Δημ. Παπακώστας: 3 εκατ. ευρώ για το "Ι.Μ. Σπηλιάς - Αετοχώρι - Β. Μάραθο - Βραγκιανά" - Ενώνεται η Αργιθεα!
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο Υπουργός Αναπλ. Αν/ξης ενέκρινε και επισήμως την ένταξη του σημαντικού οδικού έργου στο Εθνικό σκέλος του ΠΔΕ. Ποσό 3 εκατ ε (πρώτη φάση).
Η Μεγαλοχαρη της Παναγιας Σπηλιωτισσας έκανε ...το θαύμα της! Σε πολύ δυσκολους καιρούς χρηματοδοτείται, επιτέλους, ενα έργο που συνδέει Ανατολική με χωριά Αχελώου Αργιθεας (ο μοναδικός Δήμος στην Ευρωζωνη με ενδοδημοτικους ..... χωματόδρομους-15 χλμ )
-την Σπηλιωτισσα με Άρτα -Ήπειρο, με Ευρυτανία και Αιτωλ )νια, με Ι. Μ. Κωστη, με Ι. Μ. Σελτσου Πηγών Άρτας &Ι. Μ Σωτηρος Βραγκιανων Αχελώου. Επίσης θα εξυπηρετήσει πέντε όμορφους οικισμούς (Β. Μαραθο. Γ. Μαραθο. Αετοχωρι. Κληματαριά. Μακρυβουνι -Ραγαζι )και την επισκεψιμοτητα της φυσικής Λίμνης Στεφανιαδας! !
Και οι τελευταίοι ...άπιστοι Θωμάδες πλέον, θα αναγνωρίσουν τον αγώνα πρώτιστα της Βουλευτινας μας Παν Βραντζα (ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ), του Γενικού Υποδομών, φιλου της κοιλάδας Αχελώου (καταγωγή από μητρική πλευρά- Άρτα) Γ. Δεδε, που μας πρωτοδεχθηκε στις 15-6-2016 στο φιλόξενο γραφείο στο Υπουργείο, ακολούθως του Υπουργού Χρ Σπιρτζη και τη στήριξη του Περιφ/ρχη μας Κ. Αγοραστού, του Βασ Τσιακου, του Δντη Δ. Κουτρομανου .
Υπάρχουν και πολλοί άλλοι αφανείς αγωνιστές και οπωσδήποτε οι προσευχες του Ηγουμένου Σπηλιας π. Νεκταριου, που επιτέλους εισακούστηκαν. . .αλλά και του Προέδρου Βουλής & τ. Υπουργού Δ. Σιουφα (Ένταξη -χρηματοδοτηση Μελέτης. ΕΑΠΝΑ. ΠΙΝΔΟΣ 2004-2009).
Τώρα θέλει νέο τρέξιμο για άμεση δημοπράτηση & έναρξη εργασιών. Να γελάσει επιτέλους το χειλάκι του Αργιθεατη. .
Σημειωτέον οτι εντάχθηκαν και άλλα έργα, σημαντικά για την παραΑχελωια περιοχή, όπως" Μεσοπυργος Άρτας -Αυλάκι Αιτωλ/νιας "(6,5 εκατ ε ).
Επίσης να γίνει η διόρθωση του τίτλου του έργου, που απο παραδρομή αναγράφεται (Βραγγιανα Ευρυτανιας) στο ορθό :Βραγκιανα Καρδίτσας. ...
Ευχόμαστε πάντα επιτυχίες και έργα στην ορεινή μας περιοχή !!.Επόμενος στόχος :Άσφαλτος "Καρυα -Κουμπουριανα -Σπηλιά ".
Φυσικά, ανανεωνουμε την πρόσκληση μας στο φιλο Γενικό Γ. Δεδε να επισκεφθεί την Αργιθεα, την κοιλάδα Αχελώου, μαζί με τους Υπουργούς Χ Σπιρτζη &Α. Χαριτση. ..,με πεστροφα &αγνό κατσικάκι γαστρας, πλαστό με ξυνογαλο και μπομποτα ζεστή. ...
Δ. Παπακωστας
Συντονιστής Δικτύου ΠΑΤΡΙ. Δ. Α
ΑΙΡΕΤΟΣ Τ. Α. (1999-2019)...