Ήθελε ο Θεός να κερδίσει... (ΑΟΚ - Δωτιέας Αγιάς 2-1) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Αυτή τη φορά ο Θεός της μπάλας ήταν με τον Α.Ο.Κ. στην αναμέτρηση με τον Δωτιέα Αγιάς στο γήπεδο της Μητρόπολης, αφού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει στις καθυστερήσεις του αγώνα τους τρεις βαθμούς που τον κρατούν στη ...εντατική.
Η Καρδιτσιώτικη ομάδα επέδειξε πάθος και θέληση για να πάρει τους τρεις βαθμούς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρότι βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ. Στο τέλος δικαιώθηκε αυτή προσπάθεια και ήρθε η 2η μόλις νίκη στην έδρα της ομάδας.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7'ο Κατσίκης με δυνατό σουτ έπειτα από σέντρα του Λώττα, που έδιωξαν λανθασμένα οι αμυνόμενοι των κυανόλευκων. Ο ΑΟΚ απάντησε στο 78' από την "άσπρη βούλα" σε υπόδειξη για χέρι με τον Τσιρογιάννη να ισοφαρίζει και τον ίδιο παίκτη στις τελευταίες στιγμές του αγώνα να κάνει το 2-1 από μια εκτέλεση κόρνερ του Μίλκοβιτς.
7' φάουλ του Λώττα, προς στιγμή διώχνουν οι αμυντικοί αλλα η μπάλα στρώνεται στον Κατσίκη και με δυνατό σουτ κανει το 0-1.
12' Μεσιακάρης προσπαθεί να κρεμάσει τον τερματοφύλακα, αυτός αποκρούει και στην επαναφορά ο Μεσιακάρης κανει το σουτ για να μπλοκάρει ο Μάλτζαρης.
17' Εκτέλεση κόρνερ του Μεσιακάρη, η μπάλα περνά απο όλους και ο Μίλκοβιτς σε κενό τέρμα δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
22' Καλο σουτ του Πετρουζέλη μπλοκάρει ο Τάτσιος
26' Σουτ του Μίλκοβιτς αποκρούει δύσκολα ο Μάλτζαρης
32' Σουτ του Πετρουζέλη με γροθιές ο Τάτσιος αποκρούει την μπάλα
41' Σουτ του Τσατσαλίδη που περνάει δίπλα απο το κάθετο δοκάρι του Τάτσιου
46' Σουτ του Μίλκοβιτς αλλά ο Τσανάκας τον κοντράρει και βγάζει την μπάλα
58' Ο Τσατσαλίδης τροφοδοτεί πολύ ωραία τον Κατσίκη, όμως η μπάλα κολλάει και ενώ είναι τετ α τετ δεν μπορεί να σουτάρει.
78' Από το σημείο του πέναλτι ο Τσιρογιάννης γράφει το 1-1 σε υπόδειξη του διαιτητή για χέρι μέσα στην περιοχή
82' Τετ α τετ του Παππά με τον Μάλτζαρη μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Δωτιέα
94' Απο κόρνερ του Μίλκοβιτς ο Τσιρογιάννης με κεφαλιά κάνει το 2-1
Α.Ο. Καρδίτσα (Τίκας): Τάτσιος, Θυμιόπουλος, Καβαλάρης (65' Κανιούρας), Κωνσταντινίδης, Κούρκουλας, Τσέλιος, Παπαευαγγέλου, Παππάς, Τσιρογιάννης, Μεσιακάρης (83' Τζοβάρας), Μίλκοβιτς.
Δωτιέας Αγιάς (Αντωνίου): Μάλτζαρης, Τσιλούλης, Γούτος, Τσανάκας, Γκαλίτσιος, Πετρουζέλης, Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Βαλαώρας (88' Νταγιάντας), Λώττας, Κατσίκης (75' Τσιρογιάννης).
Όλοι οι γηπεδούχοι κέρδισαν στις αναμετρήσεις της 19ης αγωνιστικής με εξαίρεση την αναμέτρηση του Πυργετού που θα κατακυρωθεί στα χαρτιά υπέρ του Αμπελωνιακού.
Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η κορυφή της βαθμολογίας μετά την σημερινή ήττα της Λαμία στο Μακροχώρι με γκολ του Ηλιάδη στο 70'. Την 2η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πιο κάτω και παρέα με την Κύμη που σήμερα είχε ρεπό, έφθασε ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας που νίκησε επίσης με 1-0 με γκολ του Παμλίδη στο 27' της Τερψιθέας.
Τη δεύτερη ανατροπή της ημέρας (μετά του Α.Ο.Κ.) έκανε η ομάδα των Λευκαδίων που νίκησε με 2-1 την Χαλκίδα και πλησίασε επίσης στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ναουμίδης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 45' όμως ο Πίττος στο 47' και ο Έξαρχος στο 77' διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.
Καθαρή νίκη για τα Τρίκαλα επί του Αχ. Δομοκού με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 22' και στο 85'.
Σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί με ...τετράποντο πήρε ο Ρήγας Φεραίος επί της Νάουσας καθώς με το γκολ που πέτυχε στο τέλος κάλυψε και την ήττα με (4-2) στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων. Σε μεγάλη ημέρα ο Ζατσάι των γηπεδούχων που σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα (23' με πεναλτι και στο 26') ενώ την συνέχεια έδωσαν στο β' ημίχρονο Κουβελάς (50' πέναλτι) και Γουτούλης στο 94'. Προσωρινά μείωσε σε 2-1 η Νάουσα με τον Πέικο στο 40' που από το 3-1 έπαιξε και με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας).
Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Αχιλ. Δομοκού 2-0
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Μαχ. Τερψιθέας 1-0
Πυργετός - Αμπελωνιακός 0-3 α.α.
Ρήγας Φεραίος - Νάουσα 4-1
Λευκάδια - Χαλκίδα 2-1
Α.Ο. Καρδίτσα - Δωτιέας Αγιάς 2-1
Μακρoχώρι - Λαμία 1-0
Ρεπό: Κύμη
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων του 3ου ομίλου σε συνεργασία με τρεις ακόμα ηλεκτρονικές εφημερίδες. Στοιχεία αυτή της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Το ρεπό του έχει την 20η αγωνιστική ο Α.Ο.Κ. που θα παρακολουθήσει απλά τις εξελίξεις στις υπόλοιπες αναμετρήσεις. Στη Λαμία η πρωτοπόρος θα υποδεχθεί τον Δωτιέα ενώ η Κύμη θα αγωνιστεί στον Αμπελώνα.
Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Τρίκαλα
Αχιλ. Δομοκού - Πυργετός 3-0 α.α.
Μαχ. Τερψιθέας - Ρήγας Φεραίος
Αμπελωνιακός - Κύμη
Νάουσα - Λευκάδια
Χαλκίδα - Μακρoχώρι
Λαμία - Δωτιέας Αγιάς
Ρεπό: Α.Ο. Καρδίτσα