Επιστολή Καραλαριώτου στο Βενιζέλο για τις αυξήσεις στη ΔΕΗ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Επιστολή προς τους συναρμόδιους υπουργούς Οικονομικών κ. Ευαγ. Βενιζέλο και Περιβάλλοντος – Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής κ. Γ. Παπακωνσταντίνου απέστειλε η αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ. Ρένας Καραλαριώτου, εκφράζοντας την έντονη αντίδρασή της στις αυξήσεις της ΔΕΗ και ζητώντας την άμεση ανάκλησή τους.
Αφουγκραζόμενη τη δυσαρέσκεια τόσο των καταναλωτών όσο και των επαγγελματιών που πλήττονται από τις συνεχείς αυξήσεις και τα χαράτσια, η κ. Καραλαριώτου χαρακτηρίζει στην επιστολή της την αύξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ ως «αδικαιολόγητη και προκλητική».
Το κείμενο της επιστολής της αντιπεριφερειάρχη έχει ως εξής:
«Αξιότιμοι κύριοι υπουργοί,
Ως Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας της Περιφέρειας Θεσσαλίας, έχω γίνει αποδέκτης παραπόνων και έντονης δυσαρέσκειας των καταναλωτών και πολλών επαγγελματικών τάξεων για την αύξηση που αποφασίστηκε στα τιμολόγια της ΔΕΗ.
Σε μια περίοδο που όλα ανεξαιρέτως τα νοικοκυριά αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα από την μείωση μισθών και συντάξεων και οι επιχειρήσεις μέγα πρόβλημα ρευστότητας, μόνο ως αδικαιολόγητη και προκλητική μπορεί να χαρακτηρισθεί από το σύνολο της κοινωνίας η πολιτική αυτή.
Θέλω με την σειρά μου να ενώσω την φωνή μου με τις Ενώσεις Καταναλωτών, τον ΣΘΕΒ, τους αγροτικούς συλλόγους αλλά και με τους απλούς εργαζόμενους της ίδιας της επιχείρησης, που θεωρούν ότι οι αυξήσεις δεν πρόκειται να ενισχύσουν το ταμείο και την βιωσιμότητα της ΔΕΗ.
Σε μια εποχή που οι κεφαλικοί φόροι και τα χαράτσια έχουν γονατίσει την αγορά, τα «λουκέτα» πολλαπλασιάζονται καθημερινά και οι επιχειρήσεις έχουν ήδη φορτωθεί στις πλάτες τους τεράστια φορολογικά βάρη μη μπορώντας να ανταπεξέλθουν ούτε στις βασικές τους υποχρεώσεις, θεωρώ επιτακτική ανάγκη, όσο ποτέ άλλοτε, η ΔΕΗ να προβάλει το κοινωνικό αλλά και το αναπτυξιακό της πρόσωπο και να ανακαλέσει την αρχική της απόφαση.
Ως Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας, μιας κατά βάση αγροτικής περιοχής, οφείλω να τονίσω και την αδυναμία των αγροτών να ανταπεξέλθουν στα νέα αυξημένα τιμολόγια.
Σε μια περίοδο, στην οποία όλοι συμφωνούμε ότι ο πρωτογενής τομέας πρέπει να αποτελέσει την ατμομηχανή της εθνικής οικονομίας για έξοδο από την κρίση, δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε από τον παραγωγό το βασικό συστατικό της δουλειάς του.
Στην παραπάνω επιχειρηματολογία οφείλουμε να συμπεριλάβουμε και την έκθεση της ΡΑΕ, η οποία εκτιμά ότι θα ήταν σκόπιμο να δοθεί κίνητρο ώστε να μειωθούν περαιτέρω τα λειτουργικά έξοδα της ΔΕΗ, ιδίως δεδομένης της δυσχερούς οικονομικής κατάστασης της χώρας, έτσι ώστε να βελτιωθεί η αποτελεσματικότητα της λειτουργίας της επιχείρησης προς όφελος του τελικού καταναλωτή και να μην πληρώσει ο ίδιος τη λυπητερή.
Κύριοι Υπουργοί, επειδή γνωρίζετε ότι οι συνεχόμενες αυξήσεις στα τιμολόγια των Δ.Ε.Κ.Ο., συνοδευόμενες και από τις αυξήσεις στο Φ.Π.Α, αποτελούν πλέον μεγάλη επιβάρυνση στα λειτουργικά έξοδα των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, θέτοντας σε ορατό κίνδυνο την βιωσιμότητα τους και των θέσεων εργασίας σε αυτές και φέρνουν σε απόγνωση τα ίδια τα νοικοκυριά, είναι επιτακτική ανάγκη να προχωρήσετε άμεσα στις απαραίτητες ενέργειες για την αποκατάσταση της κοινωνικής αδικίας, να αφουγκραστείτε επιτέλους τις ανάγκες της πραγματικής οικονομίας που είναι απολύτως συμβατές με τις ανάγκες του κράτους για επιβίωση και να ανακαλέσετε τις αυξήσεις στο ηλεκτρικό ρεύμα.
Με εκτίμηση
Η Αντιπεριφερειάρχης
Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας