Δηλώσεις Καραλαριώτου με αφορμή την έναρξη των χειμερινών εκπώσεων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Ξεκινούν στις 14 Ιανουαρίου οι χειμερινές εκπτώσεις που θα διαρκέσουν μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου. Ο θεσμός των εκπτώσεων αναμένεται να λειτουργήσει ως τονωτική ένεση στα τοπικά καταστήματα, εξαιτίας της συνεχιζόμενης οικονομικής κρίσης, δίνοντας ταυτόχρονα στους καταναλωτές να αγοράσουν προϊόντα σε συμφέρουσες τιμές.
Με αφορμή την έναρξη των εκπτώσεων, η Αντιπεριφερειάρχης κ. Ρένα Καραλαριώτου, επισημαίνει σε σχετική δήλωσή της:
«Κύριο μέλημά μας είναι αφενός να ενισχυθεί η αγοραστική κίνηση στην αγορά και να τονωθούν τα καταστήματα του νομού Λάρισας κι αφετέρου να διασφαλιστεί το συμφέρον του καταναλωτή. Ιδιαίτερα σε αυτή την εποχή που οι συνέπειες από τη βαθιά οικονομική κρίση που πλήττει τη χώρα μας είναι ιδιαίτερα εμφανείς στην καθημερινή μας ζωή, θα κινηθούμε με γνώμονα τη λειτουργία του υγιούς ανταγωνισμού στην αγορά αλλά και την προστασία του καταναλωτικού κοινού. Συνιστούμε πάντως και προτρέπουμε τους καταναλωτές να προτιμούν τα τοπικά καταστήματα και τα τοπικά προϊόντα, διότι έτσι ενισχύουν την τοπική αγορά και την εγχώρια οικονομία. Παράλληλα, τους καλούμε να εμπιστεύονται τα εμπορικά καταστήματα και να μην καταφεύγουν στο παρεμπόριο».
Συγκεκριμένα στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε η Διεύθυνση Ανάπτυξης τονίζονται τα εξής:
Από τις 15-01-2012 και έως τις 28-02-2012, λόγω τέλους εποχής, επιτρέπεται η διάθεση προϊόντων από τα καταστήματα σε μειωμένες τιμές.
Οι εκπτώσεις μπορούν να αφορούν το σύνολο των ειδών εμπορίου της Εμπορικής Επιχείρησης που τις διενεργεί.
Η αναγραφή της παλιάς και της νέας τιμής των προϊόντων που πωλούνται με έκπτωση είναι υποχρεωτική σε εμφανή σημεία του καταστήματος και οπωσδήποτε στα σημεία όπου αυτά εκτίθενται.
Προαιρετικά μπορεί να αναγράφεται το ποσοστό έκπτωσης.
Οι καταναλωτές πριν καταλήξουν στις αγορές τους να κάνουν πρώτα έρευνα αγοράς, να απαιτούν την ύπαρξη πινακίδων όπου αναγράφεται η αρχική και η νέα τιμή και να ζητούν απόδειξη λιανικής πώλησης.
Να καταγγέλλουν στη υπηρεσία κάθε περίπτωση στην οποία θεωρούν ότι οι εκπτώσεις δεν είναι πραγματικές ή όταν αντιληφθούν ότι γίνεται απόπειρα παραπλάνησής τους να απευθύνονται στα τηλέφωνα 2413 506377 -381 και -382.
Η Διεύθυνση Ανάπτυξης της Αντιπεριφέρειας Λάρισας καλεί τους εμπόρους να τηρούν τους κανόνες του Ν.3377/2005 και να μην προβαίνουν σε παραπλανητικές εκπτώσεις ώστε να προστατεύεται ο καταναλωτής.
Αν οι εκπτώσεις είναι ανακριβείς ή παραπλανητικές ή ενέχουν οποιαδήποτε μορφής απόκρυψη ή παραπλάνηση, επιβάλλονται σε βάρος των υπευθύνων, πρόστιμα που κυμαίνονται από 1.000 έως και 100.000 ευρώ.
Με την έναρξη των εκπτώσεων στις 15 Ιανουαρίου ξεκινούν και οι έλεγχοι από την αρμόδια Διεύθυνση Ανάπτυξης της Αντιπεριφέρειας Λάρισας, προκειμένου να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία της αγοράς.