Ελλείψεις και άμυνα οδήγησαν στην ήττα τον Α.Ο.Κ. (Ρεπορτάζ + Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την πρώτη αναμέτρηση στο γήπεδο των Καμινάδων έδωσε το απόγευμα της Κυριακής ο Α.Ο. Καρδίτσα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής όμως όπως και στο κύπελλο με τον Ρήγα Φεραίο γνώρισε την ήττα αυτή τη φορά από την ομάδα των Λευκαδίων Νάουσας με 0-1.
Οι φιλοξενούμενοι των Λευκαδίων κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αλαλούμ που επικρατούσε αμυντικά για τον Α.Ο.Κ. στο πρώτο 25λεπτο και με τον Έξαρχο στο 19' να πάρουν το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα στηριζόμενοι στην πολύ καλή άμυνά τους αλλά και στις ελλείψεις που είχε ο Α.Ο.Κ. που δεν του επέτρεπαν να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν δύο φορές απέναντι στον Τάτσιο στο 11' και 17' με τον Δημητριάδη να σουτάρει αλλά την μπάλα να περνά άουτ και τις δύο φορές, που σημειωτέον ξεκίνησαν από λάθη της άμυνας. Ακολούθησε το γκολ για την ομάδα των Λευκαδίων με τον Έξαρχο και τον Γιάννη Μάγγο να κάνει εσωτερικές αλλαγές προσπαθώντας από τη μια να διορθώσει να αμυντικά λάθη και από την άλλη να δώσει πιο επιθετικό πνεύμα στην ομάδα του. Ο προπονητής των κυανόλευκων μάλιστα έκανε και αλλαγή στο 39' τον Τζοβάρα με τον Νάκου Χρ. στην προσπάθειά του να αλλάξει τη ροή του αγώνα όμως και πάλι τα Λευκάδια ήταν που απείλησαν στο 42' όταν ο Ζαρογιάννης έβγαλε στον Έξαρχο και αυτός επιχείρησε σουτ που πέρασε λίγο άουτ.
Στο β' ημίχρονο με την έναρξη ο Τσέλιος έδωσε κεφαλιά πάσα στον Θυμιόπουλο όμως ο Παπαδόπουλος ήταν εκεί και πρόλαβε την φάση και παρά την πίεση που άσκησε ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει άμεσα νέους κινδύνους μπροστά στην εστία της φιλοξενούμενης ομάδας. Τα Λευκάδια ήταν αυτά που στο 55' με τον Λαμπριανίδη βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση για το 0-2 αλλά και πάλι στο σουτ που επιχειρήθηκε η μπάλα πέρασε άουτ. Έτσι φθάσαμε στο τελευταίο τέταρτο όπου ο Α.Ο.Κ. είχε την κατοχή και οι φιλοξενούμενοι προσππαθούσαν να διατηρήσουν με κάθε τρόπο το μηδέν στην άμυνα. Ο Κεφαλάς βρέθηκε σε φάση τετ ε τετ στο 76' όμως το σουτ του μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος ενώ στο 84' κεφαλιά του Κωνσταντινίδη βρήκε την εξωτερική πλευρά της δοκού.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε στο καναβάτσο τους κυανόλευκους, μια ήττα εκτός προγράμματος που όμως έχουν την δικαιολογία των σημαντικών απουσιών (Παππάς, Τσιρογιάννης, Καραγιώργος, Πουρνάρας και Μίλκοβιτς)
Συνθέσεις ομάδων:
Α.Ο. Καρδίτσα (Μάγγος): Τάτσιος, Θυμιόπουλος, Κούρκουλας, Κωνσταντινίδης, Κεφαλάς, Τσέλιος, Κανιούρας, Τριανταφύλλου, Τζοβάρας (39' Νάκου Χρ.), Μεσιακάρης, Παπαευαγγέλου (50' Βασιλόπουλος)
Λευκάδια (Παπανώτας): Παπαδόπουλος, Μισαϊλίδης Παν., Κόλα, Πρέγου, Μισαϊλίδης Πρ., Πίτος, Ζαρογιάννης, Γιαουτζής (82' Κουκουράκης), Λαμπριανίδης (84' Μουρατίδης), Έξαρχος, Δημητριάδης (67' Τσαλώνης).
Περίπου 400 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο των Καμινάδων με περίπου 40 ταξιδιώτες από τα Λευκάδια.
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας είχαμε την Λαμία να συνεχίζει τα περσινά αφού μετά την δύσκολη νίκη στο φινάλε της πρεμιέρας επί του Αχιλ. Νεοκαισάρειας σήμερα κέρδισε με 2-1 στις καθυστερήσεις τον Ρήγα (με εύστοχο πέναλτι του Ταμάμη που προκάλεσε διαμαρτυρίες από πλευράς Ρήγα) ανατρέποντας το γκολ του Κουβελά στο 37'. Νωρίτερα ισοφάρισε στο 54' ο Σλατκόφσκι με την ομάδα της Λαμίας να είναι ήδη μόνη πρώτη στην βαθμολογία.
Μεγάλο διπλό για την Κύμη που έπαιξε δεύτερο συνεχόμενο αγώνα εκτός διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα και σκοράροντας στο α' ημίχρονο με τους Κεμαβόρ στο 29' και Φαρούκ στο 35'. Αήττητος παρέμεινε επίσης ο Μαχητής που δέχθηκε την ισοφάριση στο 94' από το Νικόλτση ενώ για την Τερψιθέα σκόραρε ο Κρεββατάς στο 24'. Στους τέσσερις βαθμούς επίσης τα Τρίκαλα που με γκολ του Κόλα πήραν το βαθμό από τον Αμπελώνα που προηγήθηκε με τον Πολύζο στο 65'.
Ο Δωτιέας Αγιάς ήταν ο νικητής του λαρισαϊκού ντέρμπι με τον Πυργετό με δύο γκολ στο β' ημίχρονο από Τσιρογιάννη (75') και Τσατσαλίδη στο (87').
Την ήττα του πρώτου αγώνα έβγαλε στην Χαλκίδα ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας που κέρδισε με γκολ του Παμλίδη στο 89'.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Χαλκίδας - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 0-1
Λαμία - Ρήγας Φεραίος 2-1
Αμπελωνιακός - Τρίκαλα 1-1
Νάουσα-Μαχητής Τερψιθέας 1-1
Δωτιέας Αγιάς - Πυργετός 2-0
Μακροχώρι - Α.Ο. Κύμης 0-2
Α.Ο. Καρδίτσα - Λευκάδια 0-1
Ρεπό: Αχιλ. Δομοκού
![]() |
Στην παρέα μας σήμερα η κρεπερί La belle - Πεζόδρομος Βάλβη (Τηλ: 2441080111 και w'up: 6980382383) |
Στο Μακροχώρι ταξιδεύει την ερχόμενη αγωνιστική ο Α.Ο.Κ. όπου και θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα στην πρώτη ασυνήθιστη διαδρομή που θα κάνει την φετινή σεζόν.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Μαχ. Τερψιθέας
Αχιλ. Δομοκού - Αμπελωνιακός
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Νάουσα
Ρήγας Φεραίος - Χαλκίδα
Κύμη - Δωτιέας Αγιάς
Λευκάδια - Λαμία
Μακρoχώρι - Α.Ο. Καρδίτσα
Ρεπό: Πυργετός
|
|
|