Αυτοψία αντιπεριφερειάρχη Λάρισας κ.Καραλαριώτου σε δρόμους του δήμου Κιλελέρ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Περιοδεία στο οδικό δίκτυο του δήμου Κιλελέρ της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας, προκειμένου να εντοπιστούν τμήματα που χρίζουν παρεμβάσεων (βελτιώσεων – συντηρήσεων), πραγματοποίησε η Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ. Ρένα Καραλαριώτου με κλιμάκιο της Διεύθυνσης Τεχνικών Έργων Π.Ε. Λάρισας.
Συνοδευόμενη από τον Διευθυντή Τεχνικών Έργων κ. Χρ. Λυτροκάπη και τον μηχανικό κ. Χρ. Αντωνίου, καθώς και τους αντιδημάρχους Κιλελέρ κ. Β. Χατζούλη και Ι. Ζαχαριά, (ο δήμαρχος και πρόεδρος της Π.Ε.Δ. κ. Ρίζος Κομήτσας απουσίαζε στις Βρυξέλλες), τον επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης του δήμου Κιλελέρ κ. Αθ. Κοκκινούλη, τους Δημοτικούς Συμβούλους κ. Γ. Λαδόπουλο, Χρ. Χατζούλη, Σ. Νταφόπουλο, Στ. Μακρή και τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας Δοξαρά κ. Χρ. Σταυροθόδωρο, η κ. Καραλαριώτου έκανε αυτοψία σε διάφορα σημεία των δρόμων που παρουσιάζουν προβλήματα και δυσχεραίνουν την κίνηση.
Πιο συγκεκριμένα, έγινε, μεταξύ άλλων, αυτοψία στους δρόμους Π.Ε.Ο. Βόλου – Χάλκης, Χάλκης – Νίκαιας, Μοσχοχωρίου προς παράπλευρη οδό Ε.Ο. Αθηνών – Θεσσαλονίκης, Κυπαρισσίας προς παράπλευρη οδό Ε.Ο. Αθηνών – Θεσσαλονίκης, Μ. Μοναστηρίου προς όρια Ν. Μαγνησίας (Στεφανοβίκειο), Νίκαιας – Αγ. Αναργύρων- Αγ. Γεωργίου, Ψυχικού – Δοξαρά – Κάμπου – Μεσορράχης και Νίκαιας – Ν. Λεύκης – Κυπαρισσίων – Μοσχοχωρίου – Μύρων – Ν. Περιβολίου.
Με βάση την καταγραφή των αναγκών που υπάρχουν θα γίνει προγραμματισμός των έργων και των παρεμβάσεων οι οποίες θα πρέπει να γίνουν, ώστε να διασφαλισθεί η ομαλή και ασφαλής κυκλοφορία των ανθρώπων αλλά και η διακίνηση των εμπορευμάτων σε όλο το οδικό δίκτυο της Αντιπεριφέρειας Λάρισας.
Προτεραιότητα θα δοθεί καταρχάς σε δρόμους που παρουσιάζουν έντονα προβλήματα και έχουν καταστεί επικίνδυνοι για τη διέλευση των οχημάτων.
Το σύνολο των εργασιών βελτίωσης εντάσσεται στο γενικότερο σχεδιασμό για την αναβάθμιση του οδικού δικτύου της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας, τη βελτίωση των συγκοινωνιακών όρων, τη δημιουργία συνθηκών ασφαλούς οδήγησης και την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών στις μετακινήσεις τους
Όπως τόνισε η αντιπεριφερειάρχης: «Οι παρεμβάσεις στους δρόμους θα δώσουν μια πολύ σημαντική ανάσα για την περιοχή, θα εγγυηθούν την ασφαλή κίνηση των κατοίκων και θα δημιουργήσουν νέες προοπτικές οικιστικής αλλά και οικονομικής ανάπτυξης. Προς αυτή την κατεύθυνση οι υπηρεσίες μας θα καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που υπάρχουν».
Αξίζει να σημειωθεί πάντως πως ο Καλλικράτης ήρθε να προσθέσει στις αρμοδιότητες της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας, εκτός από το ήδη υπάρχον επαρχιακό, και το εθνικό οδικό δίκτυο που βρίσκεται εντός των γεωγραφικών της ορίων, το οποίο προηγουμένως βρισκόταν στην Γ.Γ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης.
Έτσι, έφτασε σήμερα να έχει στην αρμοδιότητα της ένα τεράστιο οδικό δίκτυο, το μεγαλύτερο ανάμεσα στις Ενότητες της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Παρόλαυτά, οι αρμόδιες υπηρεσίες της βρίσκονται σε συνεχή επαγρύπνηση, αφουγκράζονται τις ανάγκες των πολιτών και παρεμβαίνουν έγκαιρα για να αντιμετωπίζουν τις όποιες ανάγκες προκύπτουν, έστω και με τους περιορισμένους πόρους που διαθέτουν, δίνοντας πάντα απόλυτη προτεραιότητα στην ασφάλεια των πολιτών.
Σημειώνεται μάλιστα πως ανάλογοι επιτόπιοι έλεγχοι για τον εντοπισμό τυχόν προβλημάτων στο οδικό δίκτυο θα πραγματοποιηθούν και στους υπόλοιπους δήμους αρμοδιότητας της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας.