«Θύμα» των καθυστερήσεων για άλλη μια φορά ο Α.Ο.Κ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ηρωικά στις καθυστερήσεις (για άλλη μια φορά) "έπεσε" η ομάδα του Α.Ο.Κ. αυτή τη φορά στα Λευκάδια παρουσιάζοντας μια καλή εικόνα για μια ακόμα φορά σε εκτός έδρας αγώνα.
Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στον αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκειά του όμως δεν δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες στιγμές μπροστά στην εστία του Τάτσιου.
Με την νίκη αυτή η ομάδα των Λευκαδίων διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας ενώ ο Α.Ο.Κ. παρέμεινε στην 13η έχοντας όμως πλέον 8 βαθμούς να καλύψει για να περάσει τη ζώνη του υποβιβασμού. Αναμφίβολα εξαιρετικά δύσκολο αν όχι ανέφικτο με την γενικότερη εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα.
Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία στα πρώτο ημίωρο του αγώνα, με τα Λευκάδια να έχουν την κατοχή αλλά τον Α.Ο.Κ. να ελέγχει τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Η φάση που έβαλε τον ΑΟΚ να κυνηγά το σκορ έγινε στο 36' όταν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν το μπέρδεμα των κυανόλευκων για να διώξουν την μπάλα από την περιοχή σε εκτέλεση φάουλ που προηγήθηκε και ο Λαμπριανίδης νίκησε τον Τάτσιο κάνοντας το 1-0. Λίγο αργότερα μάλιστα παραλίγο να ζευγαρώσουν τα τέρματα της ομάδας του όταν κεφαλιά του Πίττος πέρασε λίγο άουτ.
Στο 58' τα Λευκάδια είχαν διπλή ευκαιρία με τον Λαμπριανίδη αρχικά να σουτάρει και το Τάτσιο να αποκρούει και στη συνέχεια σουτ του Μουρατίδη πέρασε ελάχιστα άουτ. Παρόλα αυτά ο Α.Ο.Κ. στάθηκε τυχερός στο 66' και μετά από ένα μπέρδεμα μέσα στην περιοχή του Παπαδόπουλου, ο Μισαηλίδης σκόραρε σε λάθος εστία γράφοντας προσωρινά το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μίλκοβιτς είχε σουτ που πέρασε κοντά στην εστία των Λευκαδίων απειλώντας για το 1-2.
Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι πιέσαν για το δεύτερο γκολ, ο ΑΟΚ προσπάθησε και πάλι με αντεπιθέσεις ωστόσο για μια ακόμα φορά φέτος προδόθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Και πάλι "δράστης" αυτή τη φορά ο Λαμπριανίδης που με ένα απευθείας φάουλ νίκησε τον Τάτσιο γράφοντας το τελικό 2-1.
Συνθέσεις ομάδων:
Λευκάδια: Παπαδόπουλος, Σιμιχανίδης (70' Παρσόπουλος), Κόλα, Μπρέγκου, Μισαηλίδης Πρ., Πίττος, Μουρατίδης, Λαμπριανίδης, Γιαουτζής, Κουκουράκης (73' Καρατάσος 81' Πλικαβίτης), Δημητριάδης.
Α.Ο. Καρδίτσα : Τάτσιος, Τριανταφύλλου, Θυμιόπουλος, Καβαλάρης, Κούρκουλας, Τσέλιος, Παπαευαγγέλου (78' Κεφαλάς), Παππάς, Τσιρογιάννης, Μεσιακάρης, Μίλκοβιτς (81' Κανιούρας).
Στους δύο βαθμούς πλησίασε η Κύμη την Λαμία μετά την σημερινή νίκη επί του Μακροχωρίου με γκολ των Δήμου στο 35' και του Δρόσου στο 91'. Αντίθετα η Λαμία έπεσε θύμα μίνι έκπληξης από τον Ρήγα με γκολ που πέτυχε ο Βουραζέρης στο 77'.
Άλλη μια νίκη για τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας που επικράτησε με 2-1 της Χαλκίδας χάρη σε γκολ του Παυλίδη στο 7' και στο 60' ενώ οι φιλοξενούμενοι μειώσαν στο 63' με τον Τσαλμά.
Νίκη και για τα Τρίκαλα που είδαν τον Πέντσα για μια ακόμα φορά να δίνει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους με γκολ που σημείωσε στο 81'.
Όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν οι λίγοι θεατές στην Τερψιθέα με τον Μαχητή να σώζει το βαθμό στις καθυστερήσεις με τον Μπουροζίκα. Νωρίτερα η Νάουσα προηγήθηκε με Αβραμόπουλο στο 37' και πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Γασπαράτο στο 65' μετά την προσωρινή ισοφάριση σε 1-1 με γκολ "φωτοβολίδα" από τα 40 μέτρα του Νικούλη στο 64'.
Τα αποτελέσματα της 17η αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Αμπελωνιακός 1-0
Μαχ. Τερψιθέας - Νάουσα 2-2
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Χαλκίδα 2-1
Πυργετός - Δωτιέας Αγιάς 0-3 α.α.
Ρήγας Φεραίος - Λαμία 1-0
Κύμη - Μακρoχώρι 2-0
Λευκάδια - Α.Ο. Καρδίτσα 2-1
Ρεπό: Αχιλ. Δομοκού
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων του 3ου ομίλου σε συνεργασία με συνεργασία με τέσσερις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Στην έδρα του επιστρέφει ο Α.Ο.Κ. αγωνιζόμενος απέναντι ξανά σε μια ομάδα της Ημαθίας, αυτή τη φορά με το Μακροχώρι. Τα Λευκάδια θα υποδεχθεί η Λαμία ενώ στην Αγιά θα αγωνιστεί η Κύμη.
Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:
Μαχ. Τερψιθέας - Τρίκαλα
Αμπελωνιακός - Αχιλ. Δομοκού
Νάουσα - Αχιλ. Νεοκαισάρειας
Χαλκίδα - Ρήγας Φεραίος
Δωτιέας Αγιάς - Κύμη
Λαμία - Λευκάδια
Α.Ο. Καρδίτσα - Μακρoχώρι
Ρεπό: Πυργετός