Δημόσια διαβούλευση για υδατοκαλλιέργειες στην περιοχή δήμου Τεμπών – δήμου Αγιάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Συνάντηση με τους Δημάρχους Τεμπών κ. Κ. Κολλάτο και Αγιάς κ. Αντ. Γκουντάρα είχε το πρωί της Πέμπτης στο γραφείο της η Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας Ρένα Καραλαριώτου,
παρουσία του Διευθυντή Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Λάρισας κ. Κ. Σπανού και της Τμηματάρχη Περιβάλλοντος της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού κ. Σοφίας Νέμα, με αντικείμενο την Στρατηγική Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων του Ειδικού Πλαισίου Χωροταξικού Σχεδιασμού και Αειφόρου Ανάπτυξης (Ε.Π.Χ.Σ.Α.Α.) για τις Υδατοκαλλιέργειες.
Στόχος του ΕΠΧΣΑΑΥ είναι η εφαρμογή ενός ενιαίου μηχανισμού χωροθέτησης των μονάδων υδατοκαλλιέργειας σε εθνικό επίπεδο και η προσαρμογή αυτού, μέσω της εφαρμογής κριτηρίων ανάπτυξης, ανά τύπο και μέθοδο εκτροφής, λαμβάνοντας υπόψη την αειφορική διαχείριση του περιβάλλοντος, τα νέα επιστημονικά δεδομένα, και τις ανάγκες για την ανάπτυξη του κλάδου.
Όσον αφορά στην Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας, η μελέτη που θα τεθεί προς διαβούλευση προτείνει την ανάπτυξη υδατοκαλλιέργειας στην περιοχή Στομίου και μέχρι τα όρια του Ν. Πιερίας.
Προς αυτή την κατεύθυνση, την ερχόμενη Δευτέρα και ώρα 18.30 στο Σχολείο Στομίου, θα πραγματοποιηθεί δημόσια διαβούλευση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς, έπειτα από πρωτοβουλία της Αντιπεριφέρειας Λάρισας και των δήμων Τεμπών και Αγιάς, παρουσία του καθηγητή της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Χρ. Νεοφύτου και με τη συμμετοχή των αρμόδιων υπηρεσιών της Αντιπεριφέρειας Λάρισας.
Καλούνται όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς να παρευρεθούν στην εκδήλωση και να καταθέσουν τις προτάσεις τους σχετικά με την ανάπτυξη υδατοκαλλιέργειας στην περιοχή.