Γ. Γεννάδιος: Το σχολικό ...delivery Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ένα θέμα εξαιρετικής σημασίας αλλά κρυμμένο καλά μέχρι σήμερα κάτω από το χαλί, αποτελεί η παραγγελία ειδών σίτισης (καφές, σάντουιτς κλπ) στους χώρους των σχολικών μονάδων κατά τις ώρες λειτουργίας των σχολείων.
Ορισμένοι μαθητές προβαίνουν απροκάλυπτα σε παραγγελίες τέτοιων ειδών από εξωσχολικά καταστήματα/επιχειρήσεις με τη χρήση του κινητού τηλεφώνου και αναμένουν στα διαλείμματα τον υπάλληλο που παραδίδει τα τρόφιμα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα εντός των σχολικών μονάδων μέσα από τα κάγκελα της περίφραξης.
Όταν το θέμα αυτό άρχισε να με απασχολεί έλαβα πολλές διαμαρτυρίες περί απουσίας θεσμικού πλαισίου ικανού να απαγορεύσει με σαφήνεια τη διάθεση προϊόντων μέσω delivery. Επειδή όμως είτε ως πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας παλαιότερα, είτε ως πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής σήμερα, είτε ως χημικός και επί δύο θητείες μέλος της ΣτΕ της Ένωσης Ελλήνων Χημικών απέκτησα εκτός από ευαισθησία και γνώση για τη διάθεση των τροφίμων, αντιτείνω στους φίλους και συναδέλφους που νιώθουν άοπλοι επάνω σε αυτό το θέμα την Υγειονομική Διάταξη που βρίσκεται σήμερα σε ισχύ (ΦΕΚ 2135/29.8.2013 τεύχος Β') καθώς και την Αγορανομική Διάταξη 3/2012 η οποία καθορίζει τις ανώτατες τιμές μεταξύ άλλων και στα κυλικεία των σχολικών συγκροτημάτων.
Πρέπει λοιπόν να γνωρίζουμε ότι οι κανόνες υγιεινής όπως καθορίζονται στο Άρθρο 4 αλλά και τα επιτρεπόμενα προς πώληση προϊόντα που πρέπει να διατίθενται αποκλειστικά από τα σχολικά κυλικεία-καντίνες όπως καθορίζονται στο Άρθρο 9, διέπονται από εξαιρετικά αυστηρούς όρους.
Στους μαθητές νομίμως διατίθενται αποκλειστικά φρούτα-λαχανικά, γαλακτοκομικά με μέγιστη περιεκτικότητα λιπαρών 5% (στο γιαούρτι), απλά αρτοπαρασκευάσματα, σάντουιτς δίχως αλλαντικά, γλυκίσματα περιεκτικότητας σε λιπαρά έως 4%, ξηροί καρποί και υγρά τρόφιμα δίχως ζάχαρη! Αυτά και τίποτα άλλο, όσο και αν μας φαίνεται περίεργο!
Εύκολα λοιπόν αναλογιζόμαστε την πληθώρα των παραβάσεων που διαπράττει ένα fast food όταν διαθέτει τρόφιμα εντός σχολικής μονάδας εφόσον οι εντός σχολείου προδιαγραφές είναι εκτός πραγματικότητας για την ποιότητα των τροφίμων των επιχειρήσεων πρόχειρης εστίασης. Φαντάζομαι βέβαια ότι κανένα delivery δε σερβίρει μήλα, σταφιδόψωμα και ξηρούς καρπούς. Και είμαι πρόθυμος να παραπέμψω στον ΕΦΕΤ οποιαδήποτε επιχείρηση εστίασης θεωρεί ότι έχει το δικαίωμα να προωθεί τα προϊόντα της σε σχολεία ώστε να διαπιστώσουμε εάν τα παρασκευάσματά της βρίσκονται εντός των σχολικών προδιαγραφών.
Εκτός του αθέμιτου ανταγωνισμού που προέρχεται από την καταστρατήγηση των κείμενων διατάξεων, η πρακτική του delivery εισάγει λανθασμένες συμπεριφορές και στάσεις έναντι της διατροφικής διαπαιδαγώγησης χωρίς να θέλω καν να σκεφτώ την περίπτωση της τροφικής δηλητηρίασης. Εάν στην Καρδίτσα συμβεί τέτοιο περιστατικό, η αγωγή που ως Σχολική Επιτροπή θα ασκήσουμε στην επιχείρηση που θα προκαλέσει τροφική δηλητηρίαση θα είναι το λιγότερο, καθώς θα απαιτήσουμε τη μόνιμη αναστολή της άδειας λειτουργίας. Και για ένα τόσο σημαντικό θέμα δε θα σταθούμε μόνο στο αστικό αλλά και στο ποινικό μέρος.
Με τα θέματα της διατροφικής συμπεριφοράς δε μπορούμε να παίζουμε, πόσο μάλλον με τα θέματα της Υγείας. Και για την υγεία που σχετίζεται με τη διατροφή, το κυλικείο του σχολείου έχει την απόλυτη ευθύνη, εφόσον βέβαια έχει το ίδιο διαθέσει τα προϊόντα. Το κυλικείο του σχολείου είναι αυτό που υφίσταται τους ελέγχους από Υγειονομικές Υπηρεσίες και ΕΦΕΤ καθώς και ελέγχεται για την τήρηση των προδιαγραφών και συμμορφώνεται πλήρως προς τις υποδείξεις της Επιτροπής Ελέγχου. Θα αναρωτηθείτε βέβαια – και πολύ σωστά – εάν αυτά συμβαίνουν πάντοτε. Η απάντηση είναι πως ίσως όχι αλλά εκεί που δε συμβαίνουν υπάρχει υπόλογος απέναντι στο νόμο, ο οποίος σαφώς και δε μπορεί να είναι ο «ντελιβεράς» της γειτονιάς αλλά ο εκμεταλλευτής του σχολικού κυλικείου.
Η αρχή λοιπόν έγινε. Αφορμή στάθηκε η εξώδικη αναφορά του Σωματείου Εκμεταλλευτών Κυλικείων Δημόσιων Σχολείων Νομού Καρδίτσας. Η Σχολική Επιτροπή άρχισε να διερευνά το θεσμικό πλαίσιο ώστε να στοιχειοθετήσει μια τεκμηριωμένη απάντηση αρχικά στο ερώτημα που τίθεται: Αποτελεί η πρακτική του delivery έναν αποδεκτό τρόπο διάθεσης τροφίμων; Η προσωπική μου απάντηση διεφάνη από τα παραπάνω: Όχι! Σαφώς όχι. Πέρα όμως από τη δική μου άποψη, καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του θέματος αυτού θα έχει η γνώμη των μελών της Σχολικής Επιτροπής, οι απόψεις των διευθυντών των σχολείων, των Συλλόγων των Εκπαιδευτικών και των Γονέων αλλά και η γνωμοδότηση του Νομικού μας Συμβούλου.
Η πρώτη συζήτηση στη Σχολική Επιτροπή έγινε αλλά ήταν κάπως διερευνητική. Κινούμενοι με μεγάλη ταχύτητα θα διερευνήσουμε το ζήτημα αυτό και θα δράσουμε αναλόγως.
Γιάννης Γεννάδιος
Αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών Δήμου Καρδίτσας
23/04/2015