Δημ. Παπακώστας: "Η ΚΕΔΕ για επαφές με Σκουρλέτη και νομοσχέδιο για ρυθμίσεις Καλλικράτη"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Κρίσιμα θέματα για την Τοπική Αυτοδιοίκηση συζητήθηκαν στο ΔΣ ΚΕΔΕ, 1-2-17. Ο πρόεδρος Γ. Πατουλης ενημέρωσε το σώμα για τη συνάντηση που είχε με τον Υπουργό Εσωτερικών Π. Σκουρλετη.
Ο Υπουργός ήταν, λεκτικά, θετικός.
Για την Αναθεώρηση του ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ, η ειδική κοινή Επιτροπή περαιώνει τις εργασίες τέλη Φεβρουαριου.
Δεν θα υπάρξει αποσπασματική τροποποίηση του τρόπου εκλογής Δημάρχων και Δ. Σ. (Απλή Αναλογική κλπ).Θα υπάρξει συνολικό νομοθέτημα.
Για το πολυνομοσχεδιο, λεγόμενο "σκούπα", εποχής Κουρουμπλη, ο Υπουργός είπε "κάποια άρθρα του "θα τα περάσει στη Βουλή εντός πρώτου δεκαπενθήμερου Φεβρ/ριου, εφόσον οι Θεσμοί (Τρόικα) συναινέσουν...
Άρθρα που θα ανακόψουν τον κατήφορο της απαξίωσης των Αυτοδιοικητικων και του ταπεινωτικου διαχωρισμού των Αντιδημαρχων σε "έμμισθους "&"χωρίς έξοδα κίνησης - βασική αντιμισθία", της μη καταβολής σε Δημ. Συμβούλους εξόδων για Συνεδριάσεις Δ Σ, όπως λαμβάνουν οι Περιφ. Συμβουλοι, οι Βουλευτές, τα μέλη Δ.Σ. ΠΕΔ, ΚΕΔΕ κλπ. Άνιση -Άδικη μεταχείριση.
Το Δίκτυο μας, έχει καταθέσει Υπομνήματα στην ΚΕΔΕ, ΠΕΔ, ΥΠΕΣ με καθαρές -ρεαλιστικες θέσεις.
Για τον θνησιγενή Καλλικράτη,τον συγκεντρωτισμό, εδροκεντρισμο, την αγνόηση των κοινοτήτων &των Καποδιστριακων Δημοτικών Ενοτήτων, ιδίως στους Ορεινούς, Δυσπροσιτους, μεγάλων εκτάσεων Δήμους.
Ηγγικεν η ώρα!! Τώρα, εντός Φεβρ/ριου, θα φανεί αν υπάρχει εθνική -λαϊκή κυριαρχία, αν λειτουργεί η Αυτοδιοίκηση, ως αυτοτελής Συνταγματικός Θεσμός. Αν μπορεί η Κυβέρνηση και η ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΉΝΩΝ, να νομοθετήσει, έστω απλες ρυθμίσεις, αλλά πολύ αναγκαίες και λειτουργικές και για την καθημερινότητα των πολιτών, αλλά και για το κύρος των Αιρετών, που εθελοντικά πασχίζουν με μύρια εμπόδια να προσφέρουν στους τόπους τους. .
Αν η ΚΕΔΕ -ΠΕΔ μπορούν να προωθήσουν τα αυτονόητα, για τους Δήμους της. ..άλλης Ελλάδας.
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ :
1. ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ διάταξης για έξοδα σε Δημ Συμβούλους. Ίση Μεταχείριση. Ιδίως σε Δήμους με "ίδια έσοδα "από Υδροηλεκτρικά, ΑΠΕ κλπ. .όχι δηλ απο "κρατικά κονδύλια -ΚΑΠ, ΣΑΤΑ. ..Άλλως να περικοπούν και από Περιφ Συμβούλους, Βουλευτές, μέλη ΔΣ ΚΕΔΕ, ΠΕΔ. ...
2. Ολοι οι Αντιδήμαρχοι, άρθρου 59 παρ 2,να λαμβάνουν την προβλεπόμενη αντιμισθία (κάλυψη εξόδων τους ).
Στους ορεινούς Καλλικρατικους Δήμους,να ορίζονται υποχρεωτικά Τοπικοί Αντιδήμαρχοι ανά Καποδιστριακη Δημοτική Ενότητα, ιδίως αν η απόσταση τους απο Έδρα Δήμου είναι πχ > 15-20 χλμ. Με αντιμισθία το πχ 30%της αντιμισθίας του οικείου Δημάρχου. ..
Χωρίς Αποκεντρωτικους θεσμούς και εγγύτητα των Αιρετών με δημότες, κοινότητες, χωριά, η Τ. Α ουτε "Τοπική "θα είναι ,ούτε "Αυτοδιοίκηση", αλλά ήδη μετατρεπεται, κόντρα στο Σύνταγμα και το Ευρωενωσιακο Δίκαιο, σε "Συγκεντρωτική, Αποξενωμένη ...Διοικηση".Δηλ.σε μια Ελιτιστικη Διαχειριστική Ετεροδιοικηση!!!!
Οψόμεθα ....
Δ. Παπακωστας
Αιρετός Τ Α.
Συντονιστής ορεινού Δικτύου ΠΑΤΡΙ. Δ Α.