Επιστολή Δημ. Παπακώστα στον Πρωθυπουργό για την άδικη περικοπή της εξισωτικής αποζημίωσης 2016, σε κτηνοτρόφους ορεινών -μειονεκτικών περιοχών
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Κυριε Πρωθυπουργέ, καλημέρα σας.
Σας καταγγελλουμε την άδικη, παράλογη και "αντι -ορεινή " πολιτική του αρμόδιου Υπουργού Αγροτ Ανάπτυξης κ. Β. Αποστόλου.
Ενώ με βάση το ενωσιακο δίκαιο η εξισωτική (το λέει και η ιδια η λέξη) αποζημίωση, πρέπει να διανέμεται με απόφαση του ΥΠΑΑΤ και ΟΠΕΚΕΠΕ, αποκλειστικά στους δικαιούχους κτηνοτρόφους &γεωργούς ορεινών -μειονεκτικών περιοχών, όπως αυστηρά αυτές καθορίζονται με αντικειμενικά κριτήρια, και γινόταν εως και το 2015, ως αντιστάθμισμα (εξισωση) για το πασιφανές αυξημένο κόστος λόγω αποστάσεων, κλίματος, υψομέτρου, κακής βατότητας δρόμων,μεταφορικού κόστους κλπ , α λ λ α και για δημογραφική τόνωση και στήριξη μειονεκτικών, ορεινών περιοχών, όπως η Αργιθεα των Θεσσαλικών Αγράφων, τα Τζουμέρκα, η Πίνδος κ. α.,
Ο Υπουργός πολλαπλασίασε τους εν δυνάμει δικαιούχους ,χωρίς στοχευση και πολιτική λογική, προφανώς ενδιδοντας σε πιέσεις "συντεχνιακών ισχυρών συμφερόντων " μεγαλοαγροτών του κάμπου, με φαρμες κλπ. ή λόγω ...άγνοιας. ...
Έτσι μοιράστηκε το 2016, ίδιο ποσό σε πενταπλάσιους αγρότες με τελικό αποτέλεσμα οι πραγματικοί δικαιούχοι, ορεινοί, να λαμβάνουν ενα μικρο. ...αντιδωρο ...(από π. χ ποσό 3000 ευρω, μόλις 900 ευρω).
Μετά τις έντονες διαμαρτυρίες ο ΥΠΑΑΤ έδωσε μια μικρή αύξηση, ψίχουλα ...
Επειδή ο Υπουργός παραβιάζει Κανονισμούς, το Ενωσιακο Δίκαιο και το άρθρο 101 παρ 4 του Ελλην Συντάγματος, αλλά και τις προγραμματικές Δηλώσεις σας για κατά προτεραιότητα στήριξη των αδύναμων πολιτών και των μειονεκτικών περιοχών (ορεινά -άγονα νησιά) , προσφεύγουμε σε εσας για άμεση αποκατάσταση της αδικίας και συμμόρφωση του ΥΠΑΑΤ στους ισχύοντες κανονισμούς και Πολιτική σας.
Έχουμε την ταπεινή άποψη -επιτρέψτε μας να την εκφρασουμε δημόσια -οτι πρέπει στη θέση του Υπουργού Αγροτ Ανάπτυξης να διορίζεται πολιτικός με ιδιαίτερη γνώση των αγροτικών θεμάτων, των ιδιομορφιών της Χώρας αλλά και με ευαισθησία προς τους φτωχους βιοπαλαιστές των απόμακρων περιοχών μας. Έχουμε καλέσει τον κ. Υπουργό να επισκεφθεί την Αργιθεα(100 χλμ από Καρδίτσα ) και να εξηγήσει δια ζώσης στους κτηνοτρόφους μας,το ...σφαγιασμο των δικαιωμάτων και τη φτωχοποιηση τους και όχι από τα ζεστά γραφεία της" οδού Αχαρνών "....
Διαβήματα έχουν κάνει και ο Σύλλογος κτηνοτρόφων Αργιθεας και η Βουλευτής μας Παναγιώτα Βραντζα (ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ .ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ).
Στη διάθεση σας και εν αναμονή ενεργειών σας και ενημέρωση μας.
Με τιμή.......
Δημ. Παπακωστας
Συντονιστής ορεινού Δικτύου ΠΑΤΡΙ.Δ.Α. (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΧΕΛΏΟΥ 1999-2006)
ΔΗΜ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ (2011-2019).
ΤΗΛ 6972176271.