Κρίσιμη μάχη με Χαλκίδα για τον ΑΟΚ στο γήπεδο των Καμινάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Επανέρχεται την πρώτη Κυριακή του νέου έτους η δράση στον 3ο όμιλο της Γ' Εθνικής και ταυτόχρονα η προσπάθεια του Α.Ο.Κ. να διατηρηθεί στην κατηγορία.
Οι κυανόλευκοι αγωνίζονται στο γήπεδο των Καμινάδων με ένα αντίπαλο που έχει τον ίδιο στόχο και που στα τελευταία παιχνίδια δείχνει σημάδια ζωής. Ο λόγος για την Χαλκίδα που ξεκίνησε με μόνο ένα βαθμό στα πρώτα έξι παιχνίδια, ωστόσο, ανέβασε την απόδοσή της και βοηθούμενη και από το βατό σχετικά πρόγραμμα κατάφερε να πάρει άλλους επτά βαθμούς ενώ ήταν αυτή που έσπασε το μηδέν στην άμυνα της Κύμης στο τελευταίο παιχνίδι που κρατούσε από το Μάιο του 2013!
Από την άλλη ο Α.Ο.Κ. του Γιάννη Μάγγου έδειξε πως θα έμπαινε στον ίσιο δρόμο μετά τις τρεις διαδοχικές νίκες, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι ήρθαν τρεις διαδοχικές ήττες που τον έφεραν πέντε βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τα περιθώρια όπως είναι φυσικό στενεύουν όσο περνούν οι αγωνιστικές, για αυτό και οι κυανόλευκοι θα πρέπει στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές του α' γύρου που αγωνίζονται με ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο, να συγκεντρώσουν όσους περισσότερους βαθμούς μπορούν αρχής γενομένης με την αναμέτρηση κόντρα στην Χαλκίδα.
Η ομάδα της Καρδίτσας για να διατηρηθεί σε αγωνιστική κατάσταση έδωσε ένα φιλικό με τον Αστέρα (ομάδα Α' ΕΠΣ) την περασμένη Κυριακή όπου και επικράτησε με 2-0 με τον προπονητή της ομάδας να δοκιμάζει δύο διαφορετικά συστήματα. Από την αναμέτρηση της Κυριακής θα απουσιάσει ο Τσιρογιάννης που είναι άρρωστος.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει η αναμέτρηση της Λαμίας με τα Τρίκαλα, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν νίκη για να συνεχίσουν να έχουν ως στόχο το πρωτάθλημα και την άνοδο.
Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής και οι διαιτητές (Ωρα έναρξης: 15:00)
Λαμία - Τρίκαλα (Παναγιωτόπουλος - Χουλιάρας - Κολοσιώνης από Σ.Δ. Αιτωλ/νίας)
Μακρoχώρι - Δωτιέας Αγιάς (Δραγάτης από Σ.Δ. Χαλκιδικής - Κούλα - Ταταρίδης από Σ.Δ. Μακεδονίας)
Α.Ο. Καρδίτσα - Χαλκίδα (Τσέτσιλας - Στεφούλης - Μωυσιάδης από Σ.Δ. Γρεβενών)
Κύμη - Νάουσα (Γρατσάνης - Νταλούκας - Νιώτη από Σ.Δ. Τρικάλων)
Ρήγας Φεραίος - Αμπελωνιακός (Μανούρας Χρ. - Κουρέντας - Μανούρας Ν. από Σ.Δ. Τρικάλων)
Πυργετός - Μαχ. Τερψιθέας (Μίσσας - Τζάνης - Κωτούλας από Σ.Δ. Τρικάλων)
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Αχιλ. Δομοκού (Αναστασίου - Ζάχος - Τσάπραζης από Σ.Δ. Λάρισας)
Ρεπό: Λευκάδια
Το KarditsaLive.Net θα είναι μαζί σας LIVE από το γήπεδο των Καμινάδων την Κυριακή από τις 14:45 ενώ σε συνεργασία με τέσσερις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες θα σας μεταφέρει όλα όσα γίνονται στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.