Έπεσε αυλαία στην Δ Εθνική - Πρωταθλήτρια η Λαμία - Υποβιβάζεται ο Π.Ο.Ε. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα και η τελευταία αγωνιστική της Δ' Εθνικής για τον 4ο όμιλο με τον Α.Ο.Κ. να γνωρίζει την ήττα στο Δομοκό από τον τοπικό Αχιλλέα ενώ ισοπαλία απέσπασε στο 90' η ομάδα του Λεονταρίου.
Καλά στάθηκε για περίπου 60 λεπτά η ομάδα του Α.Ο.Κ. στο Δομοκό με καλή κυκλοφορία της μπάλας όμως ένα ατομικό λάθος έφερε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Αχιλλέα με τον Λέντα Ν. να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών. Οι γηπεδούχοι κλέιδωσαν τη νίκη στο 84' όταν ο Ράπτης επιχείρησε σέντρα και ο Λέντας Ν. με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-0. Αμέσως μετά είχαμε νεύρα και την απευθείας κόκκινη στον Παππά του Α.Ο.Κ.
Οι κυανόλευκοι είχαν δύο τρεις καλές στιγμές στον αγώνα κυρίως με τον Ζιώγα εκφραστή αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κοράκη. Κλασική ευκαιρία απώλεσαν όμως και οι γηπεδούχοι στο 13' όταν ο Λέντας Ν. βρέθηκε σε φάση τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τάτσιο.
Με την ήττα αυτή κλείνει μια αγωνιστική χρονιά που φέρνει τους κυανόλευκους ξανά στην Γ' Εθνική, που ήταν και ο στόχος της διοίκησης από το περασμένο καλοκαίρι.
Συνθέσεις ομάδων:
Αχιλλέας Δομοκού (Λέντας): Κοράκης, Λέντας Δ., Λιασίδης, Τσούκαλος, Καλαμάτας (89' Τσιώλης), Λέντας Ν. (88' Φραταράκου), Ράπτης, Παπαιωάννου Γ., Αναστασίου, Κουτσούκος (76' Ζήσιμος), Παπαιωάννου Χρ.
Α.Ο. Καρδίτσα (Καραγιάννης): Τάτσιος, Καραγιώργος (67' Παπαευαγγέλου), Πουρνάρας (77' Τσουπαρέλος), Κωνσταντινίδης, Βαΐτσης, Τσέλιος, Μανασής, Παππάς, Ζιώγας, Κόκκινος (60' Κανιούρας), Τσιρογιάννης.
Στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Καρδίτσας είχε μείνει το Λεοντάρι στο σημερινό του αγώνα με τον Ανδρούτσο Γραβιάς αφού βρέθηκε γρήγορα με 0-2 πίσω στο σκορ αλλά και με αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 6' ο Νάσιος ήταν αυτό που έπειτα από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να επωφεληθεί και με ψύχραιμο σουτ να κάνει το 0-1. Στο 10' ακολούθησε νέα ψυχρολουσία για τους Σοφαδίτες καθώς αποβλήθηκε ο Μαχαίρας ως τελευταίος αμυνόμενος ενώ στο 23' η ομάδα της Γραβιάς διπλασίασε τα τέρματά της με τον Παπαευθυμίου. Οι φιλοξενούμενοι θα πρέπει να πούμε ότι ένα λεπτό πριν από κάθε γκολ προειδοποιούσαν και με δοκάρι (5' Λέσσης - 22' Χριστοδούλου).
Στο β μέρος το Λεοντάρι παρουσιάστηκε καλύτερο μετά και τις δύο αλλαγές που έγιναν (Αναγνωστόπουλος και Διπλάρης) και άμεσα μπήκε ξανά στον αγώνα με τέρμα που πέτυχε ο Γρίβας έπειτα από σέντρα του Ζαρχανή. Οι φιλοξενούμενοι στο επόμενο λεπτό (53') απώλεσαν κλασική ευκαιρία με τον Λέσση να σουτάρει και αμυνόμενος του Λεονταρίου να διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο 72' ο Τριανταφύλλου είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ (σαν κοντινό κόρνερ) ενώ στο 90+ δικαιώθηκαν οι προσπάθειες των γηπεδούχων που ισοφάρισαν με τον Αναγνωστόπουλο και έπειτα από αμυντικό λάθος της Γραβιάς.
Έτσι ολοκληρώθηκε μια χρονιά για το Λεοντάρι που απέφερε 15 βαθμούς συνολικά οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν μια ακόμα άνοδο στην ομάδα.
Συνθέσεις ομάδων:
Α.Ε. Λεονταρίου (Σκούρας): Μακρής, Καπερώνης, Τριανταφύλλου Ακ., Παπαμαργαρίτης, Τριανταφύλλου Αλ. (46' Αναγνωστόπουλος), Μαχαίρας, Καλιακούδας, Τσιώλης (46' Διπλάρης), Γρίβας (77' Μπλέτσας), Καρατζόγλου, Ζαρχανής.
Ανδρούτσος Γραβιάς (Λίβας): Κοκονδίνης, Σκόρδας, Σταμούλης, Αναγνώστου, Ταμάμης Ηλ., Λέσσης, Παπαευθυμίου (46' Καραγιώργος), Χριστοδούλου, Νάσιος, Καρδάρας (90' Κορομπίλης), Σαγάνης.
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας είχαμε την Λαμία να ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια μετά την νίκη με 1-3 στο Καρπενήσι. Τα γκολ Τσαμαδιάς, Ταμάμης με πέναλτι και Μαλισσιώβας ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ.
Με 2-0 κέρδισε ο Αμπελώνας τον Πυργετό, ένα σε κάθε τέλος ημιχρόνου, και εξασφάλισε την συμμετοχή του στην Γ' Εθνική. Τα γκολ Πασχαλίδης στο 45' και Μπουρουζίκας στο 86'.
Νίκη και για τον Ρήγα Φεραίο που επίσης θα συνεχίσει στην Γ' Εθνική χάρη σε τέρματα που πέτυχαν Μιχολίτσης (2) και Τσουκάλης ενώ ο Δωτιέας μείωσε με αυτογκόλ.
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Αίολος Καρπενησίου - Λαμία 1-3
Α.Ε. Λεονταρίου - Ανδρούτσος Γραβιάς 2-2
Ρήγας Φεραίος - Δωτιέας Αγιάς 3-1
Αμπελωνιακός - Πυργετός 2-0
Αχιλλέας Δομοκού - Α.Ο. Καρδίτσα 2-0
Ρεπό: Π.Ο. Ελασσόνα
Στην Γ' Εθνική τη νέα σεζόν θα αγωνίζονται : Λαμία, Α.Ο. Καρδίτσα, Δωτιέας Αγιάς, Πυργετός, Αχιλλέας Δομοκού, Αμπελωνιακός, Ρήγας Φεραίος
Στα πρωταθλήματα των τοπικών Ενώσεων υποβιβάζονται : Αίολος Προφήτη Ηλία, Α.Ε. Λεονταρίου, Ανδρούτσος Γραβιάς και Ελασσόνα.
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων της Δ' Εθνικής. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.