Δημ. Παπακώστας: Να επεκταθεί και για τους 31 ορεινούς Δήμους η Μελέτη ΙΤΑ - ΚΕΔΕ για τα ιδιαίτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Η πολύ καλη ιδεα της ανάθεσης, από το Δ.Σ ΚΕΔΕ σύνταξης Μελέτης, στο ΙΤΑ, για τα ιδιαίτερα προβλήματα των 65 Νησιωτικών Δήμων,
πρέπει να επεκταθεί και για τους 31 Καλλικρατικους Ορεινούς Δήμους, ιδίως τους δυσπροσιτους, οδικά υποβαθμισμενους (με κεντρικούς δρόμους χωρις άσφαλτο και κακή βατότητα) και απομακρους, άνω των 35χλμ από έδρα Νομού..
Η Ελλάδα είναι πρώτη σε νησιωτικοτητα χωρα της Ε.Ε και δεύτερη σε Ορεινοτητα (μετά την Αυστρία). Η ελληνική Διοίκηση και ο Νομοθέτης υποχρεούνται να λαμβανουν ιδιαίτερα μέτρα υπερ της αμβλυνσης των ανισοτήτων. Αποτελεί ευρωπαϊκή και Συνταγματική επιταγή, άρθρα 173-174 Συνθήκης για τη Λειτουργία της Ε. Ε και 101παρ 4 ελλην Συντάγματος. Η παράλειψη γεννά και νομικές αξιώσεις κατα των αρμοδίων οργάνων βάσει του ευρωενωσιακου Δικαίου.
Το Ορεινό Παρεμβατικό μας Δίκτυο -ΠΑΤΡΙ.Δ.Α -έκανε προτάσεις προ καιρού, όπως και η Επιτροπή Ορεινών Περιοχών της ΚΈΔΕ.. Η ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΎ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ειναι πλέον επιτακτική αναγκαιότητα (όπως έχει συσταθεί για τη Νησιωτική πολιτική, βάσει ν. 3852)2010). Αναμένουμε ενέργειες της ΚΕΔΕ ΚΑΙ ΠΕΔ, στη διάθεσή σας για συνεργασία.
Δημήτρης Παπακωστας
Συντονιστής, Δήμαρχος ορεινού Δήμου Αχελώου 1999-2006, νυν δημ σύμβουλος Αργιθεας Καρδιτσας. (2007-2019).