Football League: Από ένα βαθμό Αναγέννηση και Παναιγιάλειος (+Φώτο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ένα ημίχρονο σπατάλησε η Αναγέννηση, πριν τελικά συνέρθει και καταφέρει να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από τον Παναιγιάλειο στο ΔΑΚ.
Οι κιτρινόμαυροι είχαν ένα κάκιστο πρώτο 45λεπτο, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ χωρίς να μπουν ποτέ στο παιχνίδι, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκαν και αφού δεν πλήρωσαν τα αμυντικά τους κενά βρήκαν τον τρόπο να πάρουν την ισοπαλία στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Το αποτέλεσμα μπορεί να δείχνει κακό αλλά όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση θα μπορούσε να πάρει και χειρότερη αλλά και καλύτερη μορφή. Με άλλα λόγια ήταν μία δίκαιη μοιρασιά σε ένα ματς που έγινε με αέρα και τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι ήθελαν τους τρεις βαθμούς και πάλευαν γι αυτούς. Τελικά και με βάση και τα υπόλοιπα αποτελέσματα μάλλον κανείς δεν έφυγε δυσαρεστημένος από το γήπεδο.
Συστήματα:
Σύστημα 4-2-3-1 επέλεξε στο ξεκίνημα ο Γιάννης Μάγγος με τον Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Τσόπελα, αριστερά τον Δημόπουλος και στόπερ τους Σμίλτο και Μάιγκα, με τον τελευταίο να αντικαθιστά τον τιμωρημένο Κισκαμπάνη.
Δύο αμυντικά χαφ και συγκεκριμένα οι Ντεμπελέ και Μπιτέλης και μπροστά τους μία τριάδα που είχε αριστερά τον Μπλέντι, δεξιά τον Χαλκιαδάκη και πίσω από τον Τζέκο, που ήταν ο φουνταριστός, τον Τσιλούλη.
Ο κ. Σπανός για τον Παναιγιάλειο προτίμησε ένα 4-3-3. Με τερματοφύλακα τον Γκαραβέλη, Ρότα δεξιά και Ντέμο αριστερά στην άμυνα και τους Στίκα, Μωυσίδη στόπερ.
Μπροστά τους σε ρόλο αμυντικού μέσου ο Τρίγκας και ακόμα πιο μπροστά, στη μεσαία γραμμή, Κασναφέρης και Μπούζας. Στην επίθεση κινούνταν δεξιά ο Γκούφας, αριστερά ο Τσιλιγκίρης και στην κορυφή ο Κρητικός.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού:
Ένα από τα χειρότερα 45λεπτά που είδαμε φέτος ήταν το πρώτο του παιχνιδιού μεταξύ Αναγέννησης και Παναιγιάλειου. Κι αν δεν ήταν το πολύ καλό γκολ του Τρίγκα, με το οποίο άνοιξε το σκορ, δεν θα είχαν κανένα ιδιαίτερο λόγο να το θυμούνται οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚ.
Μέχρι το 20’, που ο Παναιγιάλειος πήρε προβάδισμα είχαμε έναν αγώνα όχι απλά χωρίς ευκαιρίες άλλα χωρίς καν τελικές. Με τις δύο ομάδες να ταλαιπωρούν την μπάλα και να πέφτουν από λάθος σε λάθος. Το ομολογουμένως ωραίο αλλά και τυχερό γκολ ήρθε κόντρα σ’ αυτή την εικόνα παντελούς έλλειψης απειλών αλλά δεν κατάφερε να διαφοροποιήσει σε πολλά πράγματα το παιχνίδι.
Αυτό που άλλαξε ήταν η το να γίνει έντονη η προσπάθεια της Αναγέννησης να πιέσει αλλά χωρίς να μπορέσουν οι κιτρινόμαυροι να βρουν διαδρόμους [προς την εστία του Γκαραβέλη. Ο Παναιγιάλειος το ίδιο διάστημα έδωσε χώρο με σκοπό να βρεί και αυτός για αντεπιτεθεί και τα κατάφερε σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά οι παίκτες του υστερούσαν απελπιστικά στην καλή τελική πάσα.
Η εικόνα αυτή του πρώτου ημιχρόνου υποχρεώνει τον Γιάννη Μάγγο να κάνει δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του δεύτερο. Μπάινουν στο ματς Υφαντής και Ντιατά αντί Ντεμπελέ και Χαλκιαδάκη και η Αναγέννηση παίζει πλέον με δύο σέντερ φορ και ένα αμυντικό χαφ, θέση που καλύπτει ο Μπιτέλης.
