Σαντορίνη, η βιτρίνα του ελληνικού τουρισμού
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Η Σαντορίνη (ή Θήρα, όπως λεγόταν στην Αρχαιότητα) αποτελεί μαζί με τη Μύκονο το δημοφιλέστερο ελληνικό νησί και η φήμη της έχει εξαπλωθεί στα πέρατα της Γης.
Η τεράστια αναγνωρισιμότητά της οφείλεται εν πολλοίς σε ένα… γεωλογικό φαινόμενο, στο ηφαίστειό της, το οποίο ευθύνεται για τον σχηματισμό της Καλντέρας και της εδαφικής της ιδιομορφίας, αλλά και για τη «γέννηση» των περισσότερων αιγαιοπελαγίτικων νησιών.
Η δραστηριότητα του ηφαιστείου μάλιστα φτάνει ως το 1950 και παρακολουθείται διαρκώς από σεισμολόγους. Όσοι λοιπόν επισκέπτονται τη Σαντορίνη εκτός από θαυμασμό για τη φυσική της ομορφιά διακατέχονται και από το συναίσθημα του δέους για το σπάνιο νησί-φαινόμενο.
Στα γραφικά καλντερίμια της μπορεί κανείς να συναντήσει ανθρώπους κάθε εθνικότητας και ηλικίας, αρκετοί από τους οποίους την επισκέπτονται ξανά και ξανά. Τα ηλιοβασιλέματά της όπως μπορεί να τα απολαύσει κανείς από την Οία ή το Ημεροβίγλι έχουν γίνει τόσο ονομαστά ώστε τα τελευταία χρόνια να έχει προσελκύσει ακόμη και τον… γαμήλιο τουρισμό, αφού πολλά ζευγάρια, κυρίως νεαρών Κινέζων, ανταλλάσσουν όρκους αιώνιας πίστης σε κάποιο από τα ξωκκλήσια της και διασκεδάζουν μέχρι πρωίας, γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τι εστί ελληνικό γλέντι!
Ο χαρακτηρισμός της Σαντορίνης ως του πλέον ρομαντικού νησιού την έχει καταστήσει κορυφαία επιλογή μεταξύ των σκηνοθετών για να γυρίσουν στο νησί τις ταινίες τους. Από τα χολιγουντιανά «Summer lovers» και «Lara Croft» μέχρι και ταινίες από την Κίνα ή και το… Μπόλιγουντ, πολλές είναι οι ταινίες με τη Σαντορίνη ως ιδανικό σκηνικό όπου διαδραματίζονται ρομαντικές ιστορίες.
Δεδομένου ότι το νησί αποτελεί πόλο έλξης για χιλιάδες τουρίστες κάθε χρόνο, και μάλιστα πριν από τρία χρόνια ανακηρύχθηκε ο κορυφαίος προορισμός της Μεσογείου, η επάρκειά της σε κλίνες και επιλογές διαμονής αλλά και διασκέδασης είναι πολύ μεγάλη, με τα πολυτελή ξενοδοχεία που βρίσκονται στα Φηρά, στο Ημεροβίγλι και στην Οία να προσελκύουν τον «ποιοτικό», όπως συνηθίζουμε να λέμε, τουρισμό. Ειδικά οι δύο τελευταίες περιοχές συγκεντρώνουν τις προτιμήσεις των πιο μεγάλων αλλοδαπών τουριστών, αφού τα ξενοδοχεία τους, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγεται και το και το santorini hotels aelia, αφενός είναι μοντέρνα και υπερπολυτελή και αφετέρου προσφέρουν θέα προς το ηφαίστειο και το ηλιοβασίλεμα.
Ο αρχαιολογικός χώρος του Ακρωτηρίου, το Κάστρο, ο Σκάρος, που αποτελούσε την πρωτεύουσα του νησιού ως τον 18ο αιώνα, και πολλά άλλα μέρη είναι μερικά από τα αξιοθέατα που μπορεί να επισκεφτεί ο τουρίστας πριν ή μετά το μπάνιο του σε μια από τις πολλές και διαφορετικές στην όψη παραλίες της Σαντορίνης.
Η Κόκκινη Παραλία με το χαρακτηριστικό κοκκινωπό χρώμα της άμμου και των βράχων της, η Περίσσα, η Βλυχάδα, ο Περίβολος, το Αμμούδι με το λιμανάκι του και το Κολούμπο με το υποθαλάσσιο ηφαίστειό του είναι παραλίες όπου μπορεί κανείς να κάνει το μπάνιο του.
Κι αφού απολαύσει το μαγικό ηλιοβασίλεμα που μόνο η Σαντορίνη μπορεί να προσφέρει, ο επισκέπτης δεν έχει παρά να τελειώσει την ημέρα του με δείπνο σε ένα από τα γκουρμέ εστιατόρια του νησιού, αρκετά από τα οποία προσφέρουν και τοπικά προϊόντα, ή με ένα ποτό στη χαλαρωτική ατμόσφαιρα που εγγυώνται τα μπαράκια έξω από τα Φηρά, όπου τα ντεσιμπέλ είναι πολύ πιο ανεβασμένα.
Σε κάθε περίπτωση είναι αδύνατον να μην περάσει κανείς ευχάριστα στο νησί που αποτελεί όχι μόνο τη βιτρίνα του τουρισμού μας αλλά και το «βαρόμετρο» της τουριστικής κίνησης όλης της χώρας.