Ο Δημ. Παπακώστας για την απόφαση ολοκλήρωσης του φράγματος "Συκιάς" και την ελλιπή σύσκεψη υπό τον Υπουργό Χρ. Σπίρτζη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Σήμερα, 30-1-2017, ενημερωνομαστε από την έγκριτη ηλεκτρονική εφημερίδα μας "karditsalive.net", οτι έγινε σύσκεψη στην Καρδίτσα, για το σημαντικό ζήτημα της ολοκλήρωσης του Φράγματος Συκιάς και του ομώνυμου Υδροηλεκτρικού Έργου, στα όρια Δήμων Αργιθεας Καρδιτσας και Τετραφυλλιας Αρτας.
Παρουσία του Υπουργού Χρ. Σπιρτζη, των τριών Βουλευτών ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, των τεσσάρων (από τους 6 Δημάρχων....)
Δεν παρέστησαν, ο Βουλευτής ΝΔ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ Κ. Τσιαρας (και Γ.Γ. Κοινοβουλ. ομάδας ΝΔ), οι Δήμαρχοι (ή Εκπρόσωποι τους) Αργιθεας και Γ. Καραϊσκάκη, κατά τόπον αρμόδιοι και των οποίων οι περιοχές έχουν υποστεί. ..σοβαρότατες βλάβες, υποβάθμιση περιβάλλοντος, οικονομική ζημία. ("Σεληνιακό τοπίο").
Το θέμα, κατά την άποψη μας, είναι λίαν σοβαρο. ..
Γεννιούνται ερωτήματα :
1. Κλήθηκαν οι δυο Δήμαρχοι, από το διοργανωτή της Σύσκεψης? ?
2. Κλήθηκε ο Βουλευτής της Αξιωμ. Αντιπολίτευσης?
3. Η απουσία των δυο κατά τόπο αρμόδιων Δημάρχων οφείλεται στην μη πρόσκληση τους???. Στην περίπτωση αυτή, αποτελεί βαρύτατη παράλειψη και ένδειξη απόπειρας απαξίωσης των ορεινών μας Φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, οι οποίοι υφίστανται αγγογυστα, απο το 1985, βλάβες στο οικοσύστημα του ποταμού Αχελώου, στο παρθένο περιβάλλον των χωριών, Πηγών Άρτας, Πετρωτου -Καλής Κώμης -Ελληνικών Αργιθεας Καρδίτσας, στο οδικό δίκτυο που συνδέει Καρδίτσα -Αργιθεα -Αρτα, που θυμίζει δρόμο. ..αρχών 20ου αιώνα (τμήμα Παληα πυρήνα -Γέφυρα -Σήραγγες Συκιάς, χωρίς φωτισμό κλπ).
4. Εάν κλήθηκαν οι δύο Δήμαρχοι-πράγμα που πιθανότατα δεν συνέβη -, χρωστάνε μια σχετική ενημέρωση στους δημότες, για τη μη συμμετοχή τους ή τη μη αναπλήρωση τους, στην απίθανη περίπτωση κωλύματος ή ανωτέρας βίας, από Συνεργάτες τους. ..
5. Λόγω σπουδαιότητας του θέματος, κρίνεται αναγκαία η αντίδραση τους προς κάθε κατεύθυνση, φίλους και. ..αντιπάλους...
Να τονιστεί οτι η ορεινή Αργιθεα και η Τετραφυλλια, τα γειτονικά μας χωριά του Ραδοβυζιου Άρτας, δεν είναι οι "πτωχοί συγγενείς", αλλά η πύλη της Θεσσαλίας προς Ήπειρο και αντιστρόφως! !!
Είμαστε υπέρ των Έργων Συκιάς, μας χαροποιει η θετική τοποθέτηση του Υπουργού Χρ. Σπιρτζη, που αποδεικνύεται για άλλη μια φορά, καλός φιλος της Αργιθεας και Άρτας, μετά τη διάθεση ποσού 3.000.000€ από πόρους ΠΔΕ για Άσφαλτο "Βραγκιανα -Β. Μαραθο -Αετοχωρι -Λίμνη Στεφανιαδας -Ι. Μ. Σπηλιας" & "Μεσοπυργος -Γεφ Καταφυλλιου -Αυλάκι (ανάλογο ποσό), που εξήγγειλε ο Γενικός Υποδομών Γ. Δέδες (Καρδίτσα. Οκτώβριο 2016).
Οι Θεσσαλικοι φορείς, ωρα να κατανοήσουν οτι λέμε, οι Αργιθεατες και Ραδοβυζινοι, "Ναι "στα εργα Άνω ρου Αχελώου, υπερ αγροτικής ανάπτυξης του κάμπου, αλλά να να τυγχανει η προσφορά μας, τουλάχιστον, μιας αναγνώρισης και ισότιμης μεταχείρισης ....όχι "ήρθαν τα. ..άγρια για να διώξουν τα ήμερα ....".
Τυχόν παράλειψη, ας είναι η. ..τελευταία. ..
Απαιτείται κοινό Μέτωπο, Πανθεσσαλικο, Πανηπειρωτικο. ..
Τα έργα Αειφοριας αποτελούν μονόδρομο για την ανάπτυξη και ανάσχεση της φτωχοποιησης του κόσμου μας και για την Δημογραφική Αναστροφή στον τόπο μας, που ερημωνεται. ..
Δημ. Παπακωστας
Αιρετός Αργιθεας (1999-2019)-Δήμαρχος Αχελώου (1999-2006).
Συντονιστής ορεινού παρεμβατικού Δικτύου "ΠΑΤΡΙ. Δ. Α "...