Δεύτερη παράταση για αποκαταστάσεις ζημιών από τον "Ιανό" στο οδικό δίκτυο των Δ.Ε Σοφάδων και Άρνης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δεύτερη παράταση για αποκαταστάσεις ζημιών από τον "Ιανό" στο οδικό δίκτυο των Δ.Ε Σοφάδων και Άρνης](/media/k2/items/cache/a9f3236d5dfb199f7774e55d6f5a11a0_L.jpg)
Τη δεύτερη παράταση στην συμβατική προθεσμία για την ολοκλήρωση του έργου με τον διακριτικό τίτλο «Αποκατάσταση ζημιών στο οδικό δίκτυο, που προκλήθηκαν από την θεομηνία (ΙΑΝΟΣ), Δ.Ε, Σοφάδων και Δ.Ε. Άρνης», ενέκρινε το Δημοτικό Συμβούλιο Σοφάδων.
Το έργο είναι προϋπολογισμού δαπάνης 580.000 ευρώ και συμβατικού 464.000 ευρώ. Η δε σύμβαση υπεγράφη τον Απρίλιο του 2022 και αρχικά έληγε τον Φεβρουάριο του 2023.
Με την πρώτη παράταση που δόθηκε η ημερομηνία ολοκλήρωσης μεταφέρθηκε για τον Ιούλιο του 2023 και με την νέα παράταση που εγκρίθηκε χθες Τρίτη 4 Ιουλίου, θα πρέπει να τελειώσουν οι εργασίες μέχρι τον Οκτώβριο του 2023.
Μέχρι σήμερα έχει ολοκληρωθεί το 80% των προβλεπόμενων εργασιών, ενώ οι λόγοι που υπεβλήθη το αίτημα παράτασης έχουν να κάνουν αφενός με τις καιρικές συνθήκες, αφετέρου με καθυστερήσεις που προέκυψαν από εργασίες για τα δίκτυα αποχέτευσης και φυσικού αερίου.
Η απόφαση για την παράταση πάρθηκε ομόφωνα.
Π.Κ.