Η είσοδος του Ντιατά δίνει πνοή στην Αναγέννηση που στο πρώτο 10λεπτο χάνει δύο καλές ευκαιρίες αλλά και γλιτώνει μια δεύτερη παραβίαση. Το παιχνίδι είναι φανερό πως ανοίγει και κυρίως γίνεται καλύτερο, με τους κιτρινόμαυρους να είναι ο κύριος λόγος γι αυτή την θετική αλλαγή.
Η ομάδα της Καρδίτσας προωθεί πιο ορθολογικά την μπάλα, παίζει καλύτερα από τα πλάγια και βρίσκει στημένα για να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Γκαραβέλη.
Εκεί που δεν δείχνει να βελτιώνεται είναι αμυντικά καθώς τα κενά του πρώτου ημιχρόνου παραμένουν και πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος των αντεπιθεσεων. Αυτό αναγκάζει τον Γιάννη Μάγγο να αποσύρει τον Μάιγκα που ήταν επιρρεπής στα λάθη και να βάλει τον Βουκομάνοβιτς στο 66. Ο νεοεισελθών παίρνει θέση στη μεσαία γραμμή, στόπερ πάει ο Δημόπουλος και αριστερό μπακ οπισθοχωρεί ο Μπλέντι.
Μπαίνουμε στο 70 με τον γρήγορο ρυθμό του ξεκινήματος της επανάληψης να έχει πέσει, ενώ μειώνονται και πάλι οι διάδρομοι προς την εστία του Γκαραβέλη, ενώ αυξάνεται η γκρίνια της κερκίδας.
Μπαίνοντας στο τελευταίο τέταρτο η Αναγέννηση αυξάνει την πίεση και χάνει μία πολύ καλή ευκαιρία μετά από ωραία προσπάθεια του Τζέκου. Εγκαθίσταται στην αντίπαλη περιοχή και φέρνει την μπάλα εντός αυτής κυρίως από στημένα. Σε ένα από αυτά, ένα κόρνερ, έρχεται η ισοφάριση και οι δύο ομάδες μπαίνουν από την ίδια αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Στο διάστημα αυτό η μπάλα πάει πάνω κάτω καθώς και οι δύο αντίπαλοι δείχνουν να θέλουν τους τρεις βαθμούς. Ο Παναιγιάλειος σε δύο αντεπιθέσεις γίνεται πολύ απειλητικός αλλά δεν καταφέρνει να σκοράρει και δείχνει να παίρνει απόφαση ότι καλός είναι ο βαθμός της ισοπαλίας, αφπού στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων ο κ. Σπανός κάνει δύο αλλαγές.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα γκολ:
20. Ο Τρίγκας, 40 μέτρα μακριά από την εστία, βλέπει τον Πρίφτη εκτός αυτής και με εξαιρετικό σουτ τη στέλνει από πάνω του, στο δεξί του παραθυράκι, για το 0-1
79. Δύσκολη για την άμυνα εκτέλερση κόρνερ του Δημόπουλου στο πρώτο δοκάρι με τον Τζέκο να πετάγεται και να την στέλνει στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1
Το φιλμ του αγώνα:
47. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή του Παναιγιάλειου, οι φιλοξενούμενοι αδυνατούν να απομακρύνουν την μπάλα και ο Ντιατά πιάνει σουτ από κοντά που αποκρούει ο Γκαραβέλας
50. Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο με τον Τρίγκα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, τον Πριφτη να αποκρούει και τον Κρητικό μόνο απέναντι στον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να μην μπορεί να τον νικήσει
53. Γέμισμα στην πλάτη της άμυνας του Αιγίου, με τον Ντιατά να πιάνει κοντινή κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα άουτ
73. Προσποίηση του Υφαντή και σουτ ένα μέτρο μέσα από την περιοχή έφυγε δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενουμένων
75. Εξαιρετική κίνηση του Τζέκου και σουτ από το ύψος της περιοχής υποχρέωσε τον Γκαραβέλη να κάνει μία εξίσου όμορφη και αποτελεσματική επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ
89. Ο Τσιλιγκίρης μπήκε από αριστερά και σέντραρε παράλληλα με τον Άλμπερτ να μην μπορεί από πολύ κοντά να σκοράρει και τον Πρίφτη να αποκρούει
