Δημ. Παπακώστας: Ολοκλήρωση φακέλου μελέτης "Βελτίωση οδού Αργυρίου - γέφυρα Καταφυλλίου"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Καλά τα νέα για την ασφαλτόστρωση εως Γέφυρα Καταφυλλιου. Με την αρ πρωτ .76282)1444)2013 της 17-10-2016 απόφαση της προϊσταμένης κ. ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΠΕΤΣΙΑ, εγκρίθηκε το τέταρτο και το τελικό στάδιο της οριστικής Μελέτης, που περιλαμβάνει:
1.Την οριστική Συγκοινωνιακή μελέτη
2.Την οριστική Υδραυλική
3.Το Σχέδιο & το Φάκελο Υγείας &Ασφάλειας.
Η Περιφέρεια Θεσσαλίας (Γενική Δνση Αναπτυξιακού Προγραμματισμού -Περιβάλλοντος & Υποδομών - Δνση Τεχνικών Έργων Π. Ε. Καρδίτσας) μεθοδικά και με επιμέλεια ολοκληρωνουν το Φάκελο της Μελέτης, του σημαντικού Διαπεριφερειακού Δρόμου σύνδεσης Θεσσαλίας με Δυτ Ελλάδα, Καρδίτσας & Αχελώου Αργιθεας με Αιτωλ/νια και χωριά Βάλτου (6 χλμ).
Έχουμε τονίσει πολλές φορές οτι η περιοχή της κοιλάδας Αχελώου έχει οικοαναπτυξιακη προοπτική και αξίζει το ενδιαφέρον της Πολιτείας και των φορέων της Θεσσαλίας. Αναμένουμε τη χρηματοδότηση της Ασφάλτου (πρόγραμμα Ορεινών Περιοχών )...
Δημ. Παπακώστας
Συντονιστής Ορεινού Παρεμβατικού Δικτύου ΠΑΤΡΙ.Δ.Α.