Συνεδριάσεις Δημοτικών Συμβουλίων Καρδίτσας: Επισημάνσεις και ...παραπατήματα! Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Διπλή συνεδρίαση τακτική και ειδική είχαμε χθες (Τετάρτη (23/11) για το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας για την οποία και θα πρέπει να επισημάνουμε κάποια πράγματα τυπικής αλλά και ουσιαστικής φύσεως που θεωρούμε ότι δεν προάγουν την λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου.
Ξεκινώντας από το πρώτο και σημαντικότερο θα πρέπει να επισημάνουμε ότι στις 20:00 ήταν γνωστοποιημένο να συζητηθεί σε ειδική συνεδρίαση ή έγκριση ή μη του προϋπολογισμού για το 2017 ωστόσο αυτό συζητήθηκε πολύ νωρίτερα και κατά τη διάρκεια της τακτικής συνεδρίασης που ξεκίνησε στις 18:00 και μαζί με το τεχνικό πρόγραμμα του Δήμου Καρδίτσας. Κάτι τέτοιο καθ' όσον γνωρίζουμε δεν επιτρέπεται πόσο δε να προηγηθεί χρονικά της ανακοίνωσης η οποία και δημοσιεύθηκε τις προηγούμενες ημέρες στον τοπικό τύπο. Μπορεί το σώμα να αποφάσισε ομόφωνα για την αλλαγή ωστόσο δεν προβλέπεται και σε κάθε περίπτωση η κίνηση αυτή απέτρεψε έστω και ένα θεωρητικά δημότη να παρακολουθήσει μια από τις σημαντικότερες συνεδρίασεις του σώματος που γίνονται κατ' έτος. Φυσικά πολλοί θα πουν "μας ποιος ασχολείται" όμως η ουσία είναι στο πως θα κάνουμε τους πολίτες να ασχολούνται με τα κοινά και σίγουρα τέτοιες ενέργειες λειτουργούν με τελείως διαφορετικό τρόπο.
Για ακόμα μια φορά γίναμε μάρτυρες προτροπής από τον πρόεδρο να μην υπάρξουν επίκαιρες ερωτήσεις λόγω του φόρτου εργασίας που είχε να συζητήσει το σώμα (τακτική συνεδρίαση με 60 θέματα και ειδική όπως προείπαμε για τον προϋπολογισμό). Αυτό επίσης μειώνει το ρόλο άσκησης ελέγχου του σώματος για το εκάστοτε έργο της Δημοτικής Αρχής και εφόσον περνά "ελαφρά την καρδία" και από το σώμα είναι συνεπεύθυνο και αυτό. Από την άλλη πολλές φορές έχουμε δει τους συμβούλους να ασκούν χρέη ...δημοσιογράφου θέλλοντας να αιφνιδιάσουν με την όποια ερώτησή τους την (εκάστοτε) Δημοτική Αρχή. Η διαδικασία ωστόσο θα έπρεπε να περιλαμβάνει κατάθεση επίκαιρης ερωτήσης εγγράφως προς τον αρμόδιο αντιδήμαρχο 2-3 εργάσιμες νωρίτερα ώστε να μπορεί να υπάρχει όπου απαιτείται τεκμηριωμένη απάντηση κατά την διάρκεια των Δημοτικών Συμβουλίων.
Για ακόμα μια φορά επίσης γίναμε μάρτυρες εκτός ημερησίας διάταξης θέματος για το οποίο μάλιστα ούτε καν είχε ενημερωθεί το προεδρείο. Για ακόμα μια φορά ο πρόεδρος Κος Γιαννέλος αναγκάστηκε να εκφράσει την δυσφορία του για την μη τήρηση των διαδικασίων.
Τέλος, για ακόμα μια φορά τέθηκε θέμα από μερίδα Δημοτικών Συμβούλων ότι δεν έλαβαν τις εισηγήσεις (με email) για θέματα προς συζήτηση ή ότι δεν ήταν αναγνώσιμα κάποια εκ των αρχείων. Από την πλευρά του ο Κος Γιαννέλος αντέτεινε ότι η αποστολή είναι μαζική και δεν υπήρξε σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα που να δείχνει ότι η αποστολή προς κάποιο μέλος του Δ.Σ. δεν ολοκληρώθηκε με επιτυχία και σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να υπάρξει επικοινωνία τους με την αρμόδια υπηρεσία ώστε να διευκολυνθούν. Και εδώ ωστόσο η διαδικασία θα έπρεπε να είναι διαφορετική. Όλες οι εισηγήσεις των θεμάτων της συνεδρίασης θα έπρεπε να αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας με την ανακοίνωση των θεμάτων έτσι ώστε και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι να τις βρίσκουν αλλά το κυριώτερο να έχουν πρόσβαση οι δημότες σε αυτές γνωρίζοντας από πριν ποια θα είναι η εκάστοτε πρόταση της Δημοτικής Αρχής για ένα ζήτημα που πιθανά να τους απασχολεί. Και για να το ολοκληρώσουμε στο ίδιο σημείο στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας (αλλά και του εκάστοτε Δήμου) θα έπρεπε μετά από λίγες ημέρες να προστίθενται οι αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου. Ωραία και νοικοκυρεμένα. Το ρητορικό ερώτημα είναι ...θέλουμε τάξη;