Με γκολάρα του Γκόλια ο Άρης παρέμεινε στο παιχνίδι της ανόδου - Δηλώσεις Γκόλια και Σδρόλια (+ Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Το νικητήριο γκολ του Άρη επί του Πανσερραϊκού στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής πέτυχε ο Νίκος Γκόλιας και όπως ήταν φυσικό αποθεώθηκε από τους φίλους του Άρη για την προσπάθεία του.
Πλέον ο Άρης μετά την ολοκλήρωση της 25ης εκ των 30 συνολικά αγωνιστικών είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας ισόβαθμος της Καβάλας ενώ ένα βαθμό πιο πάνω είναι ο Πανσερραϊκός.
Δείτε τις δηλώσεις που έκανε στο «Μετρόπολις» μετά την ολοκλήρωση του κρίσιμου αγώνα:
Για το γκολ που σημείωσε δίκην… επιθετικού: «Συνήθως όλοι οι ποδοσφαιριστές όταν ξεκινούν την καριέρα τους, παίζουν στην επίθεση. Σταδιακά, γυρίζουν προς τα πίσω. Στη φάση του γκολ, πρόλαβα να δω ότι έχω μπροστά μου πολλούς παίκτες και επέλεξα να τη φέρω στο αριστερό για να σουτάρω με μεγαλύτερη άνεση».
Για τη σημασία της νίκης επί του Πανσερραϊκού: «Ολοι οι αγώνες έχουν χαρακτήρα τελικού για εμάς. Βλέπουμε όλα τα παιχνίδια ξεχωριστά. Ξέραμε ότι απέναντι στον Πανσερραϊκό έπρεπε να μοχθήσουμε λίγο περισσότερο. Ημασταν όμως αποφασισμένοι, παθιασμένοι και θέλαμε πολύ να κερδίσουμε. Ευτυχώς, τα καταφέραμε. Πιστεύω πως η εικόνα μας ήταν τέτοια που έδειξε πως έχουμε αδικήσει τους εαυτούς μας. Δείξαμε ότι ήμασταν ανώτεροι στο γήπεδο. Τώρα πρέπει να δείξουμε το πρόσωπο που πρέπει για να καταφέρουμε να αλλάξουμε κατηγορία».
Για την ήττα από τη Δράμα και τι προκάλεσε στο εσωτερικό της ομάδας: «Ομολογουμένως μας ταρακούνησε η ήττα στη Δράμα, γιατί μας άφησε 4 βαθμούς πίσω από τον Πανσερραϊκό και μας έφερε στο χείλος του γκρεμού. Καθίσαμε και μιλήσαμε όλοι μαζί, είπαμε πως αδικούμε τους εαυτούς μας και δεν αξίζουμε αυτά πυο περνάμε. Επρεπε να κάνουμε το 10 στα 10. Μένουν άλλοι 5 αγώνες και υποχρέωση μας είναι να τελειώσουμε με το απόλυτο. Η αλήθεια είναι πως το πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε και στο τέλος θα πανηγυρίσουμε εμείς».
Για την απόφαση του να παραμείνει στον Αρη το καλοκαίρι: «Η ομάδα είναι μεγάλη, δύσκολα αφήνεις τον Αρη. Κι εγώ και όλα τα παιδιά που έμειναν στην ομάδα, θέλουμε να βοηθήσουμε να ξαναγίνει η ομάδα μεγάλη, όπως την ξέρουμε».
Για την παρουσία του κόσμου: «Σίγουρα σε βοηθάει σαν ποδοσφαιριστής να παίζεις σε γεμάτα γήπεδα. Εχεις, βέβαια, ευθύνη να τους ευχαριστήσεις και να κάνεις αυτό που ζητάνε. Εμείς τα καταφέραμε, επειδή ήμασταν συγκεντρωμένοι, όσο έπρεπε για τέτοιο παιχνίδι».
Για τη σημασία του γκολ για τον ίδιο: «Είναι αναμφίβολα η καλύτερη στιγμή στην καριέρα μου μέχρι σήμερα. Μακάρι να έρθουν κι άλλες πολλές τέτοιες στιγμές. Σημασία έχει, βέβαια, να κερδίζει η ομάδα και να αλλάξει κατηγορία. Πρόκειται για μια μαύρη χρονιά για την ιστορία της ομάδας, έχουμε χρέος να αλλάξουμε κατηγορία και ζούμε συνεχώς με αυτό το πρέπει».
Στέλνοντας, τέλος, ένα μήνυμα προς όλους, επεσήμανε: «Ο όμιλος μας θεωρώ πως είναι ο πιο δυνατός. Σημασία έχει να βλέπουμε κάθε αγώνα ξεχωριστά, να παραμένουμε σοβαροί, συγκεντρωμένοι και να καταφέρουμε να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια. Πιστεύω ότι είμαστε η καλύτερη ομάδα, αλλά δε φτάνει μόνο αυτό. Είδαμε πως η φανέλα δεν κερδίζει τίποτα. Σημασία έχει να το δείχνουμε στο γήπεδο και να κερδίζουμε όλους τους αντιπάλους».
Δηλώσεις για τον Νίκο Γκόλια έκανε στην εφημερίδα "Goal" και ο προπονητής Θύμιος Σδρόλιας:
«Ο Νίκος ήταν πολύ καλός ποδοσφαιριστής και άριστος μαθητής. Τον κέρδισε, όμως, το ποδόσφαιρο και δικαιώθηκε. Οταν τον είδα για πρώτη φορά, ήξερα ότι θα φτάσει ψηλά. Να ξέρετε ότι ξεκίνησε ως επιτελικό χαφ και όταν τον προώθησα σε ηλικία 14 ετών στην πρώτη ομάδα, σιγά σιγά γύρισε προς τα μετόπισθεν και καθιερώθηκε ως ανασταλτικός μέσος, κάνοντας τη διαφορά στην Αναγέννηση από τα 16 του χρόνια.
Πιστεύω, όμως, ότι η θέση που αγωνίζεται στον Αρη, αυτή του κεντρικού αμυντικού, είναι αυτή που του ταιριάζει περισσότερο. Είδα το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό και τον καμάρωσα. Ολη η Καρδίτσα πανηγύρισε χθες για το γκολ που πέτυχε ο Νίκος, όλοι τον συμπαθούν. Είναι πολύ καλό παιδί, προέρχεται από εξαιρετική οικογένεια και νομίζω ότι μόνο καλύτερα θα πηγαίνει η καριέρα του. Μην ξεχνάμε ότι είναι μόλις 21 ετών, ο Αρης έχει βρει κεντρικό αμυντικό υψηλού επιπέδου για πολλά χρόνια. Ηταν πάντα πολύ δυνατός στο ψηλό παιχνίδι και μπορεί να χρησιμοποιήσει με τη ίδια ευκολία και τα δύο πόδια του. Πράγμα σπάνιο για κεντρικό αμυντικό. Θέλω να ευχηθώ να έχει πολλές επιτυχίες τα επόμενα χρόνια και να ξέρει ότι μας κάνει υπερήφανους».
Δείτε το πανέμορφο και κρίσιμο γκολ που σημείωσε: