Λεφτά υπάρχουν για την ...Περιφέρεια Θεσσαλίας για Πρωτοχρονιάτικες ευχές!!! Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Συνηθίζεται λίγο πριν την ανατολή κάθε νέου έτους οι τοπικοί μας άρχοντες στην αυτοδιοίκηση καθώς και οι εκπρόσωποί μας στο κοινοβούλιο να στέλνουν τις ευχές τους προς τους πολίτες μέσα από τα τοπικά μέσα ενημέρωσης.
Σε μια περίοδο ωστόσο κρίσης όπου όλοι κόβουν από κάπου για να τα βγάλουν πέρα είτε στο προϋπολογισμό μιας οικίας, είτε στο προϋπολογισμό μιας εταιρείας είτε πολύ περισσότερο σε ένα δημόσιο φορέα, η Περιφέρεια Θεσσαλίας εξακολουθεί να κινείται σε προ κρίσης λογικές.
Διότι πως μπορεί να εξηγήσει διαφορετικά κάποιος την επιθυμία του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κ. Αγοραστού να εκφράσει με πρωτοσέλιδο τρόπο τις ευχές του αδειάζοντας έτσι τα ταμεία της Περιφέρειας Θεσσαλίας κατά 3.530,85€ προς όφελος 10 εκδοτών έντυπων εφημερίδων της Θεσσαλίας. Πως μπορεί να εξηγήσει κάποιος ότι την ίδια ώρα που κάποιοι ψάχνουν για φαγητό μέσα από κάδους απορριμμάτων και κάποιοι συνωστίζονται σε ατελείωτες ουρές για να εγγραφούν στο Κ.Ε.Α. κάποιοι λειτουργούν με αυτή τη λογική; Πως μπορεί να εξηγήσει κάποιος διαφορετικά την ώρα που η χώρα πασχίζει το κάθε ευρώ που δίνει να είναι προς τον δρόμο της ανάπτυξης κάποιοι εξακολουθούν να τροφοδοτούν μια διαδικασία με τα αντίστροφα αποτελέσματα;
Όσο για τις ευχές... ήταν απλές ευχούλες ανθρώπινες και ειλικρινείς ίδιες με αυτές που διαβάσατε τόσο από το KarditsaLive.Net όσο και από δεκάδες ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες της Θεσσαλίας χωρίς να πληρωθούν ούτε ένα ευρώ. Και καλώς άλλωστε συνέβη έτσι για να μην πάει και το μυαλό μας κάπου αλλού. Δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος οι ευχές να πρέπει να είναι πρωτοσέλιδο.
Αθανάσιος Δημητρακόπουλος
www.KarditsaLive.Net