Συνάντηση του Δημ. Παπακώστα με τον Βουλευτή Κ. Κατσίκη για ζητήματα της Αργιθέας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Στο Πολιτικό Γραφείο του Βουλευτή Αττικής Κωστα Κατσίκη, στην Αθηνα 24.6.16, είχαμε τη χαρά, τιμή και ευκαιρία να μιλήσουμε για επείγοντα και χρόνια προβλήματα της κοινής ορεινής πατρίδας, με τον φλογερό πατριώτη πολιτικό,
με δεσμούς αίματος, γιος του αείμνηστου Βουλευτή ΘΟΔΩΡΟΥ ΚΑΤΣΙΚΗ, ανηψιος του σεβαστού ΣΟΛΩΝΑ ΚΑΤΣΙΚΗ, ΝΟΜΑΡΧΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1990-1993., εγγονός του αείμνηστου παπα -Κατσίκη, ιερέα Καρυας (Τροιζολ )..
Εκλέγεται στην απέραντη Αττική, συνεχίζοντας και διευρύνοντας το μεγάλο έργο του Θόδωρου, αλλα η καρδιά του χωράει και τις ρίζες του, το χωριό του Καρυα και την Παναγία Σπηλιωτισσα. "Έχω τάμα, μας ειπε, θα ανέβω σύντομα στη Χάρι της ".. Από πλευράς μας του διαβιβασαμε πρόσκληση Αγάπης του Ηγουμένου πατρός Νεκτάριου, να επισκεφθεί και να προσκυνησει την Παναγία και με χαρά να φιλοξενηθεί στους Ξενώνες της Ιεράς Μονής, μαζί με τη συνοδεία του. Ίδια πρόσκληση θα αποστείλει ο π. Νεκτάριος, όπως μας αποκάλυψε, και στον Υπουργό Εθνικής Άμυνας κ. Π. Καμένο.
Συζητήσαμε πολλά τοπικά θέματα, εστιαζοντας στο οξύ πρόβλημα της οδικής απομόνωσης, στην άμεση βελτίωση του κεντρικού δρόμου Καρυα -Κουμπουριανα -Σπηλιά, που θα ενώσει Ανατολική Αργιθεα με Δυτική και μέσω Ανθηρου -Κατουσιου με Τρίκαλα. Θα αναβαθμίσει προσκυνηματικο τουρισμό προς Σπηλιά, Πετριλο. .Ι. Μ Κωστη.. Καταθεσαμε Σημείωμα για παρέμβαση του Μηχανικού Στρατού (ΜΟΜΑ).. Αμέσως ο φιλος Κ. ΚΑΤΣΙΚΗΣ, μας δηλωσε: θα κάνω τα αδύνατα, δυνατά.. θα έλθω σε επαφή με Υπ Εθν. Άμυνας, το Μηχανικό και τους τοπικούς αρμοδίους, Περιφερειάρχη Κ. ΑΓΟΡΑΣΤΟ, ΑΝΤΙΠΕΡ. ΒΑΣ ΤΣΙΑΚΟ και το Δήμαρχο Λ. ΤΣΙΒΟΛΑ και κοινοτάρχες Καρυας -Κουμπουριανων, οι οποίοι καταβαλλουν τ ις δικές τους προσπάθειες (σύνταξη Μελέτης κ.α). Σύντομα θα έχετε ενημέρωση...
Ευχαριστησαμε τον Πατριώτη Βουλευτή και ευχηθηκαμε καλές ανταμωσες στα πάτρια άγια εδάφη, η Παναγία να τον ευλογεί και μαζί με τον Υπουργό Π. Καμένο, του οποίου είναι στενότατος συνεργάτης να τους υποδεχθούμε στα ορεινά, ερχόμενοι οδικώς ή με στρατιωτικό ελικόπτερο.. Η φημισμένη Αργιθεατικη Φιλοξενία, με τη συνδρομή και του π. Νεκτάριου, εγγυάται τις καλύτερες αναμνήσεις. .
Δ. Παπακωστας Συντονιστής Ορεινού Παρεμβατικού Δικτύου ΠΑΤΡΙ.Δ.Α.
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΧΕΛΩΟΥ 1999-2006, ΔΗΜ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 2007-2019..