Ανακοινώσεις στήριξης της κινητοποίησης των αγροτών και κτηνοτρόφων την Τρίτη (30/7) στον κόμβο του Ε65
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
Σε στήριξη της κινητοποιήσης των αγροτών και κτηνοτρόφων την Τρίτη 30 Ιουλίου στις 09.00 στον κόμβο του Ε65 προχώρησαν με ανακοινώσεις τους ο Εμπορικός Σύλλογος Καρδίτσας και το Σωματείο Εμποροϋπαλλήλων και Υπαλλήλων με σχέση Ι.Δ. ν. Καρδίτσας.
Αναλυτικά οι ανακοινώσεις τους:
Ο Εμπορικός Σύλλογος Καρδίτσας εκφράζει την αμέριστη αλληλεγγύη και συμπαράστασή του στον αγώνα για την ικανοποίηση των αιτημάτων των αγροτών.
Ο Αγροτικός τομέας αποτελεί έναν από τους βασικούς πυλώνες ανάπτυξης τόσο της εθνικής όσο και της τοπικής οικονομίας, η στήριξη και η ανάπτυξη του είναι ευθύνη και πρέπει να αποτελεί κύριο μέλημα κάθε κυβέρνησης και κάθε φορέα.
Στην περιοχή μας οι καταστροφικές πλημμύρες του Σεπτεμβρίου, ήρθαν να γιγαντώσουν τα ήδη σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι αγρότες ενώ οι αποζημιώσεις που καταβλήθηκαν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, εξαιρώντας από την καταβολή αποζημιώσεων παραγωγούς που καλλιεργούσαν άλλα προϊόντα όπως πιπεριές ή ντομάτα, εμφανίζουν μεγάλες αποκλίσεις σε βαθμό που οι περισσότεροι παραγωγοί δεν μπορούν να κατανοήσουν το πως έγινε ο υπολογισμός και εύλογα δημιουργούνται απορίες αλλά και αίσθημα αδικίας σε πολλούς που υπολόγιζαν να πάρουν περισσότερα χρήματα με τα οποία ευελπιστούσαν να καλύψουν ανάγκες και υποχρεώσεις τους.
Καλούμε όλους τους συναδέλφους να δείξουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους και να σταθούν στο πλάι των αγροτών στηρίζοντας τον αγώνα τους καλώντας όσους επιθυμούν να παραβρεθούν στην κινητοποίηση την Τρίτη 30 Ιουλίου στις 9.00 το πρωί στον κόμβο του Ε65 στην Καρδίτσα με αγροτικά μηχανήματα και οχήματα.
Από τη διοίκηση του Συλλόγου
Η Διοίκηση του Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων και υπαλλήλων με σχέση ιδιωτικού δικαίου Ν. Καρδίτσας στηρίζει τον δίκαιο αγώνα των αγροτών της περιοχής μας που παλεύουν για την επιβίωσή τους .
Ο αγώνας της αγροτιάς είναι πέρα για πέρα δίκαιος .
Οι αγρότες έχουν αγανακτήσει με την κοροϊδία και εξαπάτηση από την κυβέρνηση και το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης που διαβεβαίωνε ότι η συνολική αποζημίωση από την πλημύρα για το βαμβάκι θα ήταν 210 ευρώ το στρέμμα για όλους στην Καρδίτσα.
Αυτό όχι μόνο δεν έγινε αλλά υπήρξε και διαφοροποίηση στην εξοφλητική αποζημίωση αφού πολλοί αγρότες έλαβαν μόλις 4 ευρώ το στρέμμα, άλλοι 40 ευρώ και ορισμένοι 70 ευρώ. Οι βαμβακοκαλλιεργητες είχαν λάβει 140 ευρώ προκαταβολή αποζημίωσης και έπειτα από 11 μήνες μετά την καταστροφή πήραν την εξόφληση της αποζημίωσης και τα συνολικά ποσά είναι κάτω του κόστους παραγωγής καθώς η μεγάλη πλειοψηφία των αγροτών έλαβαν από 144 έως 180 ευρώ το στρέμμα. επίσης τα αντιπλημμυρικά έργα δεν προχωρούν, ούτε καν τα αναχώματα στα ποτάμια, με κίνδυνο νέων πλημμυρών με τις πρώτες δυνατές βροχές. Ενώ οι κτηνοτρόφοι δεν αποζημιώνονται για τις σταυλικές εγκαταστάσεις λόγω των αποτρεπτικών προϋποθέσεων που θέτει το πρόγραμμα 5.2 αλλά και για τα χαμηλά ποσά που έλαβαν για την απώλεια ζώων της τάξης των 150 ευρώ όταν η αγορά είναι στα 300 ευρώ.
Καλούμε τους εργαζόμενους να συμμετέχουν στην Κινητοποίηση με τρακτέρ στον Ε65 την Τρίτη 30 Ιούλη 9 το πρωί .