Δράσεις αλληλεγγύης και ανθρωπισμού από τους μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου Λεονταρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Δράσεις αλληλεγγύης και ανθρωπισμού από τους μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου Λεονταρίου](/media/k2/items/cache/a0096c7bded0b8be57dabab73d340296_L.jpg)
Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, με τα πολλά οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα, η αλληλεγγύη και η αλληλοϋποστήριξη είναι απαραίτητα στοιχεία για την κοινωνική συνοχή.
Μέσα σ’αυτό το πνεύμα και καθώς οι μέρες των Χριστουγέννων πλησιάζουν οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου παραδίδουν μαθήματα ανθρωπισμού. Με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Σαπουνάς Παναγιώτας, Θεολόγου και με την υποστήριξη των Διευθυντών κ. Μπαρμπαρούση Χαράλαμπου και Καρατάσιου Νικολάου. Οι μαθητές των δύο σχολείων συγκέντρωσαν γλυκά και τρόφιμα, για τους συνανθρώπους της περιοχής τους, που βρίσκονται δύσκολη σε οικονομική θέση. Η ανταπόκριση των μαθητών, σε αυτήν την αξιέπαινη πρωτοβουλία υπήρξε αξιοθαύμαστη και συγκινητική. Σε συνεργασία με την εκκλησία, η προσφορά των μαθητών θα φτάσει στους ανθρώπους που έχουν πραγματική ανάγκη βοήθειας. Με την πράξη τους οι μαθητές υλοποιούν το μήνυμα των Χριστουγέννων, που δεν είναι άλλο από την προσφορά αγάπης προς τον συνάνθρωπό τους.
ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΟ ΛΕΟΝΤΑΡΙΟΥ