Ήττα και προβληματισμός στον Α.Ο.Κ. στο φιλικό με Αμπελωνιακό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την ήττα με 0-2 γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο των Καμινάδων ο Α.Ο.Κ. από τον Αμπελωνιακό και προβλημάτισε με την απόδοσή του, μια εβδομάδα πριν τις επίσημες υποχρεώσεις στο κύπελλο της Γ' Εθνικής.
Η ομάδα της Λάρισας επωφελήθηκε από δύο λάθη στην άμυνα του ΑΟΚ και κατάφερε να κερδίσει την φιλική αναμέτρηση δείχνοντας ότι και φέτος θα αποτελέσει ένα υπολογίσιμο αντίπαλο στη Γ' Εθνική.
Ο αγώνας παρότι φιλικός είχε αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και αρκετές κίτρινες από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Σε ένα δυνατό μαρκάρισμα από τα πολλά ο Καραγιώργος μόλις στο 7' αναγκάστηκε να παραχωρήσει τη θέση του στον Νάκου Δ. και τις επόμενες ημέρες θα φανεί το μέγεθος της ζημιάς στο γόνατό του.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόκκινου και κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Τάτσιο. Ο Α.Ο.Κ. λίγα λεπτά αργότερα έφθασε κοντά στην ισοφάριση με κεφαλιά του Κούρκουλα σε κόρνερ του Τσέλιου που πέρασε λίγο άουτ. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Αμπελωνιακό όμως που είχε σουτ του Κόκκινου στο 35' που πέρασε λίγο άουτ, σουτ του Πασχαλίδη στο 37' που απέκρουσε ο Τάτσιος ενώ στο 45' έγινε το 0-2 με τον Τάτσιο να αποκρούει και τον επερχόμενο Κακαβίτση να κάνει το 0-2.
Κάπως καλύτερος ο Α.Ο.Κ. στο β' ημίχρονο δεν μπόρεσε όμως να πετύχει κάποιο τέρμα. Στο 48' σέντρα του Τσιρογιάννη για τον Παππά πρόλαβε ο Φλέγγας και έδιωξε σε κόρνερ. Νέα διπλή φάση στο 60' σε κεφαλιές του Τζουβάρα (απόκρουση) και Παπαευαγγέλου (άουτ). Στα τελευταία λεπτά μεγαλύτερη πίεση του Α.Ο.Κ. στην άμυνα των φιλοξενουμένων, με τον Τσιρογιάννη αρχικά να σουτάρει από την μικρή περιοχή ενώ σε διαδοχικά κόρνερ των κυανόλευκων ο Τζουβάρας είχε μια καλή κεφαλιά που αποκρούσθηκαν και τα δύο από τον τερματοφύλακα του Αμπελώνα.
Συνθέσεις ομάδων:
Α.Ο.Κ. (Καραγιάννης): Τάτσιος, Καραγιώργος (7' Νάκου Δ. - 70' Νάκου Χρ.), Πουρνάρας (46' Παππάς), Κωνσταντινίδης, Κούρκουλας, Τριανταφύλλου (60' Διπλάρης), Θυμιόπουλος (53' Παπαευαγγέλου) Τσέλιος, Μεσιακάρης (60' Κανιούρας), Μίλκοβιτς (46' Τζουβάρας), Τσιρογιάννης.
Αμπελωνιακός (Γκαμπέτας): Παπαδόπουλος, Πολύζος, Πασχαλίδης, Φλέγγας, Γκαμπέτας, Κόκκινος, Κούρος, Κακαβίτσης, Μπίκος, Τζαρτζάνης, Κονισόπουλος.
Σε άλλες φιλικές αναμετρήσεις της ημέρας ο Μαχητής Τερψιθέας επικράτησε το Πυργετού με 1-0 με γκολ του Κυριάκου στο 44' από τα 11 βήματα ενώ λευκή ισοπαλία είχαμε στον αγώνα των Τρικάλων με τον Δωτιέα Αγιάς.