Δεν μπόρεσαν οι κυανόλευκοι στη Λαμία, ήττα με 2-0 (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Δεν τα κατάφερε να αποκομίσει κάτι θετικό ο Α.Ο.Κ. στη Λαμία όπου και ηττήθηκε από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος με 2-0.
Οι κυανόλευκοι παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς στον αγώνα (κρατήθηκε στον πάγκο ο Μίλκοβιτς) ωστόσο γρήγορα βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ και έμειναν να κυνηγούν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στον αγώνα. Αυτό δεν ήρθε ποτέ, αφού οι προσπάθειες των κυανόλευκων επιθετικά, ήταν εξαιρετικά περιορισμένες.
Η Λαμία παρέμεινε πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα με τον Κόλεφ να χρήζεται σκόρερ και τις δύο φορές αρχικά στο 18' με όμορφο γυριστό και εν συνεχεία με κοντινό πλασέ στο 35' νικώντας αρχικά τον Τάτσιο και στο δεύτερο τέρμα τον Συνάδο που πέρασε ως αναγκαστική αλλαγή. Πολύ καλή η παρουσία του Διαμαντίδη για την Λαμία που είχε ενεργή συμμετοχή τόσο στις φάσεις των γκολ όσο και στο υπόλοιπο παιχνίδι της Λαμίας.
Πολύ μέτριο παιχνίδι σε γενικές γραμμές στη Λαμία, αφού πέρα από τα δύο γκολ οι ευκαιρίες των δύο ομάδων μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού! Μετά το 1-0, στο 31', ο Κυπτίου είχε φάουλ που απέκρουσε ο Συνάδος ενώ στο 33' ο Σλατκόφσκι είχε τεχνικό σουτ από μακρινή απόσταση που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στην επανάληψη ο Α.Ο.Κ. είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 68' να μπει ξανά στον αγώνα με Τσέλιο και Μίλκοβιτς να συνδυάζονται, τον τελευταίο να βγάζει μόνο του τον Μεσιακάρη απέναντι από την εστία, με αμυνόμενο της Λαμίας όμως να παίρνει την "μπουκιά από το στόμα". Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για την Λαμία με Σλατκόφσκι, αρχικά στο 76' όταν γύρισε στον Αντωνίου που στην προβολή που επιχείρησε αστόχησε να κάνει το 3-0 και στο 90' με γυριστή κεφαλιά που μπλόκαρε ο Συνάδος.
Λαμία: Φιρινίδης, Παπαστεργίου, Κοντοχρήστος, Μκρτσιάν, Γόγολος, Παπαδήμας, Κουτρομάνος (93' Τσαμαδιάς), Ζλατκόφσκι, Κόλεφ (75' Αντωνίου), Διαμαντίδης, Κιπτίου (85' Σκόρδας).
Α.Ο. Καρδίτσα: Τάτσιος (22' Συνάδος), Θυμιόπουλος, Καραγιώργος, Κωνσταντινίδης, Καβαλάρης (46' Κεφαλάς), Τσέλιος, Παπαευαγγέλου, Παππάς, Τσιρογιάννης, Μεσιακάρης, Τζοβάρας (62' Μίλκοβιτς).
Σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο Γ. Μάγγος στάθηκε στο πρώτο καλό 20λεπτο της ομάδας του, αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα του αντιπάλου και λέγοντας πως τα πράγματα μετά το 2-0 ήταν πολύ δύσκολα για τους κυανόλευκους. Όπως τόνισε το ρόστερ του Α.Ο.Κ. υστερεί σε εμπειρίες και θα πρέπει να παλέψει πολύ για να καταφέρει να παραμείνε στην κατηγορία.
