Πήρε "φωτιά" το Κορδελιό στην κορυφή του Βορείου ομίλου! Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Νέο ενδιαφέρον αποκτά η κορυφή στο πρωτάθλημα της Football League 2 μετά την νίκη της Αναγέννησης στο Κορδελιό την ίδια ώρα που η Καλαμαριά γνώριζε την πρώτη ήτττα εκτός έδρας από την ομάδα του Τυρνάβου.
Οι "κιτρινόμαυροι" του Σάκη Θεοδοσιάδη παρατάχθηκαν με δεμένη την άμυνα και κινδύνεψαν σε ελάχιστα σημεία του αγώνα κυρίως στο β' ημίχρονο. Από την άλλη για μια ακόμα φορά χωρίς να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που έφθασε στο να πάρους τρεις ακόμα βαθμούς και την 2η νίκη εκτός έδρας.
Το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε κάτι σημαντικό για τις δύο ομάδες που θα λέγαμε ότι αλληλοεξουδετερώθηκαν. Η Αναγέννηση ωστόσο είχε τρεις καλές στιγμές με τον Σωκράτη Μπουντούρη που επιθετικά ήταν όλα τα "λεφτά" στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο τα σουτ που δοκίμασε πέρασαν κοντά στην εστία του Κραβαρίτη.
Στο β' ημίχρονο η Αναγέννηση ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ από τα αποδυτήρια όταν (στο 46') ο Σουμέλας σέντραρε και ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να καρφωθεί στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Ακολούθησε ένα 15λεπτο όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν και δημιούργησαν καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Σιαράβα με αποκορύφωμα το τετ α τετ του 58' που έδιωξε ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης. Στο τελευταίο ημίωρο η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν άκαρπη και περιορίστηκε σε στημένα που όμως πότε η καλή τοποθέτηση του Σιαράβα και πότε των αμυντικών δεν επέτρεψαν να γίνουν επικίνδυνες στιγμές μπροστά στην κιτρινόμαυρη εστία.
Σημαντική και η συμπαράσταση των 70 και πλέον φίλων της Αναγέννησης που βρέθηκαν για άλλη μια φορά στο πλευρό της.
Συνθέσεις των δύο ομάδων:
Οδυσσέας Κορδελιού (Αλ. Αλεξίου): Κραβαρίτης, Θυμιόπουλος, Αντωνιάδης (76' Ζαγναφέρης), Αγγελίδης (Σαββαΐδης 51' Σάρρος), Λαμπάκης, Λαζαρίδης, Κυριακίδης, Ευθυμιάδης, Αχαλινόπουλος, Ιβανίδης, Παλάσκας.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Σάββας, Οικονόμου, Σουμέλας, Ρόβας Γήττας (67' Χατζηρίζος), Γκουγκούδης (75' Μίχος), Γκόλιας, Φλιούκας, Μπουντούρης (90' Τσιφλίδης), Αθανασιάδης.
Μεγάλη η νίκη του Τυρνάβου με 2-1 επί της Καλαμαριάς που τον διατηρεί κοντά στις θέσεις της ανόδου. Ο Οικονόμου έβαλε μπροστά την ομάδα του Τυρνάβου για να ισοφαρίσει στο β' ημίχρονο ο Λεπτοκαρίδης. Στο 80' ωστόσο ο Κιπτίου έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Με 2-1 κέρδισαν επίσης οι γηπεδούχοι Εθνικός Σιδηροκάστρου και Ζάκυνθος ενώ στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Κασσιώπη με το διπλό επί του Βατανιακού.
Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Αιγινιακός - Οικονόμος Τσαριτσάνης (3-0 άνευ αγώνα),
Βατανιακός - Κασσιώπη 0-1
Οδυσσέας Κορδελιού - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Δόξα Κρανούλας 2-1
Ζάκυνθος - Τηλυκράτης 2-1
Τύρναβος - Απόλλων Καλαμαριάς 2-1
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των σημερινών αγώνων. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Την ομάδα της Ζακύνθου αντιμετωπίζει την 14η αγωνιστική η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Κασσιώπη - Τύρναβος
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ζάκυνθος
Δόξα Κρανούλας - Αιγινιακός
Απόλλων Καλαμαριάς - Οδυσσέας Κορδελιού
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Βατανιακός
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Τηλυκράτης 0-3 (άνευ αγώνα)