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η παρακάμερα του ματς:
-Σε λειτουργία μπήκε το ποτιστικό σύστημα του γηπέδου πριν το παιχνίδι, προκειμένου να μαλακώσει ο αγωνιστικός χώρος του ΔΑΚ
-Λίγος κόσμος βρέθηκε στην κερκίδα του ΔΑΚ παρότι οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ καλές
-Θερμό εναγκαλισμό με τον Κρητικό είχε ο προπονητής της Αναγέννησης Γιάννης Μάγγος, λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού
-Αρκετά δυνατός αέρας φυσούσε κατά περιόδους, γεγονός που ανάγκασε τους υπευθύνους να μην αναρτήσουν τις διαφημιστικές πινακίδες, περιμετρικά του γηπέδου, για αποφυγή ατυχημάτων
-Ντιατά, Ντάνκουα από πλευράς Αναγέννησης και Άλμπερτ από πλευράς Παναιγιαλείου, τα έλεγαν κατά την διάρκεια της προθέρμανσης, καθώς και οι τρεις δεν ήταν στις αρχικές 11άδες
-Περίπου 10 φίλαθλοι της ομάδας του Αιγίου βρέθηκαν στο γήπεδο και σ’ αυτούς κατευθύνθηκαν μετά το τέλος του παιχνιδιού οι παίκτες των φιλοξενούμενων για να τους ευχαριστήσουν για τη συμπαράσταση
Οι συνθέσεις:
Αναγέννηση (Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος, Μάιγκα(66 Μάιγκα), Ντεμπελέ(46 Υφαντής), Χαλκιαδάκης(46 Ντιατά), Τσιλούλης, Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι
Παναιγιάλειος (Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο, Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας(52 Άλμπερτ), Τρίγκας, Μωυσίδης, Γκούφας(90+3 Βουτσιώτης), Τσιλιγκίρης(90+1 Ρέλλας), Κρητικός
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας είχαμε τον Απόλλων να κερδίζει εύκολα την Ελευσίνα αυξάνοντας και πάλι την διαφορά στους 3 από την Λαμία που το Σάββατο ήρθε ισόπαλη με 1-1 με τον ΟΦΗ. Ο Άρης με την σειρά του μείωσε από την ομάδα της Φθιώτιδας στους 6 μετά τη νίκη του επί του Αχαρναϊκού ενώ τα Τρίκαλα συνέχισαν την ιλιγγιώδη πορεία τους με Αμανατίδη στον πάγκο και πλέον βρίσκονται στην 4η θέση χωρίς όμως να προλαβαίνουν το τρένο της ανόδου. Ένα βήμα ακόμα για τον υποβιβασμό έκανε η Καλλιθέα καθώς μετά την ήττα στην Καρδίτσα την περασμένη Κυριακή τώρα ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αιγινιακό που επίσης έχει ως στόχο την παραμονή. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι το Χανίων ενώ η Σπάρτη ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αγρ. Αστέρα.
Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:
Απόλλων Σμύρνης - Πανελευσινιακός 3-0
Λαμία - ΟΦΗ 1-1 (Σάββατο 7/5)
Τρίκαλα - Καλλονή 5-0
Άρης - Αχαρναϊκός 2-0
Χανιά - Κισσαμικός 1-1
Πανθρακικός - Πανσερραϊκός 0-3 α.α.
Καλλιθέα - Αιγινιακός 0-1
Σπάρτη - Αγροτικός Αστέρας 1-2
Αναγέννηση Καρδ. - Παναιγιάλειος 1-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Στον Εύοσμο κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα αγωνίζεται η Αναγέννηση την 30η αγωνιστική. Η αγωνιστική ωστόσο περιλαμβάνει δύο σημαντικές αναμετρήσεις αυτή μεταξύ των πρωτοπόρων στη βαθμολογία (Λαμίας και Απόλλωνα) καθώς και το παιχνίδι ΟΦΗ - Άρης.
Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Λαμία - Απόλλων Σμύρνης
Πανελευσινιακός - Τρίκαλα
ΟΦΗ - Άρης
Καλλονή - Χανιά
Αχαρναϊκός - Πανθρακικός 3-0 α.α.
Κισσαμικός - Καλλιθέα
Πανσερραϊκός - Σπάρτη
Αιγινιακός - Παναιγιάλειος
Αγροτικός Αστέρας - Αναγέννηση Καρδ.
Π.Κ.