Συνέχισαν νικηφόρα οι κυανόλευκοι (Α.Ο.Κ. - Αχ. Δομοκού 1-0) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Στον ίσιο δρόμο για τα καλά μπήκε ο Α.Ο.Κ. που μετά τη νίκη του στον Αμπελώνα συνέχισε και αυτή την Κυριακή νικηφόρα επικρατώντας του Αχ. Δομοκού στο γήπεδο των Καμινάδων με 1-0 με τέρμα του Κωνσταντινίδη στο 75'.
Οι κυανόλευκοι απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, δημιούργησαν ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους φέρνει μια ανάσα από το να βγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού (όσο αυτό και αν αυτό δεν είναι ευχάριστο για τον Α.Ο.Κ.) .
Οι πρώτες καλές στιγμές για τους κυανόλευκους ήρθαν στο 18' όταν ο μετέπειτα σκόρερ, έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 22' την ίδια κατάληξη είχε του σουτ του Μίλκοβιτς από μακρινή απόσταση. Στο 42' ωστόσο ο Αχιλλέας Δομοκού παραλίγο να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κωνσταντινίδης του Α.Ο.Κ. άφησε τη μπάλα για τον Τάτσιο, ο Μπουγιώτας "μυρίστηκε" το λάθος και μπήκε σφήνα πλασάροντας λίγο άουτ από την εστία του Τάτσιου.
Στην επανάληψη ο Καλαμάτας ήταν αυτός που απείλησε πρώτα (56') με σουτ που μπλόκαρε ο Τάτσιος ενώ η απάντηση ήρθε για τον Α.Ο.Κ. στο 66' σε γύρισμα του Μεσιακάρη στο ύψος του πέναλτι όπου ο Θυμιόπουλος έπιασε σουτ που απέκρουσε με τα πόδια ο Γιολδάσης. Στο 75' ωστόσο ο Κωνσταντινίδης με όμορφη κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ του Τσέλιου έγραψε το 1-0 ξεσηκώνοντας την κερκίδα στο γήπεδο των Καμινάδων. Αμέσως μετά ο Α.Ο.Κ. απώλεσε νέα ευκαιρία σε νέα εκτέλεση φάουλ του Τσέλιου και κεφαλιά του Τζοβάρα που πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ στο 84' ο Δομοκός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά η εκπληκτική κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αποκρούσθηκε εντυπωσιακά από τον Τάτσιο. Στο φινάλε και ενώ ο Α.Ο.Κ. είχε δώσει χώρο στον αντίπαλο, ο Τζοβάρας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ μακριά από την εστία του Γιολδάση.
Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Αχ. Δομοκού αφού στο 85' αποβλήθηκε ο Καρδιτσιώτης Μπαντής με 2η κίτρινη.
Α.Ο. Καρδίτσα (Μάγγος) : Τάτσιος, Καβαλάρης, Πουρνάρας, Κωνσταντινίδης, Κούρκουλας, Τσέλιος, Θυμιόπουλος, Παππάς, Νάκου Χρ. (55' Κανιούρας), Μεσιακάρης (68' Τζοβάρας), Μίλκοβιτς (79' Καραγιώργος)
Αχιλλέας Δομοκού (Κάμπας): Γιολδάσης, Αναστασίου, Τσιλίκας, Μέντεζ (72' Φρατταράκου), Μπαντής, Κάππος, Ζαχαράκης, Κεϊτά, Μπουγιώτας, Μπομπάνα (62' Ράπτης), Καλαμάτας (83' Κούλπας).
Με τον Βούλγαρο Κόλεφ (χατ τρικ 4', 12', 64') σε μεγάλα κέφια και τον Σλατκόφσκι να βοηθά (62' πεν.) η Λαμία επικράτησε με 4-1 του Αμπελωνιακού που μείωσε προσωρινά σε 2-1 (33') με τον Κακαβίτση.
Θα τρελάνει κόσμο η φετινή Κύμη που για 6ο σερί αγώνα κράτησε το μηδέν στην άμυνα! Αυτή τη φορά το έργο της βέβαια ήταν λίγο πιο εύκολο, καθώς ο ουραγός Πυργετός δεν απείλησε ιδιαίτερα. Τα γκολ ο Φαρούκ με χατ τρικ στο 20', 86' και 88'.
Άλλη μια νίκη πρόσθεσαν τα Λευκάδια, έστω και δύσκολα με τον Δημητριάδη να βρίσκει δίκτυα στο 58' ανεβαίνοντας παράλληλα στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Προηγήθηκε ο Μαχητής στο Μακροχώρι με τον Καφφέ μόλις στο 9' όμως οι γηπεδούχοι πήραν το βαθμό με το τέρμα του Κρεβατά στο ίδιο λεπτό της επανάληψης.
Παρόμοια η εξέλιξη και στα Τρίκαλα όπου ο Ρήγας πήρε κεφάλι στο 44' με τον Ζατσάι όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Στατέφσκι στο 56'.
Ισοπαλία αλλά με λίγο διαφορετική ροή είχε η αναμέτρηση στην Αγιά, με τους Ναουσαίους να προηγούνται με 0-2 στο 5' με τον Συμπεθέρη και στο 26' με τον Μπενίσκο όμως, οι γηπεδούχοι που έχασαν πολλές ευκαιρίες, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τέρματα των Βαλαώρα στο 52' και Λώττα στο 94' με πέναλτι!.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Ρήγας Φεραίος 1-1
Κύμη - Πυργετός 3-0
Λευκάδια - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-0
Α.Ο. Καρδίτσα - Αχιλλέας Δομοκού 1-0
Μακροχώρι - Μαχητής Τερψιθέας 1-1
Λαμία - Αμπελωνιακός 4-1
Δωτιέας Αγιάς - Νάουσα 2-2
Ρεπό: Χαλκίδα
Κρασί και τσίπουρο νέας εσοδείας, με την κορυφαία ποιότητα της οικογένειας Μηλιώνη. Τηλέφωνο παραγγελιών: 6977673036 |
Το KarditsaLive.Net σε συνεργασία με έξι ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων του 3ου ομίλου. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Στον Πυργετό που φέτος δεν τα πάει καθόλου καλά (έξι ήττες) αγωνίζεται την 8η αγωνιστική ο Α.Ο.Κ. που θα διεξαχθεί σε δύο εβδομάδες αφού την ερχόμενη Κυριακή υπάρχουν οι αγώνες του κυπέλλου για την Γ' Εθνική. Το ντέρμπι της Φθιώτιδας φιλοξενεί ο Δομοκός και η Τερψιθέα το Λαρισαϊκό.
Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
Κύμη - Τρίκαλα
Ρήγας Φεραίος - Λευκάδια
Πυργετός - Α.Ο. Καρδίτσα
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Μακρoχώρι
Αχιλ. Δομοκού - Λαμία
Μαχ. Τερψιθέας - Δωτιέας Αγιάς
Αμπελωνιακός - Χαλκίδα
Ρεπό: Νάουσα