Απεντάχθηκε η ανέγερση του Διοικητηρίου Καρδίτσας - Κ. Τέλιος: Δεν χάνεται η πίστωση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Απεντάχθηκε η ανέγερση του Διοικητηρίου Καρδίτσας - Κ. Τέλιος: Δεν χάνεται η πίστωση](/media/k2/items/cache/4230f59e884d062ab71212320279dc70_L.jpg?t=20240725_063008)
Πράξη προϋπολογισμού 5,5 εκατ. ευρώ, με τον διακριτικό τίτλο «Ανέγερση Διοικητηρίου στέγασης υπηρεσιών Ν.Α. Καρδίτσας» απεντάχθηκε μετά από απόφαση του περιφερειάρχη Θεσσαλίας Δημ. Κουρέτα.
Πρόκειται για ποσό από το πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και η απένταξη του έργου έχει να κάνει με την μη τήρηση του χρονοδιαγράμματος υλοποίησης της πράξης και την μη υπογραφή σύμβασης για το κύριο υποέργο έως τις 20 Οκτωβρίου 2023.
Σύμφωνα με τον αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Τέλιο αλλά και το τμήμα προγραμματισμού της Π.Ε. Καρδίτσας, με τους οποίους επικοινώνησε το KarditsaLive.Net, η χρηματοδότηση δεν χάνεται και θα ενταχθεί στο ποσό που θα διατεθεί για την κατασκευή του Διοικητηρίου όταν αυτό θα δημοπρατηθεί, μέσα στο 2024.
Μάλιστα ο κ. Τέλιος υπενθύμισε την δέσμευση του Περιφερειάρχη Δ. Κουρέτα για ανέγερση του Διοικητηρίου και τις συζητήσεις που γίνονται για τη χρήση του και από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Π.Κ.