Υπόμνημα από τον Δ. Παπακώστα στον νέο Υπουργό Εσωτερικών Πάνο Σκουρλετη
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Επισκεφθήκαμε το Υπ. Εσωτερικών, σήμερα 2-12-16 και καταθέσαμε Υπόμνημα με τις θέσεις του Δικτύου ΠΑΤΡΙ.Δ.Α για τις άμεσες & αναγκαίες αλλαγές στον Καλλικράτη και υπέρ ορεινων Δήμων.
Ο Υπουργός Π. Σκουρλετης στο Συνέδριο της ΚΕΔΕ, χθες, μίλησε για θεσμικές αλλαγές προς την κατεύθυνση της αποκέντρωσης, της συμμετοχικοτητας του δημότη, τον περιορισμό του συγκεντρωτικού "Δήμαρχοκεντρικου "μοντέλου, την ενίσχυση του ρόλου των κοινοτήτων και των δημοτικων ενοτητων.
Εξήγγειλε νεο εκλογικό σύστημα στις δημ εκλογές, την απλή αναλογική.
Θέσεις μας είναι :
1. Βασικό κύτταρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης να ξαναγίνουν οι 1054 Καποδιστριακες (δημοτικές) ενότητες. Με θεσμοθέτηση υποχρεωτικα θέσης τοπικού Αντιδημάρχου, ιδίως σε ορεινούς -δυσπροσιτους Δήμους (με έκταση >200.000 στρεμμάτων ή αποσταση >50 χλμ από έδρα Νομού) και" έξοδα κίνησης" το 30%της αντιμισθίας Δημάρχου. (Ή το ισόποσο μισθού ανειδίκευτου εργάτη -580 ευρω μηνιαία).
2. Αναλογική εφαρμογή αρθ 113ν. 3852)2010, που προβλέπει άμεση εκλογή Αντιπεριφερειαρχη ανα Νομό. Εκλογή Τοπικού Αντιδημάρχου ανά Καποδ. ενότητα, που θα συντονίζει τους Κοινοτάρχες (Νέο Συντονιστικό Συμβούλιο Περιοχής (Δημοτικής Ενότητας)., ως "πρώτος μεταξύ ίσων" .
3. Έξοδα κίνησης σε Δημ. Συμβούλους, όπως λαμβάνουν οι Περιφερ. Σύμβουλοι, οι Κοινοτάρχες, οι Βουλευτές. Τα Δημ Συμβούλια δεν είναι. .."Βουλή Λόρδων" μόνο για. ...έχοντες.
4. Απλοποίηση "πάγιας προκαταβολής"(1000 ευρω ετήσια) στους Κοινοτάρχες. Να αρκεί η "Βεβαίωση καλής εκτέλεσης" από τον αρμόδιο Τοπικό Αντιδήμαρχο.
5. Επιχορήγηση στις "Δημοτικές Παραταξεις", όπως στα κόμματα, με βάση τις ψήφους εκάστης, που θα διατίθεται για οργάνωση Ημερίδων, επιμορφωτικών σεμιναρίων, έκδοση εντύπου, ιστοσελιδας προς ενημέρωση Πολιτών, γραφική ύλη κλπ.
6.Σύσταση "Ερευνητικού Ινστιτούτου Ορεινής Πολιτικής "-ανάλογη εφαρμογή αρθ 208 Ν.3852)10 και αρθ 101 παρ.4 Συντάγματος.
Η μεταρρύθμιση του Καποδίστρια (1997) υπήρξε αυθεντική, επιτυχής, ε ν ω του Καλλικράτη(2010) δυστυχώς, υπήρξε βεβιασμένη, με δομικά προβλήματα, χωρίς πόρους, συγκεντρωτική, ισοπεδωτική. ..
Ο κοινοτισμος, η αποκέντρωση, η συμμετοχικοτητα -εγγύτητα του Δημότη, αποτελούν βασικές, αδιαπραγμάτευτες αξίες μιας Σύγχρονης, Δημοκρατικής, Ανθρωπιστικής Αυτοδιοίκησης.
"Η Δημοκρατία κτίζεται από κάτω προς τα επάνω"!!, έλεγε ο αείμνηστος Δημ Τσάτσος....
Δ. Παπακωστας
Συντονιστής Δικτύου ΠΑΤΡΙ .Δ. Α.