Στο «ψυγείο» ο Παππάς του Α.Ο.Κ. - Το γηπεδικό επαναφέρουν οι κυανόλευκοι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Πρόβλημα με τον Θεόδωρο Παππά ενέσκηψε τελευταία στον Α.Ο.Κ. σύμφωνα με πληροφορίες του KarditsaLive.Net καθώς ο ποδοσφαιριστής ζήτησε να φύγει για να αγωνιστεί στην Κύμη.
Όπως σας είχαμε ενημερώσει σε προηγούμενο ρεπορτάζ, ομάδα που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα, έκανε κρούση στους κυανόλευκους για την απόκτηση του Παππά. Η διοίκηση του Α.Ο.Κ. παρότι η ομάδα βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση, και παρότι ο Παππάς είναι εκ των βασικών της ομάδας, έθεσε στην ομάδα την Εύβοιας τα ανταλλάγματα που θα ήθελε για την μετακίνηση του παίκτη με σκοπό εν τέλει και να μην σταθεί εμπόδιο στον παίκτη αλλά και να μπορέσει να καλύψει το κενό του.
Από εκεί και έπειτα δεν υπήρξε σύμφωνα με την διοίκηση των κυανόλευκων κάποια απάντηση ή αντιπροσφορά από το σωματείο της Εύβοιας, με αποτέλεσμα η συζήτηση για την μεταγραφή του παίκτη να μείνει στάσιμη. Ο ποδοσφαιριστής του Α.Ο.Κ. ωστόσο φαίνεται να πιέζει να ολοκληρωθεί η μετακίνησή του, ίσως και πλέον του δέοντος, με την διοίκηση και τον πρόεδρο Σ. Τσέλιο να είναι ανένδοτοι πλέον στην σχεδόν άνευ όρων μετακίνηση του ποδοσφαιριστή. Οι σχέσεις των δύο πλευρών έχουν φθάσει στα όρια και εφόσον δεν υπάρξει κάποια σημαντική κίνηση υπαναχώρησης από τον παίκτη, πιθανά να μην ξαναφορέσει την φανέλα του Α.Ο.Κ. για το υπόλοιπο της σεζόν.
Γηπεδικό
Ιδιαίτερα καθοριστικό ρόλο για την κακή βαθμολογική συγκομιδή της ομάδας θεωρεί η διοίκηση των κυανόλευκων, ότι έχει παίξει το γηπεδικό και η κακή αγωνιστικά έδρα του γηπέδου των Καμινάδων. Εκεί παρά τις ιδιαίτερα φιλότιμες προσπάθειες των υπευθύνων του γηπέδου αλλά και της τοπικής ομάδας που αγωνίζεται εκεί (Νέα Νίκη Καμινάδων) ο αγωνιστικός χώρος είναι ιδιαίτερα δύσκολος, ιδιαίτερα την περίοδο του χειμώνα και όταν η γηπεδούχος ομάδα είναι αυτή που θα πρέπει να δημιουργήσει παιχνίδι για να φθάσει σε θετικό αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό όπως λένε οι άνθρωποι του Α.Ο.Κ. ότι η ομάδα έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας παρά εντός (4-8), αποδίδοντας ένα πολύ μεγάλο μέρος της φτωχής συγκομιδής στις γηπεδικές εγκαταστάσεις.
Έτσι υπήρξε συνάντηση του προέδρου του Α.Ο.Κ. με τον Δήμαρχο Καρδίτσας Κ. Παπαλό ώστε να βρεθεί λύση με το Δημοτικό Στάδιο για το υπόλοιπο της σεζόν και η ομάδα να έχει ένα πολύ καλύτερο αγωνιστικό χώρο για να αγωνιστεί αλλά και οι φίλαθλοι να έχουν ένα επιπλέον κίνητρο για να βρεθούν κοντά στην ομάδα. Ο Δήμαρχος, φαίνεται να έδωσε την συγκατάθεσή του ώστε η ομάδα να χρησιμοποιήσει από εδώ και στο εξής το Στάδιο, με έναρξη τον αγώνα με τον Ρήγα Φεραίο εφόσον βέβαια δεν χρησιμοποιεί το ίδιο Σαββατοκύριακο η Αναγέννηση τον ίδιο χώρο για το πρωτάθλημα της Football League και εφόσον το επιτρέπει η κατάσταση του χλοοτάπητα.
Συμπαράσταση στην ομάδα
Από εκεί και έπειτα οι προσπάθειες των διοικούντων του Α.Ο.Κ. είναι στο να φέρουν τον κόσμο των κυανόλευκων κοντά στην ομάδα για να βοηθήσουν τόσο υλικά όσο και στον τομέα της ψυχολογίας. Όπως ανέφεραν χαρακτηριστικά στο πρόσφατο διοικητικό συμβούλιο, η ομάδα τώρα που είναι στα δύσκολα τους χρειάζεται να σταθούν κοντά της βοηθώντας ο καθένας από το πόστο που μπορεί καλύτερα. Η φετινή άλλωστε σεζόν είναι καθοριστική γιατί ουσιαστικά ολοκληρώνεται η τεράστια αναδιάρθωση που έγινε στις Εθνικές κατηγορίες τα τελευταία χρόνια και που για μια ακόμα σεζόν αναγκάζει τις μισές ομάδες των ομίλων να υποβιβάζονται σε τοπικό επίπεδο.