Δημ. Παπακώστας: "Θετική παρέμβαση της Βουλευτίνας Π. Βράντζα για άγονα ιατρεία Βραγκιανών & Πετρίλου Αργιθέας"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Σε επικοινωνία, που είχε την καλωσυνη να έλθει μαζί μας, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΒΡΑΝΤΖΑ, μας ενημέρωσε για θέματα της ορεινής Αργιθεας και Νομού μας:
1. Συντομότατα από Υπ. Υγείας, θα χαρακτηριστούν ως "άγονα" και τα περιφ ιατρεία Βραγκιανων και του Πετριλου. Ετσι οι υπηρετούντες γιατροί θα δικαιούνται το ειδικό μηνιαίο επίδομα (400€) και φυσικά θα βρίσκονται στα χωριά (τομέα ευθύνης τους).
Η ρύθμιση αυτή θεσπίστηκε, Ιούνιο 2016, από τους Υπουργους Ανδρεα Ξανθό και Παύλο Πολάκη. Αποτελεί σοβαρό κίνητρο και στηρίζει το σύστημα περίθαλψης στα Ορεινά -Δυσπρόσιτα Ιατρεία & στα άγονα Νησιά. (Και νόμος 4368)2016).
2. Στη σύσκεψη, στην Καρδίτσα, για Έργα Συκιάς Αργιθεας, με Υπουργό Χρ Σπιρτζη (30-1-2017), είπε οτι κλήθηκαν ολοι οι Δήμαρχοι.
Η θετική τοποθέτηση του Υπουργού Υποδομών, υπέρ της ολοκλήρωσης του Φράγματος & Υδροηλεκτρικού Συκιάς, μας είπε, συνιστά κατάκτηση και μεγάλο βήμα για την τοπική ανάπτυξη, Αργιθεας και Καρδιτσας. Επίσης για την αειφορια και το " ενεργειακο απόθεμα" της Χώρας. ..
3. Για θέματα κτηνοτρόφων, αγροτών (εξισωτική, βοσκότοποι, νέοι αγρότες κλπ )είναι σε στενή συνεργασία με Συλλόγους και Ενώσεις Αγροτοκτηνοτροφων, την Τοπική Αυτοδιοίκηση και οι παρεμβάσεις της προς την ηγεσία του ΥΠΑΑΤ και Ευρωπ.Αρχές,είναι συνεχείς και δυναμικές.
4. Για το νέο επίδομα, Κ.Ε.Α, μαζί με άλλους Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, κατέθεσε Ερώτηση, ωστε να διευκολυνθούν άτομα σε ακραία φτώχεια, που θεωρούνται "φιλοξενούμενοι", να δύνανται να καταθέτουν αυτοτελώς Αίτηση (ιδίως ηλικίας >40 ετών).
Το Κ. Ε. Α., (200 ευρω το μήνα), που εφαρμόζεται, πλέον, σε όλη τη Χώρα αποτελεί το νέο Πυλώνα του Σύγχρονου Κράτους Πρόνοιας, Θεμέλιο Αλληλεγγύης υπέρ αδυνάτων πολιτών.
5. Οι διαδικασίες για Δημοπράτηση του έργου "Ασφαλτόστρωση κεντρικού Δρόμου (περιφερ ευθύνης) διασταύρωση ΒΡΑΓΚΙΑΝΩΝ - Β ΜΑΡΑΘΟ- ΑΕΤΟΧΩΡΙ - ΛΊΜΝΗ ΣΤΕΦΑΝΙΑΔΑΣ- Ι. . ΣΠΗΛΙΑΣ", προχωρούν με επιμέλεια Υπ Υποδομών, Περιφ Θεσσαλίας. Σύντομα η δημοπράτηση. ...
Ως Δίκτυο, συγχαρηκαμε την κ Π. Βραντζα, καλή φίλη της περιοχής μας, για όλες τις παρεμβάσεις της, που δείχνουν ευαισθησία και -κυρίως - τόλμη, γνώση & αποτελεσματικότητα και την ευχαριστησαμε για την ευγενική της διάθεση.
Δημ. Παπακώστας
Αιρετός Δήμου Αργιθεας
Συντονιστής ΟΡΕΙΝΟΎ ΔΙΚΤΥΟΥ "ΠΑΤΡΙ.Δ.Α. "