Δήμος Παλαμά: Υποβολή πρότασης στον «Ψηφιακό μετασχηματισμό των ΟΤΑ» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Στο πλαίσιο της Πρόσκλησης «Ψηφιακός Μετασχηματισμός των ΟΤΑ», ο Δήμος Παλαμά θα υποβάλει πρόταση χρηματοδότησης με τίτλο: «Δράσεις Ψηφιακού Μετασχηματισμού Δήμου Παλαμά», συνολικού προϋπολογισμού 469.862,46 ευρώ.
Την σχετική απόφαση πήρε η Οικονομική Επιτροπή, εγκρίνοντας τους όρους συμμετοχής και την υποβολή της πρ’ότασης.
Η υλοποίηση της πρότασης πραγματοποιείται μέσω τριών διακριτών υποέργων. Τα υποέργα είναι συμπληρωματικά μεταξύ τους και αυτοτελή με ειδικό αντικείμενο το καθένα. Πιο αναλυτικά:
ΥΠΟΕΡΓΟ 1: «Δράσεις Ψηφιακού Μετασχηματισμού Δήμου Παλαμά», προϋπολογισμού 447.077,46 ευρώ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.
Μέσα από το σύνολο των δράσεων περιλαμβάνονται στο προτεινόμενο υποέργο, ο Δήμος Παλαμά, σκοπεύει στη ενίσχυση της ταυτότητάς του ως «Έξυπνος Δήμος», επιδιώκοντας τη βελτίωση της ποιότητας ζωής και την ευημερία των κατοίκων του, την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας, την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα ένα πλαίσιο για την αποδοτική διαχείριση των πόρων και την προστασία του Περιβάλλοντος. Συγκεκριμένα, θα προβεί στην προμήθεια των ακόλουθων εφαρμογών και συστημάτων:
- Πλατφόρμα διαχείρισης παιδικών σταθμών, ενημέρωσης γονέων με smart εφαρμογή κτλ-
- Σύστημα ηλεκτρονικής διακίνησης εγγράφων και ψηφιακών
- Ηλεκτρονικό Σύστημα Διαβούλευσης Προϋπολογισμού, Τεχνικού Προγράμματος
- Υλοποίηση δημόσιων δεικτών μέτρησης απόδοσης σύμφωνα με ISO 37122, προσαρμοσμένο στις ελληνικές συνθήκες
- Ηλεκτρονικό Σύστημα Διαβούλευσης Κανονιστικών Αποφάσεων.
- Ηλεκτρονική Τιμολόγηση.
- Οργάνωση Γραφείου Κίνησης και Διαχείριση Δημοτικού στόλου οχημάτων
- Ψηφιοποίηση τοπικής πολιτιστικής κληρονομιάς
- Σύστημα έξυπνης άρδευσης.
ΥΠΟΕΡΓΟ 2: Υπηρεσίες Συμβούλου της Πράξης «Δράσεις Ψηφιακού Μετασχηματισμού του Δήμου Παλαμά», προϋπολογισμού 13.950,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. 24%.
Το υποέργο αφορά στις υπηρεσίες ανεξάρτητου συμβούλου για την εκπόνηση της στρατηγικής ψηφιακού μετασχηματισμού
ΥΠΟΕΡΓΟ 3: Δράσεις δημοσιότητας για τον ψηφιακό μετασχηματισμό Δήμου Παλαμά, προϋπολογισμού 8.835,00 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.
Στόχος του υποέργου είναι η ενημέρωση των πολιτών με γνώμονα την αποτελεσματική επικοινωνία και ανάδειξη του έργου. Στο πλαίσιο αυτό θα δημιουργηθεί ένα σχέδιο στρατηγικής που θα αξιοποιεί τόσο το Online όσο και το Offline περιβάλλον.
Π.Κ.