Αναβίωση εθίμου "Ρουγκάτσια" στο Καλλιφώνι από τον Μορφωτικό Σύλλογο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Αναβίωση εθίμου "Ρουγκάτσια" στο Καλλιφώνι από τον Μορφωτικό Σύλλογο](/media/k2/items/cache/c93c1a9ec682b2ea49ff7fcbbf520567_L.jpg?t=20230105_105248)
Στο όμορφο Καλλιφώνι είχαμε γάμους και χαρές! Ο Μορφωτικός Σύλλογος Καλλιφωνίου πάντρεψε την Τετάρτη 4/01/2023, ένα πολύ ερωτευμένο ζευγάρι ,στην κεντρική πλατεία του χωριού!
Τα στέφανα ευλόγησε ο νεόκοπος ιερέας ,παπά Ορέστης και κουμπάρα ήταν η πρόεδρος του Μορφωτικού Συλλόγου.
Ακολούθησε σύντομος χορός των νεονυμφων και περατζάδα στους δρόμους ,στα σπίτια και στα μαγαζιά του Καλλιφωνίου συνοδεία του Κουδουνάρη και κρουστών οργάνων !
Το ζευγάρι μετά του Συλλόγου δέχτηκε ευχές και κεράσματα των κατοίκων κι όποιες πληροφορίες ότι η πεθερά και μητέρα του γαμπρού καταριόταν τη νυφούλα και στο τέλος λιποθύμησε κρίνονται ως κακοήθειες και λόγια του κόσμου !
Μπορεί ο γάμος να μην ήταν αληθινός αλλά να έγινε στα πλαίσια της αναβίωσης του εθίμου "Ρουγκάτσια", όμως η χαρά, το κέφι κι αγάπη ήταν πέρα ως πέρα αληθινά! Ευχαριστούμε τον πατέρα Βασίλειο Ντάφο εφημέριο του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Νέου Καλλιφωνίου, που έδωσε τις ευχές στον Σύλλογο και στους θιασώτες του δρώμενου, τα παιδιά που πήραν μέρος ως "γαμπρός", "νύφη", "πεθερά", "παπάς", "κουδουνάρης", καθώς και τη μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας που συνόδεψε με τουμπερλέκι και ντέφι, έδωσαν την ψυχή τους και το πιο σημαντικό έδειξαν πως η νέα γενιά στηρίζει και συνεχίζει τα έθιμα και τις παραδόσεις του τόπου μας! Τέλος ,θερμές ευχαριστίες στον κόσμο που στήριξε με συγκινητική θέρμη μια ακόμα δράση του Μορφωτικού Συλλόγου Καλλιφωνίου που βρίσκεται σε δυναμική επανεκκίνηση!
Και του χρόνου με υγεία ! Χρόνια πολλά,χρόνια καλά!
Το Δ.Σ. Μορφωτικού Συλλόγου Καλλιφωνίου