Από την πλευρά του ο Π. Αμανατίδης δήλωσε ικανοποιημένος από τους τρεις βαθμούς που κατέκτησε η ομάδας του. Όπως τόνισε θα πρέπει να δουλέψουν και αυτοί πολύ για να καταφέρουν να διατηρήσουν την ομάδα στην πρώτη θέση ενώ προανήγγειλε μεταγραφές αλλά και αποχωρήσεις... Τέλος ευχαρίστησε τον κόσμο της ομάδας όμως δεν έκρυψε το παράπονό του για μια πιο παθιαασμένη κερκίδα λέγοντας "η Λαμία έχει φιλάθλους, ωστόσο πρέπει να αποκτήσει και οπαδούς".
* Το παρών στην αναμέτρηση της Λαμίας έδωσε και ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχώρισε το τρία στα τρία που πέτυχαν οι ομάδες της Ημαθίας με σημαντικότερες τις "αποδράσεις" από Τρίκαλα και Αγιά των Μακροχωρίου και Λευκαδίων. Στα Τρίκαλα "χρυσός" σκόρερ ήταν ο Ηλιάδης Γρ. στο 55' ενώ στην Αγιά "δράστης" ήταν ο Έξαρχος στο 32'. Η Νάουσα από την άλλη είχε εύκολο έργο απέναντι στον Πυργετό φθάνοντας στο τελικό 6-1. Τα γκολ των Ναουσαίων με δύο χατ τρικ Μπενίσκος (19', 28', 41' ) και Γασπαράτος (25', 51', 87') ενώ μείωσε προσωρινά σε 5-1 ο Βελετάνης με εκτέλεση φάουλ.
844' κράτησε το μηδέν στην άμυνα στη Γ' Εθνική η Κύμη, για να το "σπάσει" η γειτονική Χαλκίδα στο ντέρμπι της Εύβοιας. Παρόλα αυτά η Κύμη πήρε το διπλό και ακολουθεί στο κατόπι τη Λαμία. Η Κύμη προηγήθηκε στο 5' με τον Μήτρου, η Χαλκίδα ισοφάρισε στο 34' με τον Τσατσαρώνη όμως τον επίλογο έκανε ο Ανέστης στο 60' για το τελικό 1-2.
Άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στην Τερψιθέα με τον Δομοκό να παίρνει παληκαρίσιο διπλό, φθάνοντας τον Μαχητή στους 11 βαθμούς αλλά παραμένοντας εντός του γκρουπ των ομάδων που υποβιβάζονται. Δύο φορές ο Ζαχαράκης έδωσε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Φθιώτιδας (14' και 40') όμως δύο φορές οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στα ίσα (38' Κυριάκος και 87' Μαλάκος). Στο τέλος ο Φρατταράκου σκόραρε για τρίτη φορά για τον Δομοκό κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.
Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Μακρoχώρι 0-1
Λαμία - Α.Ο. Καρδίτσα 2-0
Δωτιέας Αγιάς - Λευκάδια 0-1
Χαλκίδα - Κύμη 1-2
Νάουσα - Πυργετός 6-1
Μαχ. Τερψιθέας - Αχιλ. Δομοκού 2-3
Αμπελωνιακός - Αχιλ. Νεοκαισάρειας 1-2 (Σάββατο)
Ρεπό: Ρήγας Φεραίος
Για να δείτε την βαθμολογία της 11ης αγωνιστικής κάντε κλικ εδώ.
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη στον αγώνα του Α.Ο.Κ. αλλά και στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας σε συνεργασία με τέσσερις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Πολύ κρίσιμο αγώνα για τη συνέχεια δίνει ο Α.Ο.Κ. την πρώτη Κυριακή του Ιανουαρίου στην Καρδίτσα υποδεχόμενος την Χαλκίδα. Εκ νέου εντός έδρας αγωνίζεται η Λαμία με τα Τρίκαλα.
Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:
Λαμία - Τρίκαλα
Μακρoχώρι - Δωτιέας Αγιάς
Α.Ο. Καρδίτσα - Χαλκίδα
Κύμη - Νάουσα
Ρήγας Φεραίος - Αμπελωνιακός
Πυργετός - Μαχ. Τερψιθέας
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Αχιλ. Δομοκού
Ρεπό: Λευκάδια