Εκδήλωση Μνήμης στη Λάρισα για τα θύματα του Ολοκαυτώματος των Εβραίων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Εκδήλωση στη μνήμη των θυμάτων του Ολοκαυτώματος, που φέτος θα είναι αφιερωμένη στα 1.500.000 παιδιά που χάθηκαν στα ναζιστικά στρατόπεδα, θα πραγματοποιήσουν η Περιφέρεια Θεσσαλίας, η Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας και η Ισραηλιτική Κοινότητα Λάρισας την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2012.
Στην εκδήλωση θα τιμηθεί η Εθνική Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος, και σύμφωνα με το πρόγραμμα, στις 18.30 θα τελεσθεί επιμνημόσυνη δέηση και θα γίνουν καταθέσεις στεφάνων στο Μνημείο Ολοκαυτώματος Ελλήνων Εβραίων Λάρισας (Πλατεία Εβραίων).
Στις 18.45 στην Ιερή Συναγωγή Λάρισας θα πραγματοποιηθεί η τελετή ανάμματος κεριών στη μνήμη των 6.000.000 Εβραίων του Ολοκαυτώματος.
Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κ. Αγοραστός, η Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ. Ρένα Καραλαριώτου, ο Δήμαρχος Λαρισαίων κ. Κ. Τζανακούλης, ο Πρόεδρος του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου κ. Δαυίδ Σαλτιέλ και ο Πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Λάρισας κ. Μώρις Μαγρίζος.
Η κεντρική ομιλία θα πραγματοποιηθεί από την κ. Φωτεινή Τομαή, Πρεσβευτή Α΄ - Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Διπλωματικού και Ιστορικού Αρχείου του ΥΠΕΞ, ενώ η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με την απαγγελία του ποιήματος «Αγωνία στο Άουσβιτς» της Αμαλίας Κ. Ηλιάδη.
Παράλληλα, στο πλαίσιο της φετινής Επετείου, θα πραγματοποιηθεί μία ακόμη εκδήλωση, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012 και ώρα 12:00, στην Πλατεία Άννας Φρανκ (Νοσοκομείο Λάρισας – οδός Ερυθρού Σταυρού), όπου βρίσκεται και η αντίστοιχη αναθηματική στήλη.
Στην εκδήλωση αυτή θα παρουσιαστούν αφιερώματα από το Μουσικό Σχολείο Λάρισας και το 8ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας (Εβραϊκό), ενώ θα παραστούν και αντιπροσωπείες άλλων σχολείων της πόλης μας.
Από τον Οκτώβριο του 1999, που έγινε η ονοματοθεσία της πλατείας και τα αποκαλυπτήρια της αναθηματικής στήλης της Άννα Φρανκ, είναι η πρώτη φορά που η πλατεία αυτή θα γίνει το επίκεντρο κάποιας εκδήλωσης αφιερωμένης σε αυτό ακριβώς που ο χώρος συμβολίζει: στη μνήμη των αθώων παιδιών – θυμάτων του Ολοκαυτώματος.