Κέρδισαν τα Τρίκαλα στο τοπικό ντέρμπι τον Α.Ο.Κ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Νέα ήττα γνώρισε ο Α.Ο. Καρδίτσα στα Τρίκαλα το απόγευμα της Κυριακής που τον οδηγεί ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό στην Α' ΕΠΣ Καρδίτσας.
Οι κυανόλευκοι παρουσιάστηκαν για ένα ακόμα παιχνίδι με διάθεση να πάρουν αποτέλεσμα, όμως στην τελική προσπάθεια υστέρησαν. Επίσης για μια ακόμα φορά ατομικά λάθη και στιγμιαίες αδυναμίες της αμυντικής λειτουργίας έφεραν την ήττα. Η αλήθεια πάντως είναι ότι σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση και στον Α.Ο.Κ. φέτος το σενάριο του σημερινού αγώνα το έχουν δει πολλές φορές την φετινή σεζόν.
Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν δικαιολόγησαν με την απόδοσή τους την βαθμολογική θέση της ομάδας, αν και το παιχνίδι ήταν εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά για τους ίδιους.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στον αγώνα μόλις στο 9' όταν ο Πέντσας δέχθηκε αναπάντεχο δώρο μέσα στην περιοχή από την άμυνα του Α.Ο.Κ. που προσπάθησε ανεπιτυχώς να διώξει την μπάλα από την περιοχή. Οι κυανόλευκοι στη συνέχεια είχαν την άκαρπη υπεροχή χωρίς όμως να δημιουργούν κινδύνουν μπροστά από την εστία του Ψωμιάδη. Όλα αυτά μέχρι το 35' όταν και είχαμε τον Τσέλιο να προσπαθεί να "σκοτώσει" με δυνατό κοντινό σουτ τον Ψωμιάδη από την μικρή περιοχή, αλλά αυτός να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 42' νέα ευκαιρία για τον Α.Ο.Κ. με τον Μεσιακάρη να περνά ασίστ στο Τζοβάρα που ολιγώρησε αντί να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.
Στην επανάληψη ο Α.Ο.Κ. είχε δύο καλά σουτ του Μίλκοβιτς στο 53' και στο 63' που το μεν πρώτο αποκρούσθηκε ενώ στο δεύτερο υποχρεώθηκε να βγάλει σε κόρνερ ο Ψωμιάδης. Ο "δαιμόνιος" Πέντσας απείλησε για το 2-0 στο 73' αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ κάτι που δεν έγινε όμως και στο 77' όταν ο Καραγιάννης έσπασε το οφσάιντ και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Τάτσιο για το τελικό 2-0.
Συνθέσεις ομάδων:
Τρίκαλα: Ψωμιάδης, Φορτούνης, Ηλίας Μ., Λουιζίδης, Πάτρας, Στάμος, Χαλιμπάκης (8' Μυριώτης), Σακελλαρίδης (72' Ηλίας Απ.), Καραγιάννης (84' Ιωαννίδης), Τεντολούρης, Πέντσας.
Α.Ο. Καρδίτσα: Τάτσιος, Καβαλάρης (Κεφαλάς 82'), Κωνσταντινίδης, Παπαευαγγέλου, Παππάς, Μίλκοβιτς, Μεσιακάρης, Νάκου Χρ. (64' Κανιούρας), Τζοβάρας (46' Κούρκουλας), Τσιρογιάννης, Τσέλιος.
Δύο βαθμούς άφησε στο ΔΑΚ Λαμίας η τοπική ομάδα με αντίπαλο την Κύμη με την διαφορά της από τον 2ο βαθμολογικά Αχ. Νεοκαισάρειας να διαμορφώνεται στο +4 αφού ο τελευταίος είχε σήμερα το προγραμματισμένο ρεπό του.
Ντέρμπι τοπικό με πέντε γκολ είχαμε στο Μακροχώρι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές (47΄Παρσόπουλος, 69΄ Κατσόπουλος) αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και τις δύο φορές (48΄, 72΄ πεν. Καφές). Στο 75΄μάλιστα κατάφεραν με το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσαν στον αγώνα με τον Πιέτρα να κάνουν την ανατροπή για το τελικό 3-2.
Δωτιέας Αγιάς και Ρήγας Φεραίος βολεύθηκαν με το 0-0 και τον βαθμό της ισοπαλίας.
Σημαντική νίκη πέτυχε η Νάουσα απέναντι στον καταδικασμένο Δομοκό χωρίς όμως και αυτή να μπορέσει να βγει από την επικίνδυνη ζώνη. Το σκορ άνοιξε στο 5' με πέναλτι ο Μουσικάκης και στο 27΄ ο Αργυρίου έγραψε το 2-0. Ο Μπουγιώτας με νέο πεναλτι στο 34' κατάφερε να μειώσει σε 2-1 αλλά αυτό ήταν και το τελικό σκορ.
Μόνο τοπικό ντέρμπι δεν ήταν η αναμέτρηση του Αμπελωνιακού με τον Μαχητή Τερψιθέας. Η ομάδα του Μαχητή πέρασε με 0-4 με τον Κρεβατά να σκοράρει δύο φορές (20' και 66') τον Νικούλη στο 43' και τον Πατσιαβούρα στο 84' να κλείνει το σκορ.
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Α.Ο. Καρδίτσα 2-0
Μακρoχώρι - Λευκάδια 3-2
Λαμία - Κύμη 0-0
Δωτιέας Αγιάς - Ρήγας Φεραίος 0-0
Χαλκίδα - Πυργετός 3-0 α.α.
Νάουσα - Αχιλ. Δομοκού 2-1
Αμπελωνιακός - Μαχ. Τερψιθέας 0-4
Ρεπό: Αχιλ. Νεοκαισάρειας
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα του ΑΟΚ στα Τρίκαλα καθώς και για την εξέλιξη στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας σε συνεργασία με τρεις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτή της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Λαμία υποδέχεται μετά από δύο εβδομάδες ο Α.Ο.Κ. στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Εκτός έδρας αναμετρήσεις για την παραμονή στην κατηγορία θα δώσουν Αγιά, Τερψιθέα και Χαλκίδα ενώ το προγραμματισμένο ρεπό του έχει ο Ρήγας Φεραίος.
Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:
Μακρoχώρι - Τρίκαλα
Α.Ο. Καρδίτσα - Λαμία
Λευκάδια - Δωτιέας Αγιάς
Κύμη - Χαλκίδα
Πυργετός - Νάουσα 0-3 α.α.
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Αμπελωνιακός
Αχιλ. Δομοκού - Μαχ. Τερψιθέας
Ρεπό: Ρήγας Φεραίος