Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Ημέρας Ενόπλων Δυνάμεων στη Λάρισα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Την Ημέρα των Ενόπλων Δυνάμεων τιμά τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου με εορταστικές εκδηλώσεις η Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας – Περιφέρειας Θεσσαλίας.
Πιο συγκεκριμένα, θα γίνουν οι παρακάτω εκδηλώσεις:
Γενικός σημαιοστολισμός από 08:00 μέχρι και της δύσεως του ήλιου της 21ης Νοεμβρίου 2011. Φωταγώγηση όλων των Δημοσίων, Δημοτικών και Κοινοτικών καταστημάτων, καταστημάτων ΝΠΔΔ και των Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 21ης Νοεμβρίου.
ΩΡΑ 07:00 : Εωθινό από τη Μουσική της 1ης Στρατιάς στους κεντρικούς δρόμους της πόλης.
ΩΡΑ 08:30 : Επίσημη έπαρση της Σημαίας στο Ηρώο της πόλης από εκπροσώπους Εφεδροπολεμιστικών και Αναπηρικών Οργανώσεων Εθνικής Αντίστασης με συμμετοχή της μπάντας 1ης Στρατιάς και τιμητικού στρατιωτικού αποσπάσματος.
Η πομπή θα αναχωρήσει από το χώρο της Περιφέρειας στις 08.15 και θα κατευθυνθεί πεζή στον ανωτέρω χώρο έπαρσης της Σημαίας. Στο χώρο θα έχουν παραταχθεί αντιπροσωπείες των Εφεδροπολεμιστικών και αναπηρικών οργανώσεων και οργανώσεων Εθνικής Αντίστασης. Όλα τα ανωτέρω θα ρυθμιστούν με τη φροντίδα του κ. Νικoλάου Γκουγκουλιά, υπάλληλο της Περιφέρειας.
ΩΡΑ 10:30 : Δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγ. Αχιλλείου χοροστατούντος του Μητροπολίτη Λαρίσης και Τυρνάβου σεβ. κ.κ. Ιγνάτιου. Μετά το τέλος της δοξολογίας και μέσα στον Ιερό Ναό θα ακολουθήσει ομιλία από Αξ/κο ε.α. της Ε.Α.Α.Σ. Λάρισας.
ΩΡΑ 11:00 : Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο της πόλης και κατάθεση στεφάνων από τις Ανώτατες Πολιτικές και Στρατιωτικές Αρχές, πολιτικά κόμματα, συλλόγους καθώς και εκπροσώπους Νομικών Προσώπων και Φορέωνπου θέλουν να τιμήσουν την εορτή αυτή.
Σιγή ενός λεπτού
Εθνικός Ύμνος