Έμεινε ζωντανός στο 94' ο Α.Ο.Κ. (Νάουσα - Α.Ο.Κ. 1-1) + Φώτο + Βίντεο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ζωντανός στην υπόθεση παραμονή έμεινε ο Α.Ο. Καρδίτσα στη Νάουσα χάρη στο γκολ του Τσιρογιάννη στην τελευταία φάση του αγώνα.
Οι κυανόλευκοι είχαν μια καλή παρουσία αν αναλογιστεί κανείς τις ελλείψεις αλλά και όσα συνέβησαν μέσα στην εβδομάδα με τις δύο απανωτές αλλαγές προπονητών. Θυμίζουμε ότι στον πάγκο στη Νάουσα κάθησε ως υπηρεσιακός ο Απ. Κεφαλάς ενώ από Δευτέρα η διοίκηση θα κινηθεί για την κάλυψη της θέσης.
Μόλις στο 5΄η ομάδα της Καρδίτσας είχε δοκάρι όταν ο Κούρκουλας γύρισε τη μπάλα και ο Μουσικάκης που έβαλε το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι στο 14' σκόραραν με τον Γασπαράτο σε μια σπάνια φάση αλλά ο διαιτητής έδωσε "ελεύθερο" αφού μάλλον ακούστηκε κάποιο σφύριγμα από την κερκίδα ή κατ' άλλους υπήρχε πρόβλημα με τον αέρα της μπάλας και οι παίκτες του Α.Ο.Κ. σταμάτησαν θεωρώντας ότι υπήρχε υπόδειξη του διαιτητή. Οι γηπεδούχοι που μετά το 25' αύξησαν την πίεση στους κυανόλευκους έφθασαν πολύ κοντά στο 1-0 στο 37' όταν ο Γασπαράτος πήρε την κόντρα στην περιοχή, σούταρε δυνατά αλλά ο Τάτσιος απέκρουσε εκπληκτικά. Στο 41' είχαμε νέα προσπάθεια του Γασπαράτου με κεφαλιά όμως και πάλι ο Τάτσιος είπε όχι.
Στο β' μέρος ο Α.Ο.Κ. ήταν αυτός που και πάλι έχασε την πρώτη ευκαιρία και μάλιστα διπλή όταν ο Μιλκοβιτς έπιασε καλό σουτ που απέκρουσε ο Κύρου και εν συνεχεία το σουτ του Τσέλιου πέρασε λίγο άουτ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (61') οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ όταν ο Αργυρίου σέντραρε και ο Γασπαράτος με κεφαλιά έγραψε το 1-0, φάση που απέφερε όμως την αποβολή του σκόρερ για τον πανηγυρισμό του. Στο 65' η Νάουσα είχε ακόμα μια ευκαιρία όταν σουτ του Περηφανόπουλου πέρασε λίγο άουτ. Οι κυανόλευκοι πήραν την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια αλλά δεν μπόρεσαν να φτιάξουν ευκαιρίες μπροστά από το τέρμα του Κύρου. Έτσι φθάσαμε στο 90' όπου αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κωνσταντινίδης του Α.Ο.Κ. και ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ήταν το τελικό σκορ ο Μίλκοβιτς πήρε τις κόντρες, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Τσιρογιάννη και αυτός μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 1-1 που κράτα την ομάδα της Νάουσα στους πέντε βαθμούς απόσταση από τους κυανόλευκους.
Νάουσα (Αργυρίου): Κύρου, Συμπεθέρης (89' Παπαδής), Αργυρίου Γρ., Πέικος, Μουσικάκης, Αβραμόπουλος, Νικόλτσης (56' Παπατάνος), Κεφαλάς (85' Μουρίκι), Μπενίσκος, Γασπαράτος, Περηφανόπουλος
Α.Ο. Καρδίτσα (Κεφαλάς): Τάτσιος, Θυμιόπουλος, Πουρνάρας (46' Νάκου Δ.), Κεφαλάς, Κούρκουλας, Τσέλιος, Κωνσνταντινίδης, Παππάς, Κανιούρας (32' Τριανταφύλλου), Μεσιακάρης (69' Τιρογιάννης), Μίλκοβιτς.
