρισμός της νησίδας από την επιφάνεια κυκλοφορίας θα γίνει με κράσπεδο ύψους 12 εκ και πλάτους 30ρκ. Στην κεντρική νησίδα θα γίνουν κηποτεχνικές διαμορφώσεις (θάμνοι, χλοοτάπητας κ.α.) μια ζώνη όμως πλάτους 2,00m προς την πλευρά της κυκλοφορίας θα παραμείνει μόνο με χλοοτάπητα για την εξασφάλιση των απαιτήσεων ορατότητας. Επίσης προβλέπονται νησίδες στις συμβολές των σκελών του κόμβου. Οι νησίδες θα πλακοστρωθούν και περιμετρικά τους προβλέπεται υπερβατό κράσπεδο ύψους 7cm..
Στον κυκλικό κόμβο συμβάλλουν 4 κλάδοι:
– κλάδος I : οδός Ταυρωπού
– κλάδος II: οδός Σαρανταπόρου
– κλάδος III:οδός Αντιγόνου και οδός Ταυρωπού
– κλάδος IV: οδός Ολύμπου
Στον ευρύτερο χώρο προβλέπονται κηποτεχνικές διαμορφώσεις, με πράσινο χαμηλού ύψους με αραιούς θάμνους πολύ χαμηλού ύψους ή και με χλοοτάπητα έτσι ώστε να μην περιορίζεται η ορατότητα. Στις περιοχές αυτές θα αποκλείεται η διέλευση πεζών. Οι πεζοί θα καθοδηγούνται εξωτερικά των περιοχών αυτών σε ασφαλέστερη γι’ αυτούς κίνηση. Αυτό συμβαίνει για να μην είναι εκτεθειμένοι οι πεζοί σε περίπτωση εκτροπής οχήματος κατά την δεξιόστροφη κίνηση ενός οχήματος ειδικά μεγάλου μήκους.
Ο προϋπολογισμός για τον κυκλικό κόμβο ήταν 846.774,19 ευρώ πλέον ΦΠΑ 24% και η έκπτωση που πρόσφερε ο ανάδοχος ήταν της τάξης του 28,12%. Η σχετική σύμβαση υπογράφτηκε στα μέσα του περασμένου Ιανουαρίου, και με δεδομένο ότι η συνολική προθεσμία εκτέλεσης του έργου ορίζεται σε 12 μήνες από την ημέρα υπογραφής της, ο κόμβος αναμένεται να ολοκληρωθεί στις αρχές του επόμενου έτους.
Κωστής Κριτσιάνης