Δημ. Παπακώστας: "Αλλαγές στον Καλλικράτη - Συνέδριο ΚΕΔΕ - Νέο εκλογικό Σύστημα"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ενα άλλο Συνέδριο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων έκλεισε το Σάββατο 3-12-2016. Είχε προηγηθεί ενα άλλο, "θεματικό", στο Βόλο πριν λίγες βδομαδες και μια άλλη "Γενική Συνέλευση "στις 6-7-16, στην Αθηνα.
Γενικώς οι αυτοδιοικητικοι. ..συσκεπτομαστε και πάντα στις μεγαλουπολεις και σε πολυτελείς κλιματιζομενες αίθουσες πενταστερων ΗΟΤΕLs .
Πάντοτε απειλουμε με αγωνιστικές κινητοποιησεις, που τελικά μετατρέπονται σε. .πομφολυγες, κοινώς "λόγια του. .καναπέ "...
Το Συνέδριο της Θεσσαλονίκης αποφάσισε - σύμφωνα με το ψήφισμα - να παλέψει δυναμικά για μία "ακηδεμονευτη, ανεξάρτητη, διεκδικητική, α ν α τ ρ ε π τ ι κ η και αποτελεσματική Τοπική Αυτοδιοίκηση πρώτου βαθμού. .."
Το πώς, τις μεθόδους, τα βήματα δεν μας αποκάλυψε η ηγεσία της ΚΕΔΕ, που διαχρονικά -ιδίως τη θητεία 2010-2014 συμβιβάστηκε και αποδέχθηκε αδιαμαρτύρητα όλα τα απαξιωτικα και αντι-αυτοδιοικητικα μνημονιακα μετρα, που αφυδατωσαν πλήρως το θεσμό μας και τους αιρετούς,ούτε διεκδίκησε αποτελεσματικά την ανατροπή τους.
Η απαξίωση (κοινώς :φτύσιμο) όλων των δημοτικών συμβούλων, με τη μη χορήγηση "εξόδων κίνησης", που όμως λαμβάνουν, και καλώς λαμβάνουν, οι Βουλευτές, οι περιφ. σύμβουλοι και οι κοινοτάρχες, λες και τα Δημ Συμβούλια είναι "Βουλή των Λόρδων", ο ταπεινωτικος διαχωρισμός των αντιδημαρχων σε "έμμισθους" και σε "άμισθους", ο μη ορισμός τοπικών αντιδημαρχων ανά Δημοτική Καποδιστριακη Ενότητα, σε εκτεταμένους, δυσπροσιτους Καλλικρατικους Δημους (Ορεινούς -Αγροτικούς), η υποστέλεχωση, έχουν δημιουργήσει έναν υπερσυγκεντρωτικο -εδροκεντρικο πλαίσιο, όπου οι πολίτες και οι κοινότητες είναι πολιτικά αποκλεισμένοι από τα τοπικά κέντρα λήψης αποφάσεων, χωρίς εξυπηρέτηση, δίχως δυνατότητα συμμετοχης δηλ εν τέλει έχουμε καταντήσει ενας" άψυχος και άνευρος λαϊκός θεσμός". ..
Συνεχώς παραβιάζεται το Σύνταγμα, που ρητά προβλέπει την διοικητική & οικονομική αυτοτέλεια, την αυτονομία, το τεκμήριο αρμοδιότητας υπέρ των Δήμων για τη διοίκηση των τοπικών υποθέσεων και την υποχρέωση της Διοίκησης και του κοινού Νομοθέτη να λαμβάνουν υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες των νησιωτικών και ορεινών περιοχών (άρθρα 101&102). Επίσης δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του ΕΧΤΑ & της Συνθήκης για τη Λειτουργία της Ε. Ε (αρθ 174-175).
Δεν μας επιτρέπεται να διαθέσουμε π.x. από τα ίδια τακτικά μας έσοδα για κάλυψη αναγκαίων εξόδων κίνησης αιρετών, να διορίσουν οι Δήμαρχοι αντιδημάρχους κλπ, χωρίς την έξωθεν και από τα πάνω συγκατάθεση, έγκριση του Υπ Εσωτερικών, του Υπ Οικονομικών, του Γ. Γ Αποκεντρωμένης Διοίκησης και των "Θεσμών "δηλ των Δανειστών. ..
Αν αυτό είναι. .Τοπική Αυτοδιοίκηση, τοτε οι έννοιες έχουν χάσει το ουσιαστικο τους νόημα. ..
Έχουμε, ως Ορεινό Δίκτυο, υποβάλλει πολλά Υπομνήματα με τεκμηριωμενες προτάσεις για "επαναθεσπιση" του Καλλικράτη. Για τη στήριξη των ορεινών -δυσπρόσιτων Δήμων (και άγονων Νησιών). Για νέο εκλογικό σύστημα με βασικό κύτταρο τις 1054 "Δημοτικές Καποδιστριακες Ενότητες" με αποκέντρωση, κοινοτισμο και συμμετοχικοτητα,με ανάλογη και ισότιμη θέσπιση του τρόπου εκλογής των τοπικών Αντιπεριφερειαρχων στους Νομούς .
Η ΚΕΔΕ & ΠΕΔ ας ανηφορισουν στα ορεινά, την απόμακρη Αργιθεα, στην Πίνδο και τα Άγραφα, στους χωματοδρομους και παγωμενους χώρους, τα μονοθεσια σχολειά μας, για μια ζωντανή και παραγωγική συζήτηση με αιρετούς που ξοδεύουν από το υστέρημα τους για να προσφέρουν στους δημότες τους, για να παραμείνουν ανοιχτά τα κοινοτικά γραφεία και Δημαρχεία.
Έτσι θα ξαναγίνουμε και. ..Τοπική και. ..Αυτοδιοίκηση, θεσμός αυθεντικός, δημοκρατικός, υπερ του απλού Δημότη!!.
"Η Δημοκρατία κτίζεται από κάτω προς τα επάνω" τόνιζε ο αείμνηστος Καθηγητής μου Δημήτρης Τσάτσος...
Δημ. Παπακωστας
Συντονιστής Δικτύου ΠΑΤΡΙ.Δ.Α
(ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΧΕΛΩΟΥ 1999-2006)
ΔΗΜ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (2007-2019).