«Χ»αρακίρι για τον Α.Ο.Κ. στο 90', 1-1 με την Χαλκίδα (Ρεπορτάζ + Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Δεν τα κατάφεραν οι κυανόλευκοι του Γιάννη Μάγγου να πάρουν μια κομβική νίκη απέναντι στην Χαλκίδα παρότι είχαν στα χέρια τους τη νίκη.
Η ομάδα της Καρδίτσας προηγήθηκε στο 87' με κεφαλιά του Κούρκουλα και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μεσιακάρη, όμως παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 42' λόγω της αποβολής του Κωνσταντάγκα δεν κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και οι Ευβοιώτες έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας από το τέρμα του Ευσταθίου με κεφαλιά στο 90'.
Η αναμέτρηση στο γήπεδο των Καμινάδων χαρακτηρίστηκε από το δυνατό παιχνίδι των φιλοξενουμένων στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και στοίχισε δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Α.Ο.Κ. και εν συνεχεία την κόκκινη για τον Κωνσταντάγκα της Χαλκίδας στο 42' με δεύτερη κίτρινη για δύο αλλεπάλληλα δυνατά φάουλ.
Οι φιλοξενούμενοι της Χαλκίδας απείλησαν πρώτοι στον αγώνα όταν μακρινό σουτ του Τσαλμά απέκρουσε ο Τάτσιος. Ακολούθησαν τρεις ευκαιρίες για τους κυανόλευκους με κεφαλιά του Μίλκοβιτς στο 22' που έφυγε άουτ, σουτ του Μεσιακάρη στο 39' που απέκρουσε ο Ντουμάνης και νέο σουτ του Νάκου Χ. που πέρασε επίσης άουτ και στο 43' με νέο σουτ του Μεσιακάρη που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Χαλκίδας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ευκαιρία για την Χαλκίδα όταν σέντρα του Τσατσαρώνη και κεφαλιά του Βαλκάνου έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
Στην επανάληψη ο Α.Ο.Κ. μετα το 65' πίεσε ακόμα περισσότερο έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως η Χαλκίδα είχε 2-3 καλές στιγμές που θα μπορούσε να κάνει και το κάτι παραπάνω. Οι Ευβοιώτες πλησίασαν το 0-1 αρχικά με τον Πέτση στο 52' όταν πήρε τη μπάλα από εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή και ανάγκασε τον Τάτσιο να αποκρούσει δύσκολα το σουτ που επιχείρησε και εν συνεχεία στο 64' όταν ο Ναουμίδης από το κέντρο του γηπέδου επιχείρησε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Α.Ο.Κ. που ήταν εκτός θέσης, με τον τελευταίο να σώζει τα χειρότερα με εκτίναξη. Ακολούθησαν πολλές ευκαιρίες για τους κυανόλευκους αρχικά με τον Μίλκοβιτς στο 66' όταν το σουτ του από καλή θέση κόντραρε σε αμυνόμενο και πέρασε κόρνερ, στο 73' όταν διαδοχικά σουτ από Τζουβάρα, Μίλκοβιτς, Νάκου Δ. και Παππά δεν κατάφεραν να καταλήξουν στα δίκτυα και στο 83' όταν σουτ του Μίλκοβιτς περίπου από τη θέση του πέναλτι, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Νωρίτερα στο 81΄η Χαλκίδα είχε καλή προσπάθεια όταν σουτ του Βαλκάνου μέσα απο την περιοχή αποκρούσθηκε δύσκολα από τον Τάτσιο.
Έτσι φθάσαμε στα τελευταία λεπτά (86') με τον ΑΟΚ να έχει νέα ευκαιρία σε σουτ του Τζουβάρα που αποκρούσθηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα της Χαλκίδας και από το οποίο προήλθε το 1-0 με κεφαλιά του Κούρκουλα. Η τύχη ωστόσο χαμογέλασε στην ομάδα της Χαλκίδας που στο 90' εκμεταλλεύθηκε τη λάθος εκτίμηση του Τάτσιου και ο Ευσταθίου με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τις προσπάθειες των παικτών του Α.Ο.Κ. που όμως δεν έφεραν το αναμενόμενο αποτέλεσμα.
