Μουζάκι: Αναγκαία και επείγουσα η τεχνική παρέμβαση στο χώρο του κατεστραμμένου ιδιωτικού γυμναστηρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Μουζάκι: Αναγκαία και επείγουσα η τεχνική παρέμβαση στο χώρο του κατεστραμμένου ιδιωτικού γυμναστηρίου](/media/k2/items/cache/61fdde4d75b9d51ae1ad0076d8a0bbb1_L.jpg)
Το θέμα του κατεδαφισμένου από τον "Daniel" διώροφου κτιρίου δίπλα στην κοίτη του ποταμού και η τεχνική παρέμβαση που απαιτείται να γίνει στο συγκεκριμένο σημείο, από το οποίο απειλήθηκε περισσότερο ο οικισμός του Μουζακίου τον περασμένο Σεπτέμβριο, απασχόλησε το Δημοτικό Συμβούλιο κατά τη χθεσινοβραδινή του (24/7) συνεδρίαση έπειτα από σχετική ερώτηση του Δημοτικού Συμβούλου της μειοψηφίας κ. Ηλ. Σερίφη.
Όπως ανέφερε ο κ. Σερίφης σε ένα μήνα έρχεται το φθινόπωρο με αναμενόμενες δυνατές βροχές και ρώτησε γιατί στο κομμάτι, όπου έχει καταρρεύσει το ιδιωτικό κτίριο όπου λειτουργούσε γυμναστήριο -το οποίο χαρακτήρισε «Αχίλλειο πτέρνα» για την πόλη του Μουζακίου γιατί από εκεί μπήκαν νερά στον οικισμό- δεν έγινε κάποια παρέμβαση ούτε για την απομάκρυνση του, αλλά ούτε και κάποιο τεχνικό έργο αντίστοιχο με αυτά που γίνονται σε άλλα σημεία της κοίτης του ποταμού επισημαίνοντας την ανάγκη να ασκηθεί πίεση προς κάθε κατεύθυνση για να υπάρξει άμεσα τεχνικό έργο αλλά και την απομάκρυνση του κατεδαφισμένου κτίσματος.
Απαντώντας ο Δήμαρχος κ. Φαν. Στάθης τόνισε ότι ο κ. Σερίφης έχει απόλυτο δίκιο για το συγκεκριμένο τμήμα επισημαίνοντας ότι και ο ίδιος ανησυχεί και το έχει επισημάνει πολλές φορές τόσο στις συναντήσεις με τον Υφυπουργό Υποδομών κ. Ν. Ταχιάο όσο και σε άλλους αρμόδιους ενώ σε επαφή του με την ΤΕΡΝΑ ενημερώθηκε ότι η εταιρεία αναμένει την μελέτη και την εντολή για να ξεκινήσει να κατασκευάζει ζαρζανέτι.
«Δυστυχώς έχει καθυστερήσει η παρέμβαση και οφείλουμε να το ομολογήσουμε και πρεπει με γρήγορους ρυθμούς και με καλό έργο να γίνει αποκαστάσταση στο συγκεκριμένο σημείο γιατί με τον Daniel ήταν το σημείο που μας ανησυχήσε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στο Μουζάκι» κατέληξε ο Δήμαρχος.
Κωστής Κριτσιάνης