Δείτε φάσεις και γκολ από την αναμέτρηση της Νάουσας με τον ΑΟΚ από το αθλητικού site imathiasportsnews.gr
Ξανά μόνη πρώτη έμεινε η Λαμία στη βαθμολογία παρότι δυσκολεύθηκε να περάσει από την Χαλκίδα. Η ομάδα της Λαμίας προηγήθηκε μόλις στο 2' με τον Κιπτίου όμως η Χαλκίδα ισοφάρισε στο 45΄με τον Καραμπά. Τη λύση τελικά έδωσε για την ομαδά της Φθιώτιδας ο Λεμά στο 84'.
Δύο βαθμούς άφησε η Κύμη στην Τερψιθέα ενώ παράλληλα δέχθηκε και γκολ. Τα δύο γκολ σημειώθηκαν στις αρχές της επανάληψης αρχικά με τον Μαλάκο στο 48' ενώ για την Κύμη ισοφάρισε ο Δήμου στο 55'.
Στην τρίτη θέση πέρασε η Νεοκαισάρεια που με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της επικράτησε με 2-0 του Πυργετού. Τα γκολ ο Ευαγγελόπουλος στο 13' και ο Νάκας στο 93'.
Συνέχισαν ανοδικά τα Τρίκαλα που μπήκαν στην τετράδα με τη νίκη τους με 2-0 επί του Δωτιέα. Στο 20΄ ο Καραγιάννης έκανε το 1-0 και στο 72' ο Πέντσας που και πάλι έκανε την διαφορά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Έδαφος έχασαν τα Λευκάδια στον Αμπελώνα αλλά και οι γηπεδούχοι δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένοι βαθμολογικά από το 0-0. Πολλές ευκαιρίες απώλεσαν οι Ναουσαίοι ειδικά στην επανάληψη όμως το μηδέν σφράγισε τις προσπάθειές τους.
"Ρέφαρε" την ήττα στο Βελεστίνο ο Ρήγας με το διπλό στο Δομοκό ωστόσο αλλιώς θα ήταν τα πράγματα αν είχε κερδίσει την αναμέτρηση με τον Αμπελωνιακό. Τα γκολ για τον Ρήγα στο 32΄ο Χαντζής και στο 74΄με πεναλτι ο Σπάθης.
Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Δωτιέας Αγιάς 2-0
Χαλκίδα - Λαμία 1-2
Νάουσα - Α.Ο. Καρδίτσα 1-1
Αμπελωνιακός - Λευκάδια 0-0
Μαχ. Τερψιθέας - Κύμη 1-1
Αχιλ. Δομοκού - Ρήγας Φεραίος 0-2
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Πυργετός 2-0
Ρεπό: Μακρoχώρι
Δείτε τη νέα βαθμολογία στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής - 3ος όμιλος κάνοντας κλικ εδώ .
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων του 3ου ομίλου σε συνεργασία με τέσσερις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ .
Την ομάδα του Μαχητή Τερψιθέας υποδέχεται την Κυριακή στο γήπεδο των Καμινάδων ο Α.Ο.Κ. Στις έδρες τους αγωνίζονται Κύμη και Λαμία η μεν πρώτη με την Νεοκαισάρεια η δε Λαμία με τη Νάουσα.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Χαλκίδα - Τρίκαλα
Λαμία - Νάουσα
Μακρoχώρι - Αμπελωνιακός
Α.Ο. Καρδίτσα - Μαχ. Τερψιθέας
Λευκάδια - Αχιλ. Δομοκού
Κύμη - Αχιλ. Νεοκαισάρειας
Ρήγας Φεραίος - Πυργετός
Ρεπό: Δωτιέας Αγιάς
Σημείωση: Οι φωτογραφίες της αναμέτρησης είναι παραχώρηση του συνεργαζόμενου αθλητικού site imathiasportsnews.gr το οποίο και ευχαριστούμε.