Τον παρέσυραν τα κύματα - (Κύμη - Α.Ο.Κ. 2-1) + Φώτο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Μόνο μαθηματικές ελπίδες για την σωτηρία μπορεί να διατηρεί ο Α.Ο. Καρδίτσα μετά την νέα ήττα που υπέστη στην Κύμη, που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, τον έφερε στο -8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι κυανόλευκοι στάθηκαν καλά στην Κύμη απέναντι σε ένα αντίπαλο που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα, αλλά ένα "μπλακ άουτ" μέσα σε ένα πεντάλεπτο (61' έως 65') τους έφερε πίσω στο σκορ με 2-0.
Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, είχε ελάχιστες συγκινήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες που περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Στο 6΄λεπτό ο Ανέστης με εκτέλεση φάουλ, από καλή θέση έξω από την περιοχή, ανάγκασε τον Τάτσιο σε μια μεγάλη επέμβαση. Στο 28΄σε ένα μπέρδεμα μέσα στην περιοχή του ΑΟΚ σε εκτέλεση φάουλ, ο Τσικτσίρης επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 45' είχαμε την τελευταία καλή φάση για το πρώτο μέρος με τον Ανέστη να εκτελεί φάουλ και τον Τάτσιο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και πίεσαν από τα πρώτα λεπτά για ένα τέρμα. Σε αυτήν την αλλαγή της εικόνας τους έπαιξαν ρόλο και οι αλλαγές του Β. Ντόβολη. Έτσι στο 61΄μια κάθετη πάσα του Τσιάτσιου, βρήκε στην περιοχή τον Μπουρούς, αυτός κινήθηκε προς την μικρή περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσέλιο. Το πέναλτι εκτέλεσε με επιτυχία ο Τσιάτσιος, κάνοντας το 1-0. Η Κύμη με πρωταγωνιστή τον Μπουρούς στο 63΄δημιούργησε νέα μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Τάτσιος έδιωξε με μια ακόμη μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ δεν κατάφερε να αποσοβήσει ένα δεύτερο τέρμα, όταν ο Μπουρούς με ένα σουτ από την κορυφή της επίθεση έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία κάνοντας το 2-0. Στο 77΄ο ΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια των αμυντικών και ο Τζοβάρας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μείωσε σε 2-1. Η ομάδα της Καρδίτσας θα μπορούσε μάλιστα να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας αν στεκόταν λίγο πιο τυχερή στις καθυστερήσεις όταν το φαλτσαριστό σουτ του Κωνσταντινίδη σταμάτησε στο δοκάρι της Κύμης.
Kύμη: Πάππος, Kαρλής, Mπαρκωσης, Kοκκάλας, Tσικτσιρής, Tσιάτσιος (68' Φλιούκας), Φωτιάς, Γεωργουδάκης, Mπουρούς, Aνέστης (60' Δήμου), Tσομπάνης (62' Μήτρου).
Α.Ο. Καρδίτσα: Tάτσιος, Kαβαλάρης, Kωνσταντινίδης, Θυμιόπουλος, Kούρκουλας, Tσέλιος, Παπαευαγγέλου (79' Κεφαλάς), Παππάς, Tσιρογιάννης, Nάκου (62' Μίλκοβιτς), Tζοβάρας (Μίλκοβιτς).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ένα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα και την άνοδο η Λαμία που πήρε στα χαρτιά τους τρεις βαθμούς από την αναμέτρηση με τον Πυργετό και είδε τον Αχ. Νεοκασάρειας να μένει στο 1-1 με την Αγιά. Το σκορ εκεί άνοιξε ο Παυλίδης στο 36' και ισοφάρισε ο Τσατσαλίδης στο 59'.
Την ήττα με 2-1 γνώρισαν στα Λευκάδια τα Τρίκαλα με τα γκολ της αναμέτρησης να μπαίνουν στα τελευταία 15' του α' ημιχρόνου (31΄ Κόλα, 34΄ Λαμπριανίδης - 45΄ Πέντσας).
Βήμα για την σωτηρία του έκανε ο Ρήγας Φεραίος που κέρδισε την ομάδα του Μακροχωρίου με 3-0. Τα γκολ στο 38΄και 80΄ ο Κουβελάς και στο 42΄ ο Ζατσάι.
Στο παιχνίδι της παραμονής έμεινε και η Νάουσα που υποχρεώθηκε σε ανατροπή του σκορ στον Αμπελώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νάστα στο 41' αλλά αρχικά ο Μπενίσκος στο 48' και ο Πέικος στο 68' κατάφεραν να δώσουν τη νίκη - ανάσα στην Νάουσα.
Πολύτιμο έδαφος έχασε η Χαλκίδα στο Δομοκό μένοντας στο 0-0 ενώ οι γηπεδούχοι κάνουν σχέδια ήδη για την νέα σεζόν που θα τους βρεί στο τοπικό της Φθιώτιδας.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη στον αγώνα της Κύμης αλλά και για την παράλληλη εξέλιξη των υπολοίπων αγώνων σε συνεργασία με τρεις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρειτε εδώ .
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Λευκάδια - Τρίκαλα 2-1
Κύμη - Α.Ο. Καρδίτσα 2-1
Ρήγας Φεραίος - Μακρoχώρι 3-0
Πυργετός - Λαμία 0-3 α.α.
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Δωτιέας Αγιάς 1-1
Αχιλ. Δομοκού - Χαλκίδα 0-0
Αμπελωνιακός - Νάουσα 1-2
Ρεπό: Μαχ. Τερψιθέας
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Γειτονικό ντέρμπι με τα Τρίκαλα περιμένει τον Α.Ο.Κ. την 25η αγωνιστική ενώ ντέρμπι για την παραμονή θα έχουμε σε Νάουσα, Αγιά και Αμπελώνα. Τοπικό ντέρμπι χωρίς όμως βαθμολογικό ενδιαφέρον θα φιλοξενήσει το Μακροχώρι ενώ τη ρεβάνς της ήττας στον πρώτο γύρο θα επιχειρήσει να πάρει η Λαμία από την Κύμη.
Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Α.Ο. Καρδίτσα
Μακρoχώρι - Λευκάδια
Λαμία - Κύμη
Δωτιέας Αγιάς - Ρήγας Φεραίος
Χαλκίδα - Πυργετός 3-0 α.α.
Νάουσα - Αχιλ. Δομοκού
Αμπελωνιακός - Μαχ. Τερψιθέας
Ρεπό: Αχιλ. Νεοκαισάρειας