170 δέματα σε άπορες οικογένειες μοίρασε η Αντιπεριφέρεια Λάρισας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Με τη διανομή δεμάτων σε 170 άπορες οικογένειες της περιοχής, με αφορμή τις άγιες ημέρες των Χριστουγέννων, συνεχίστηκε η κοινωνική δράση της Αντιπεριφέρειας Λάρισας, μέσω της Επιτροπής Φιλανθρωπικής Στήριξης που δημιουργήθηκε κατόπιν πρωτοβουλίας της Αντιπεριφερειάρχη Λάρισας Ρένας Καραλαριώτου.
Παρά τις οικονομικές δυσκολίες που διέρχεται το εμπόριο, πολλές ήταν οι επιχειρήσεις που έσπευσαν να ανταποκριθούν στο κάλεσμα της Επιτροπής και συνέδραμαν το φιλάνθρωπο της έργο, προσφέροντας τρόφιμα και διάφορα είδη πρώτης ανάγκης, τα οποία στη συνέχεια διανεμήθηκαν σε συμπολίτες μας που χρήζουν βοήθειας.
Σε δήλωσή της η κ. Καραλαριώτου τόνισε χαρακτηριστικά: «Σε μία εποχή που πολλές οικογένειες αγωνιούν καθημερινά γιατί δεν μπορούν να εξασφαλίσουν ούτε καν τα στοιχειώδη αγαθά για το καθημερινό τραπέζι, καταβάλλουμε μία σημαντική προσπάθεια να ενισχύσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους συμπολίτες μας. Παρόλο που οι καιροί είναι δύσκολοι εμείς θα πρέπει να αποδείξουμε ότι η κρίση δεν άγγιξε την ψυχή μας».
Οι επιχειρήσεις που προσέφεραν είδη για το έργο της Επιτροπής είναι οι εξής: «Γαλακτοβιομηχανία Όλυμπος Α.Ε.», «Αντιπροσωπείες Τροφίμων – Κωνσταντίνος Λαμπρούλης Α.Ε.», «Μακαρόνια Μέλισσα – Κίκιζας», Συντεχνία Αρτοποιών Λάρισας, «Ελβάκ Α.Ε.», «Intercomm Foods», «Τυποποίηση Τροφίμων – ΣΕΦ Α.Ε.», «Carrefour Μαρινόπουλος» και «Μασούτης Διαμαντής Α.Ε.», τις οποίες η Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας ευχαριστεί θερμά για τη σημαντική βοήθεια που προσέφεραν.