Δημ. Παπακώστας: Ομόφωνα ο προϋπολογισμός του 2017 από το Δ.Σ. Αργιθέας - Στροφή στον κοινωνικό - ανθρωπιστικό τομέα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Μετά από ουσιαστικό διάλογο, αμοιβαίες υποχωρήσεις και σύνθεση προτάσεων μεταξύ Συμπολίτευσης-Αντιπολίτευσης, υπερψηφίστηκε ομόφωνα ο τρίτος κατά σειρά Προϋπολογισμός 2017 του ορεινού μας Δήμου.
Με κατανόηση των δύσκολων συνθηκών (οικονομικη κρίση, δημογραφική ερήμωση, γήρανση πληθυσμού, νεοφτωχεια -ανεργία) χαράχθηκαν οι βασικοι άξονες της δημοτικής πολιτικής, με κριτική, αυτοκριτική και τοπική συναίνεση:
1. Άρση οδικής απομόνωσης -Σύνδεση ανάμεσα σε Ανατολική με Δυτική Αργιθεα. Άσφαλτο σε κεντρικό δρόμο Κουμπουριανων ,το μοναδικό χωριό στηνΑργιθεα με χωματόδρομο.
Παρουσιάστηκε η έξυπνη & χαμηλού κόστους πρόταση, από Δημ Συμβούλους Π. Ζιωγα & Δ. Παπακωστα για Βελτίωση Δρόμου "Αυχένας Τύμπανου -Αγ.Νικόλαο Βλασιου "7χλμ (χαλικόστρωση -πρώτη φάση -τσιμεντόστρωση )με σύμπραξη Δήμων Αργιθεας &Μουζακιου και στήριξη Αντιπεριφερειας.
Με τον Βόρειο αυτόν άξονα θα συνδεθεί η Ανατολική με Δυτική Αργιθεα (για 9μήνες τουλαχ. το χρόνο) και θα υπάρξει εναλλακτική διεξοδος προς Πετριλο, Σπηλιά, Φυλακτη και Τροβατο. και για κτηνοτρόφους .
2.Δημιουργία Κοινωνικής Δομής Ανθρωπιστικής Βοήθειας στο Δήμο (Κ.Δ.Α.Β), κοινων παντοπωλείο -Φαρμακείο, Βοήθεια στο Σπίτι, "Κέντρο Κοινότητας ".
Ο Δήμαρχος Λ. Τσιβολας εισηγήθηκε ειδικό κονδύλιο, το οποίο εγκρίθηκε ομοφωνα. Η στροφή στην κοινωνική πολιτική αποτελεί αναγκαιότητα στη ζοφερη εποχή μας. Η Αλληλεγγύη πρώτη αξία! !
3.Ειδικό κονδύλιο για οδικά (Άσφαλτο) σε κεντρικούς συνοικιακους δρόμους Δ. Ε Αχελώου -Ανατολικής- Δυτικής .
4. Έργα Ύδρευσης. Ποιότητα Νερών. Δημοσιοποίηση πορισμάτων ελέγχων (Αμπλα Βραγκιανων κλπ). Υπήρξε δέσμευση του αρμόδιου Αντιδημάρχου Θαν Καραγεωργου, σε σύντομο χρόνο.
5.Εξέταση υπογραφής σύμβασης Συνεργασίας Δήμου Αργιθεας με ΕΕΤΑΑ, για οικονομικοτεχνική υποστήριξη ταμιακής &τεχνικής Υπηρεσίας μας. Σύντομα ο Θαν Καραγεωργος με Δημ Παπακωστα, με εντολή Δημάρχου, θα επισκεφθούν τον δντη ΕΕΤΑΑ Ι. ΓΟΥΠΙΟ.,για αύξηση απορροφικοτητας πιστώσεων Δημοτικού Ταμείου και ίδιων εσόδων (υδροηλ Αργυρίου -Καταφυλλιου (πυλωνες ΤΕΡΝΑ ).
Προώθηση προσλήψεων εργατών (εως 5ημερομίσθια και εως 10 εργάτες το μήνα), όπως προβλέπεται από κείμενη νομοθεσία.
Πριν τη συνεδρίαση του Δ. Σ.,έγινε σύσκεψη της Δημοτ Συμπολιτευσης, όπου αναπτύχθηκε ζωντανός,γόνιμος διάλογος. Προτείναμε διορθωτικες κινήσεις και στροφη, με βάση τις προεκλογικές αρχές μας, προς τους δημότες με νεα επικοινωνιακή πολιτικη, οργάνωση Συναντήσεων σε Αθηνα, Σχηματαρι, Λάρισα και Απολογισμό Πεπραγμένων (2014-2016)στην Αργιθεα.
Σε συνάντηση που είχαμε, χθες, με Δντη Τ.Ε ΔΗΜ. ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟ, λάβαμε την ευχάριστη είδηση οτι αμεσοτατα θα τσιμεντοστρωθει το τμήμα εως Ι. Μ. ΣΠΗΛΙΑΣ (1χλμ ).και βαίνει προς δημοπράτησ, με επιμέλεια της Περιφέρειας, το μεγάλο έργο Ασφάλτου "Σπηλιά -Λίμνη -Αετοχωρι -Βραγκιανα "( 3 εκατ ε). Επίσης με Βαιο Βαρελά, (Μελετητικό Γραφείο), ο οποίος μας είπε οτι σε λίγες μέρες ολοκληρώνεται η Μελέτη στεγάστρου Μεγ Σκαλας Ανθηρου, που ανέθεσε η Περιφ Θεσσαλίας. .Αρχίζει αγώνας για εξεύρεση πίστωσης.
Το 2017 κρίσιμο έτος για αξιοπιστία, αλλά και επίπεδο αποτελεσματικότητας, όλων μας ..!!!.
Δ. Παπακωστας
Δ.Σ. Αργιθεας - Συντονιστής Δικτύου ΠΑΤΡΙ. Δ. Α.