Συνθέσεις ομάδων:
Α.Ο. Καρδίτσα (Μάγγος): Τάτσιος, Θυμιόπουλος, Καραγιώργος (31' Καβαλάρης, 46' Νάκου Δ.), Κωνσταντινίδης, Κούρκουλας, Τσέλιος, Κανιούρας (58' Τζοβάρας), Παππάς, Νάκου Χ., Μεσιακάρης, Μίλκοβιτς
Χαλκίδα (Τοπκασίδης): Ντουμάνης, Πέτσης, Τσατσαρώνης, Ευσταθίου, Καραμπάς, Κωνσταντάγκας, Ναουμίδης, Γκαράνης (62' Ταυταρίδης), Βαλκάνος, Τσαλμάς, Γκιόκας
Στις άλλες αναμετρήσεις της ημέρας είχαμε αρκετές εκπλήξεις με σημαντικότερη το διπλό των Τρικάλων στη Λαμία με σκορ 2-4. Η ομάδα των Τρικάλων είχε ένα καταπληκτικό Πέντσα που με χατ τρικ οδηγήσε την ομάδα του σε νίκη. Τα γκολ: 38΄ Γόγολος, 57΄ Ζλατκόφσκι - 7΄, 34΄, 61΄ Πέντσας, 74΄ Χαλιμπάκης.
Δεν δέχθηκε γκολ η Κύμη στην αναμέτρηση με τη Νάουσα αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κιόλας κι έτσι το 0-0 ήρθε ως τελικό αποτέλεσμα σε ένα αγώνα πάντως που είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Πολύ σημαντικό διπλό που απέτρεψε την τριπλή σιοβαθμία στην πρώτη θέση πέτυχε η Αγιά στο Μακροχώρι, σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο και με τέρμα του Τσατσαλίδη στο 44'.
Η μάχη του "Αχιλλέα" είχε νικητή την Νεοκαισάρεια που επικράτησε εύκολα με 4-0 του Δομοκού (6΄, 35΄ Παμλίδης, 49΄ Νάκας, 71΄Μακράκης).
Άλλη μια ήττα πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Πυργετός στο λαρισαϊκό ντέρμπι με την Τερψιθέα που έληξε με νίκη των φιλοξενουμένων (9΄, 32΄ Κυριάκος, 86΄Κρεβατάς, 91΄ Κορλός).
Σημάδια ζωής για τον Αμπελωνιακό του Καπετανόπουλου που με δύο γκολ των Κομισόπουλου και Αλεξανδρή στο 51' και 52' αντίστοιχα, πέρασε από τον Βελεστίνο, βάζοντας δύσκολα στο Ρήγα για τη συνέχεια.
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
Λαμία - Τρίκαλα 2-4
Μακρoχώρι - Δωτιέας Αγιάς 0-1
Α.Ο. Καρδίτσα - Χαλκίδα 1-1
Κύμη - Νάουσα 0-0
Ρήγας Φεραίος - Αμπελωνιακός 0-2
Πυργετός - Μαχ. Τερψιθέας 0-4
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Αχιλ. Δομοκού 4-0
Ρεπό: Λευκάδια
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα του ΑΟΚ με την Χαλκίδα αλλά και των υπολοίπων του 3ου ομίλου σε συνεργασία με τέσσερις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης θα βρείτε εδώ.
Στην όμορφη Νάουσα είναι η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Α.Ο.Κ. που συνεχίζει την προσπάθεια για την παραμονή στην κατηγορία. Εκτός έδρας αγωνίζονται Λαμία, Κύμη και Λευκάδια.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Δωτιέας Αγιάς
Χαλκίδα - Λαμία
Νάουσα - Α.Ο. Καρδίτσα
Αμπελωνιακός - Λευκάδια
Μαχ. Τερψιθέας - Κύμη
Αχιλ. Δομοκού - Ρήγας Φεραίος
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Πυργετός
Ρεπό: Μακρoχώρι